پیشرفت یک کشور کاملا وابسته به نیروهای جوان، سطح تحصیلات آنها و کاری است که انجام می‌دهند. کشور ترکیه در تلاش است نسل جوان را نسلی پرمهارت و با معلومات به بار آورد. شاید در گذشته کار در ترکیه برای خانم‌ ها  سختی‌هایی را در پیش داشت؛ اما امروزه با توجه به قوانین حمایت از حقوق زنان و جلوگیری از تبعیض‌های جنسیتی این موضوع شکل دیگری به خود گرفته است.

هنوز هم که هنوز است عده‌ای از وضعیت کاری خانم‌ها در این کشور و تبعیض‌های جنسیتی که در محیط‌های کاری انجام می‌گیرد، ناراضی‌اند. اما آمارهای سرشماری کشور ترکیه، نشان از پیشرفت چشمگیر این موضوع نسبت به سال‌های پیش دارند.

سرشماری‌هایی که در ترکیه انجام گرفته نشان می‌دهد، 49.9 درصد از جمعیت این کشور را خانم‌ها و 50.1 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند. از این تعداد، 45.7 درصد از آنها افراد بالای 15 سالی هستند که در جاهای مختلف استخدام شده‌اند. خانم‌های بالای 15 سال استخدام شده در کشور ترکیه را می‌توان 28.7 درصد دانست.

کار در ترکیه برای خانم های ایرانی

 

جایگاه و مشکلات زنان در محیط‌های کاری ترکیه

درواقع بررسی وضعیت کاری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانم‌های در محیط‌های کاری، وابسته به بسیاری موارد و بیشتر از همه وابسته به سلامت روانی تمامی افراد حاضر در محیط است. متاسفانه با وجود پیشرفت‌های فرهنگی که کشور ترکیه داشته است؛ هنوز هم کار کردن خانم‌ها برای بسیاری از مردان و حتی خود زنان نیز امری بعید و غیرضروری است.

کار در ترکیه برای خانم‌ ها از سال‌ها پیش مرسوم بوده و خانم‌ها در تمامی سمت‌های شغلی حق فعالیت داشته‌اند. از سال 1913 قانون تایید خانم‌ها به عنوان ماموران و کارمندان دولتی صادر شد و پس از آن خانم‌ها به عنوان تجار و اصناف درجه یک شروع به فعالیت کردند. پس از اعلام جمهوریت در ترکیه، قوانین برابری حقوق زن و مرد به یکی از اصلی‌ترین قوانین تبدیل شده و خانم‌ها حق کار کردن در تمامی رشته‌ها را پا به پای مردان پیدا کردند.

همان‌طور که گفتیم وضعیت تبعیض‌های جنسیتی مدت زیادی است که در ترکیه کمرنگ‌تر شده است اما هنوز هم خانم‌ها در محیط‌های کاری با برخی بی‌احترامی‌ها و حتی حقوق کم نسبت به مردان مواجه می‌شوند.

به همین دلیل پیدا کردن کار مناسب برای خانم‌ها در ترکیه بسیار سخت‌تر از کار آقایان است. مخصوصا اگر شما اطلاعاتی درباره وضعیت محیط‌های کاری و پتانسیل‌های کشور ترکیه نداشته باشید این کار برایتان دشوارتر نیز خواهد بود. اما نگران نباشید در ادامه مطلب کارهای مناسب برای خانم‌ها در ترکیه را بررسی خواهیم کرد. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و می‌خواهید یک شغل مناسب برای خودتان پیدا کنید؛ همراه ما باشید!

پیدا کردن کار در ترکیه

قبل از این که به موضوع کارهای مناسب خانم‌ها بپردازیم باید بگوییم که شما چه زن باشید و چه مرد برای شروع یک کار باید مهارت لازم برای آن را داشته باشید. اگر دانش و مهارت کافی ندارید می‌توانید در دوره‌های آموزشی متعددی که در ترکیه برای تمامی کارها وجود دارد شرکت کرده و پس از کسب مهارت لازم، اقدام به پیدا کردن شغل مناسب کنید.

البته امروزه بسیاری از مشاغل نیازمند بروزرسانی آموخته‌ها است. برای مثال اگر شغل‌تان در زمینه تکنولوژی باشد؛ شما مجبورید اطلاعات‌تان را به روز نگهدارید و بی‌شک مهارت‌هایی که قبل از شروع کار آموخته‌اید برایتان کافی نخواهد بود.

معمولا افرادی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند کاری را شروع کنند به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند.

دسته اول افرادی هستند که بدون هیچ‌گونه تحقیق و داشتن مهارت خاصی از طریق سایت‌های کاریابی در ترکیه   به این کشور مهاجرت می‌کنند. این افراد معمولا تسلط کافی به زبان ترکی ندارند و به عنوان کارگر ساده در رستوران‌ها و کارگاه‌ها شروع به کار می‌کنند. پیشرفت این افراد ممکن است کمی سخت باشد و معمولا یا با شرایط زندگی پایین، زندگی در ترکیه را ادامه می‌دهند و یا به ایران برمی‌گردند.

دسته دوم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه هستند که در رشته‌های خوب و مقاطع بالا تحصیلاتشان را تمام کرده و به دنبال پیدا کردن شغل مناسب‌شان هستند. وضعیت این افراد بسیار بهتر است گروه قبلی است. این افراد می‌توانند با داشتن اجازه اقامت به شرکت‌های مختلف درخواست همکاری و رزومه بفرستند و پس از استخدام در آنها اجازه کار در ترکیه و اقامت کاری‌شان را نیز دریافت کنند.

از دیگر مهاجرانی که برای دولت ترکیه اهمیت فراوانی دارند، سرمایه‌گذارانی هستند که به منظور کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه، مهاجرت کرده‌اند. این افراد معمولا با داشتن ایده‌های خاص کسب‌وکار درآمد خوبی در ترکیه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه برای دستیابی به سود تضمینی!

دسته آخر مربوط به افرادی است که مهارت فنی یا هنری خاصی دارند و برای کار در آن مهارت مانند خیاطی، عکاسی، مکانیکی و… به این کشور مهاجرت می‌کنند. حقوق این دسته از مردم معمولا بالاست و می‌توانند یک زندگی خوب در ترکیه داشته باشند.

کارهای مناسب خانم‌های ایرانی در ترکیه

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم در برخی محیط‌های کاری ترکیه، احترام شایسته خانم‌ها رعایت نمی‌شود. در ادامه می‌خواهیم چند نمونه از بهترین محیط‌‌های کاری در ترکیه را برای خانم‌های ایرانی معرفی کنیم. همراه ما باشید!

 

مشاغل هنری

اگر مهارت خاصی در مشاغل و فعالیت‌های هنری دارید می‌توانید در ترکیه کار مناسبی برای خودتان دست‌ و پا کنید. این مهارت‌ها می‌توانند مهارت در نقاشی، طراحی، خطاطی، موسیقی و خوانندگی، خیاطی، طراحی لباس، زیورآلات، صنایع دستی و ویترای روی شیشه باشد.

کار در ترکیه برای خانم ها

مشاغل درمانی

اگر مدرک تحصیلی و مهارت مرتبط داشته باشید می‌توانید به عنوان کادرهای درمانی در ترکیه مشغول به کار شوید. متخصصین زنان و زایمان، پرستاران، متخصصین بیهوشی و روانپزشکی از جمله مشاغلی هستند که برای خانم‌ها بسیار مناسب و پردرآمدند.

کار در ترکیه استانبول

آشپزی و خانه‌داری

درست کردن غذاها و شیرینی‌های خوشمزه ایرانی بی‌شک یکی از بهترین کارهایی است که خانم‌های ایرانی در آن مهارت دارند. شما می‌توانید با برخی کافه‌ها قرارداد بسته و درآمد خوبی از این طریق به دست آورید.

کار در ترکیه با جای خواب

خدمات آرایشی و بهداشتی

ترکیه از معدود کشورهایی است که امکان مهاجرت از طریق شغل آرایشگری را برای مردم سایر کشورها فراهم کرده است. این کار درصورتی ممکن است که شما رزومه یا نمونه کارتان را به آرایشگاه‌های فعال ترکیه بفرستید و منتظر بمانید که کارفرما برایتان پیشنهاد کاری ارسال کند. پس از عقد قرارداد بین شما و کارفرمای ترک می‌توانید با در دست داشتن قرارداد، اقدام به دریافت ویزای کاری ترکیه نمایید.

اگر در زمینه مراقبت از پوست یا ماساژ مهارتی دارید یا دوره‌ای را گذرانده‌اید می‌توانید در مراکز درمانی یا آرایشگاه‌ها به صورت پاره‌وقت از این راه کسب درآمد کنید.

کار در ترکیه با حقوق بالا

مربیگری در باشگاه‌ها

در سال‌های اخیر مردم ترکیه نیز مانند مردم ایران به ورزش و تمرین‌های ورزشی در باشگاه‌ها اهمیت بسیاری قائل‌ شده‌اند. در بسیاری از خیابان‌های ترکیه یا در نزدیکی تمامی مجتمع‌های مسکونی باشگاه‌هایی مجهزی شروع به فعالیت کرده‌اند. بنابراین شما با داشتن مدرک و مهارت مربیگری به سادگی‌ می‌توانید شغلی برای خودتان در باشگاه‌های ترکیه پیدا کنید.

کار در باشگاه های ترکیه

کسب درآمد از طریق اینترنت

کسب درآمد از راه اینترنت از جمله کارهایی است که محدود به زمان و مکان خاصی نیست و شما به سادگی می‌توانید از این راه به درآمد مورنظرتان دست یابید. برای مثال می‌توانید از طریق فضای مجازی فروشگاه اینترنتی راه بیاندازید، اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی شوید، تولید محتوا یا طراحی وب و بازاریابی انجام دهید و یا اگر مهارت کافی دارید، از طریق بورس و رمزارزها کسب درآمد کنید.

کسب درآمد اینترنتی در ترکیه

نگهداری از حیوانات خانگی

اگر به حیوانات علاقه دارید و می‌توانید با آنها رابطه خوبی برقرار کنید یکی از بهترین شغل‌ها برای شما نگهداری از حیوانات خانگی افرادی است که بیرون از منزل فعالیت دارند. این کار یکی از مناسب‌ترین و باروحیه‌ترین کارها برای خانم‌هایی است که به سگ و گربه و سایر حیوانات خانگی علاقمندند.

کار در ترکیه

طراحی داخلی

یکی از مشاغل به روز و مورد استقبال در ترکیه، معماری و طراحی داخلی است. برای شروع این فعالیت شما نیاز به مدرک تحصیلی مرتبط یا رزومه موفق دارید. با ارائه این دو مورد به سادگی می‌توانید شروع به فعالیت کرده و به عنوان مشاور و یا تیم اجرایی معماری و طراحی مشغول به کار شوید.

معماری در ترکیه

پرورش گل و گیاه

اگر در خانه‌تان حیاط یا بالکنی دارید که می‌توانید در آن گل و گیاهان آپارتمانی پرورش دهید می‌توانید آنها را پرورش داده و بفروشید. فروش شما می‌تواند به صورت حضوری به گلفروشی‌ها یا افرادی باشد که شما را می‌شناسند. همچنین می‌توانید محصولات‌تان را از طریق اینترنت و پیج‌های اینستاگرامی به فروش برسانید. از طرف دیگر امروزه مردم به سمت گیاهان دارویی نیز تمایل بسیاری پیدا کرده‌اند. درست است که پرورش گیاهان دارویی سختی‌ها و شرایط خاصی دارد اما اگر بتوانید شرایط موردنیاز را فراهم کنید به سادگی‌ می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید.

کار در ترکیه برای ایرانی ها

آموزش زبان

اگر مدرک زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها مانند فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و عربی دارید؛ علاوه بر این که می‌توانید در زمینه ترجمه و تالیف در شرکت‌های ترکیه استخدام شوید، می‌توانید به عنوان مدرس در آموزشگاه‌های ترکیه نیز فعالیت کنید.

کار در ترکیه 1400

مشاغل مربوط به پوشاک و البسه

همان‌طور که می‌دانید یکی از صنایع بسیار معروف و پردرآمد ترکیه، صنعت پوشاک است. هر مهارتی در این زمینه یک امتیاز مثبت برای شماست. مشاغل موردنیاز در این صنعت عبارتند از: طراحی لباس و مد، خیاطی، اتو و هنر طراحی روی لباس. اگر به هرکدام از مهارت‌های گفته شده علاقه دارید می‌توانید در ترکیه شروع به فعالیت کرده یا در دوره‌های خاص آموزشی شرکت کنید. پس از اتمام دوره در این کشور می‌توانید از طریق مدرک آن در ترکیه و یا خارج از ترکیه جذب برندهای مختلف شوید.

کار در ترکیه خیاطی

کار در هتل‌های ترکیه

کار در ترکیه برای خانم‌ها تنها محدود به موارد گفته شده نمی‌شود و هتل‌داری و فعالیت در هتل‌ها نیز ازجمله مشاغل محبوب در این کشور است. توریستی بودن ترکیه باعث ساخته شدن تعداد زیادی هتل در شهرهای مختلف و حتی روستاهای این کشور شده است. همین امر موجب می‌شود که شما به سادگی بتوانید در بهترین هتل‌های ترکیه، علی‌الخصوص هتل‌های آنتالیا، شروع به کار حرفه‌ای نمایید. برای شروع این کار بهتر است زبان انگلیسی‌تان در سطح بالا باشد.

کار در هتل های ترکیه

پرستاری از کودکان

اگر با کودکان رابطه خوبی دارید و می‌توانید تمام روز را به آنها رسیدگی کنید، در کشور ترکیه به سادگی کار پیدا خواهید کرد. بسیاری از کارمندان یا افرادی که درآمد بالایی در این کشور دارند، برای نگهداری از کودکانشان پرستار استخدام می‌کنند. پارامترهایی که در هنگام استخدام بررسی خواهد شد، مورد اعتماد بودن شما، توانایی برقراری ارتباط با کودک و تسلط شما به زبانی دیگر خواهد بود. امروزه عده زیادی از خانواده‌های ترک به دنبال پرستارانی هستند که بتوانند زبان انگلیسی را به فرزندشان آموزش دهند.

پرستار بچه در استانبول

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که پیدا کردن کار در ترکیه برای خانم ها، اگر مهارتی داشته باشید، کار سختی نیست. تنها کافیست با اصول و شروط اولیه آن آشنا باشید. برای مثال یکی از شروط اولیه شروع کار در ترکیه، تسلط به زبان ترکی استانبولی است. مورد دوم داشتن مهارت و تبحر و یا مدرک تحصیلی معتبر در زمینه کاری موردنظرتان می‌باشد.

برای شناخت بیشتر محدودیت‌های کاری زنان در ترکیه و شغل‌های مناسب برای آنها می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با کارشناسان متخصص یرینو تماس بگیرید.

به نظر شما کدام شغل مناسب خانم‌های ایرانی برای کار در ترکیه است؟