تاکنون مطالب بسیاری درباره نحوه زندگی در ترکیه و کیفیت آن مطالعه کرده‌ایم. در این مقاله قصدداریم شرایط کار در ترکیه و زندگی کاری در این کشور را بررسی کنیم. پیدا‌کردن شغل و یا شروع کار مستقل در این کشور یکی از دغدغه‌های اساسی مردم ترکیه و مهاجرانی است که قصد شروع زندگی جدید را دارند.

در مطالب قبلی درباره نحوه کاریابی از سایت‌ها، نحوه ثبت‌ شرکت مستقل و دریافت اجازه کار صحبت کرده‌ایم. این مطلب درباره زندگی کاری مردم ترکیه و مهاجرانی است که در این کشور شروع به کار کرده‌اند.

زندگی کاری در ترکیه

با افزایش تعداد جوانان جویای کار در ترکیه، وضعیت کاری این کشور دچار تغییرات اساسی شده‌است. بالارفتن نرخ‌ بیکاری در کشور باعث شد که دولت ترکیه به فکر ایجاد زمینه‌هایی برای فعالیت جوانان بیفتد. به‌این‌ترتیب، امکان سرمایه‌گذاری برای مهاجران خارجی و بومی ترکیه، با تسهیلات و مزایای بسیاری فراهم شده‌است.

امکانات فراهم شده برای کارمندان و کارفرمایان در ترکیه، علاوه‌بر مزایا، سختی‌هایی نیز دارد. سختی‌های کار در ترکیه بیشتر معطوف به افردای است که آشنایی کم‌تری با نحوه‌کار و برقراری ارتباط با مردم ترک دارند.

اعتماد در روابط کاری حرف اول را می‌زند

زندگی کاری و فرهنگ در ترکیه، بیشتر شبیه به کشورهای اروپایی است. همین شباهت در فرهنگ و شرایط کار در ترکیه باعث شده‌است که اولین پارامتر مهم در روابط کاری، اعتماد باشد. این اعتماد خواه در  خریدوفروش و خواه در روابط کارمند و کارفرما مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند.

درنظر مردم ترکیه، اعتماد همان‌طور که در روابط شخصی و دوستانه مهم است، در روابط کاری نیز حرف اول را می‌‌زند. این صمیمیت و ایجاد روابط صمیمی در محیط کار ممکن است در ابتدای امر برای مهاجران عجیب باشد، اما با گذشت‌ زمان و آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم ترکیه، این مساله برای شما نیز عادی خواهدشد.

شرایط کار در ترکیه

ارزش‌های فرهنگی را یادبگیرید

مانند تمام کشورها، فرهنگ کشور ترکیه میز ایجاب می‌کند که چه در زندگی شخصی و چه در محیط کاری، برخی قوانین و نکات رعایت شود. برای دانستن شرایط کار در ترکیه و نحوه زندگی در این کشور، ابتدا بهتر است با فرهنگ ترکیه آشنایی لازم را داشته‌باشید.

می‌دانیم که وقتی وارد مغازه یا شرکتی می‌شویم، در حالت‌کلی هنگام ورود به هر مکانی، اولین برخورد ما باعث به‌وجودآمدن یک دید کلی درباره شخصیت ما می‌شود. بهتر است هنگام ورود به مغازه‌های ترکیه و یا ورود به شرکت‌ها و ادارات، منتظر سلام بقیه نباشیم و در سلام کردن، پیش‌قدم شویم. این کار دید مثبتی در مردم ترکیه ایجاد خواهدکرد و برعکس اگر این اتفاق نیفتد، دید منفی نسبت به شما بین افراد حاضر در مکان ایجاد خواهدشد.

همان‌طور که گفتیم، شرایط کار در ترکیه و زندگی در این کشور درصورت دانستن فرهنگ، اعتقادات و نحوه برخورد در جاهای مختلف، زندگی را برای شما بسیار ساده‌تر خواهدکرد. دانستن مواردی که برای مردم ترکیه مهم است، رعایت کردن چهارچوب‌ها و رد نکردن خط قرمز‌های مردم ترک، حتی غیرعمد، باعث خواهدشد، آن‌ها بتوانند به‌خوبی با شما ارتباط برقرار کرده و صمیمیت و اعتماد در روابط‌تان به‌وجودآید.

شما در معرض تبعیض و نژادپرستی نخواهید بود

به‌دلیل حضور مسافرانی از هر نژاد و ملیت در کشور ترکیه، معنی نژادپرستی برای مردم ترکیه از بین‌رفته‌است. شما در مراکز دولتی و حتی در شرکت‌های خصوصی نیز، شاهد نژادپرستی و تبعیض نژادی نخواهیدبود. مهمان‌نوازی مردم ترکیه نیز شاهدی بر این ماجرا است. یکی‌از مهم‌ترین شرایط کار در ترکیه، عدم نژادپرستی و احترام به نوع بشر بدون توجه به رنگ پوست، ملیت، جنسیت و … است.

شرایط کار در ترکیه 2020

دید خوبی نسبت به رشوه ندارند

متاسفانه در بسیاری از کشورها، مراکز خصوصی و دولتی وظایف خود را بدون دریافت رشوه به‌درستی انجام نمی‌دهند؛ اما شرایط کار در ترکیه این‌چنین نیست. یکی‌از مهم‌ترین نکاتی‌ که باید درنظر داشته‌باشید این است که در ترکیه به هیچ مسئول و شخصی، در هیچ مقامی، برای انجام وظایفش پیشنهاد پول اضافه یا رشوه ندهید.

شرایط کار در ترکیه

فرهنگ چانه‌زدن و تخفیف‌گرفتن

قصد ما در این مقاله آشنایی با شرایط کار در ترکیه است. کار در ترکیه، تنها شامل زندگی کارمندی و کار در شرکت‌ها و ادارات نمی‌شود. این قسمت از مطلب مربوط به کسانی است که قصد ورود به عمده و یا خرده‌فروشی در ترکیه را دارند. اگر مغازه‌‌دار هستید و یا می‌خواهید جنسی را خریداری کنید، چانه‌زدن را فراموش‌نکنید. این کار یک فرهنگ جاافتاده در ترکیه است که شما می‌توانید با استفاده از آن، قیمت کالای خریداری شده را کاهش دهید.

افرادی که قصد خرید عمده محصولات را دارند، می‌توانند از فروشنده درخواست تخفیف نمایند.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در ترکیه : هرآنچه که برای آغاز کسب‌وکار در ترکیه نیاز دارید

زبان‌بدن را یادبگیرید.

زبان‌بدن یکی‌از مواردی است که حتما باید بلد باشید. مردم ترکیه از میمیک‌های صورت و حرکات دست،  در تمام ارتباط‌های کاری و شخصی‌شان بیشترین استفاده را دارند. به‌عبارت‌دیگر، ممکن‌است، زبان‌بدن در ارتباط‌های کاری دست‌فروش خیابان‌ها و مدیرعامل یک موسسه یا شرکت به یک اندازه به‌چشم بخورد.

به‌همین‌دلیل، حتما زبان‌بدن را در ارتباطات روزمره و ارتباطات کاری‌تان یادبگیرید؛ این مسئله به شما کمک خواهدکرد تا بتوانید قوی‌تر و بهتر از قبل ارتباط برقرارکنید.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانی ها

حقوق همکارانتان را نپرسید.

پرسیدن حقوق برخلاف ایران در سایر کشورها کاری ناشایست است. مردم ترکیه معتقدند میزان حقوقی که دریافت می‌کنند، مساله‌ای شخصی است و کسی نباید بپرسد و این سوال را به‌منزله فضولی در امور شخصی‌شان می‌دانند.

معمولا در محیط‌های کاری لباس رسمی پوشیده می‌شود.

محیط‌های اداری یا شرکت‌ها، وابسته به نوع فعالیت و شغل‌شان، معمولا نوع پوشش رسمی را انتخاب می‌کنند. برای مثال، در شرکت‌های بزرگ، هولدینگ‌ها و ادارات، لباس رسمی آقایان، شامل کت، شلوار و کراوات است و لباس خانم‌ها، معمولا پیراهن‌های مناسب محل‌کار می‌باشد.

اهمیت و توجه به ظاهر در کشور ترکیه نیز مانند کشورهای اروپایی بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد.

شرایط کار در ترکیه ازمیر

سوالات دینی و سیاسی از همکاران ممنوع!

ازجمله مسائل بسیار حساسی که هنگام کار با مردم ترکیه باید درنظر داشته‌باشید، سوال نکردن درباره سیاست، دین و مسائل جنسی است. به‌نوعی می‌توان‌گفت، این موارد خط‌قرمز مردم ترکیه است. بنابراین به‌هیچ‌عنوان با همکاران یا دوستان‌تان، درباره این مسائل صحبت نکنید و یا درباره اعتقادات و نظرات‌شان سوال نپرسید.

شرایط کار در ترکیه، به نحوی است که علاوه بر مردم خود ترکیه، مهاجران را نیز مشتاق یافتن شغل و یا تاسیس شرکت در این کشور می‌کند. براساس تحقیقات صورت‌گرفته، تعداد افراد جویای کار در ترکیه، حدود 500000 نفر است.

در سال‌های اخیر حمایت از زنان در ترکیه، به یکی از موضوعات داغ و پرطرفدار تبدیل شده‌است. این مساله علاوه‌بر زندگی شخصی و روابط خصوصی، در زندگی کاری افراد نیز مشهود است. سال‌های اخیر را می‌توان بهترین سال‌های زنان ترکیه از نظر کاری دانست. اهمیت دادن به این مسائل، باعث شده‌است که موقعیت‌های شغلی بهتری برای زنان در ترکیه فراهم شود.

بیشتر بخوانید: اقامت در ترکیه از طریق کار: بررسی مدارکی که نیاز خواهید داشت.

حقوق در ترکیه

حقوق ماهیانه، کل مبلغی است که کارفرما به‌عنوان دستمزد به همراه کسوراتی مانند بیمه، کسورات، مالیات و … به کارمند پرداخت می‌کند. با حذف کسوراتی مثل حق بیمه، مالیات بردرآمد و سایر مزایا، می‌توان مبلغ اصلی حقوق پایه را محاسبه کرد.

محاسبه حقوق در ترکیه، مانند ایران به فاکتورهای بسیاری ازجمله حیطه فعالیت، نوع شرکت، تحصیلات فرد، مهارت کارمند در کار و… وابسته است.

حقوق در ترکیه

در این مقاله شرایط کار در ترکیه را از بسیاری جهات موردبررسی قراردادیم. اما جزئیات تمام مشاغل را نمی‌توان در مطلبی جمع‌آوری کرد و بی‌شک از حوصله خوانندگان عزیز نیز خارج است. شما می‌توانید درمورد انتخاب شغل، با مشاوران یرینو تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنان بهرمند شوید. علاوه‌برآن می‌تواند تمام موارد مربوط به شغل موردنظرتان را از آن‌ها بپرسید تا بتوانید به سادگی اقدام دریافت اجازه کار در ترکیه، ثبت شرکت و یا کاریابی برای پیداکردن بهترین و مناسب‌ترین شغل نمایید.