چگونگی اخذ اقامت و اجازه کار در ترکیه، از جمله مواردی است که همیشه ذهن اتباع خارجی را به خود مشغول می‌کند. البته نکته مهمی که باید درنظر داشته باشید این است که دریافت اجازه کار در ترکیه با خرید ملک به طور مستقیم، امری غیر ممکن است. برای این کار باید سلسله مراتبی را پشت‌سر بگذارید که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اجازه اقامت در ترکیه

اجازه اقامت در ترکیه، برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور جذاب را دارند تعلق می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید، راه‌های گوناگونی برای دریافت اقامت ترکیه و سکونت در آن وجود دارد؛ اقامت کوتاه‌مدت، اقامت تحصیلی، اقامت خانوادگی و اقامت بلندمدت از جمله معروف‌ترین راه‌های دریافت اقامت‌اند.

روش‌های دریافت اقامت همان‌طور که گفتیم متنوع‌اند و شما باید براساس شرایط و انگیزه‌تان از مهاجرت، یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید. دریافت اقامت کشور ترکیه، پروسه‌ای طولانی است که ممکن است برای افراد غیرمتخصص با سختی‌هایی همراه باشد. بنابراین قبل از هرچیز باید اطلاعات کاملی درباره انواع روش‌های اخذ اقامت کسب کنید؛ سپس براساس شرایط خود یکی از راه‌های موجود را انتخاب کرده و اقدامات لازم را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: اقامت در ترکیه از طریق کار: بررسی مدارکی که نیاز خواهید داشت

اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

قوانین و تبصره‌های ریز و درشتی درباره نحوه اقامت در ترکیه وجود دارد که بدون اطلاع از آن‌ها ممکن است موانع فراوانی در راه‌ مهاجرت‌تان ایجاد شود. برای مثال، اگر کمتر از 8 سال است که در ترکیه سکونت دارید، نمی‌توانید نسبت به اخذ اقامت بلند‌مدت اقدام کنید؛ و یا اگر قصد اقامت بیش از 1 سال در ترکیه را دارید، باید اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله کرده و هر سال آن را تمدید کنید. اگر تصمیم‌تان را برای مهاجرت به ترکیه گرفته‌اید؛ کسب اطلاعات درباره هرکدام از راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور، یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته‌باشید این است که؛ تنها به مدت 3 ماه می‌توانید بدون اجازه اقامت در ترکیه بمانید. در صورتی که قصد اقامت طولانی مدت، بیش از 3 ماه، در ترکیه را دارید باید یکی از انواع اجازه اقامت‌های گفته شده را دریافت کنید. برای کسب راهنمایی و مشاوره درباره انواع اقامت‌ها و شیوه دریافت آن‌ها، می‌توانید از متخصصان حقوقی یرینو کمک بگیرید.

کارهایی که اتباع بیگانه بدون داشتن اجازه اقامت نمی‌توانند انجام دهند

  • خرید هرگونه وسیله نقلیه موتوری (اتومبیل، کامیون، موتورسیکلت، اسکوتر و…)
  • خرید خط تلفن ثابت و یا خدمات اینترنتی
  • افتتاح حساب بانکی
  • ثبت شرکت
  • دریافت اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

اولین نکته‌ای که درباره اجازه کار در ترکیه باید به آن توجه کنید؛ این است که شما به عنوان تبعه خارجی نمی‌توانید شخصا اقدام به دریافت اجازه کار کنید. درخواست صدور این مجوز باید توسط کارفرمای ترک شما انجام گیرد.

اجازه کار در ترکیه

تمامی افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه و یا استخدام در شرکت‌های ترکیه را دارند باید اجازه کار داشته‌باشند. البته دریافت اجازه کار برای ایرانیان و تمامی اتباع خارجی در ترکیه، دارای شرایط خاصی است. تنها در صورتی که شما کارت اقامت معتبر داشته‌باشید و صاحب شرکتی که قصد همکاری با آن را دارید ترک باشد، کارفرما می‌تواند اقدام به دریافت اجازه کار برای شما کند.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران ایرانی در ترکیه، لازم دانستیم که مزایای این نوع از سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم. یکی از رایج‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه، از طریق خرید ملک است. خرید ملک در ترکیه علاوه‌بر جنبه سرمایه‌گذاری برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، از مزایای فراوانی برخوردار است.

از سال 2018، قانون دریافت اقامت دائم در ترکیه از طریق خرید ملک تغییر یافته‌است؛ به گونه‌ای که افرادی می‌توانند شهروندی ترکیه، وطنداشلیک، دریافت کنند که ملکی به ارزش 250.000 دلار خریداری کرده‌باشند. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌های اخذ شهروندی و اقامت ترکیه برای شخص خریدار و خانوا‌ده‌اش می‌باشد.

درصورتی که خرید خانه یا ملکی به ارزش 250.000 دلار برای شما مقدور نیست، می‌توانید با خرید ملک‌های ارزان‌تر نیز سرمایه‌گذاری خود را انجام داده و از مزایای اقامت در ترکیه بهره‌مند شوید؛ اما انتظار اقامت دائم و اخذ شهروندی را نداشته باشید.

در کشوری مانند ترکیه که صنعت عمران و معماری آن روز‌به‌روز درحال پیشرفت است، بی‌شک خرید ملک یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد.

علاوه‌بر جنبه سرمایه‌گذاری، اتباع بیگانه می‌توانند با خرید ملک در ترکیه، به سادگی اجازه اقامت برای خود و خانواده‌شان دریافت کنند. فرزندان این افراد می‌توانند از امکانات تحصیلی کشور ترکیه، که روز‌به‌روز درحال پیشرفت و بهبود است، بهره‌مند شوند. یکی از مهم‌ترین مزایایی که برای اتباع بیگانه در این شرایط وجود دارد، اجازه کار در ترکیه با خرید ملک است. دریافت اجازه کار در ترکیه برای افرادی که ملکی خریده‌اند و اجازه اقامت دارند بسیار ساده‌است.

در حالت کلی می‌توان گفت، یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌های اخذ اقامت ترکیه خرید ملک است.

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، از جمله دغدغه‌های مهاجران و افرادی که قصد شروع یک زندگی جدید در ترکیه را دارند، مساله سکونت و کار است. با آشنایی از قوانین مجوز کار و خرید ملک در ترکیه، نوبت به بررسی چگونگی دریافت اجازه کار در ترکیه با خرید ملک می‌رسد.

گفتیم که اجازه کار برای افرادی که کارت اقامت معتبر ندارند، صادر نخواهد شد؛ بنابراین برای دریافت اجازه کار، اولین قدم اخذ اقامت می‌باشد. پس از دریافت اقامت دائم یا موقت از طریق راه‌های گفته شده می‌توانید از کارفرمای خود بخواهید تا درخواست اجازه کار شما را به مراکز مربوطه بدهد.

اگر قصد دریافت اجازه کار در ترکیه با خرید ملک را دارید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، ملک موردنظرتان را خریده و اجازه اقامت دریافت کنید. پس از در درست داشتن کارت اقامت کارفرما می‌تواند برای شما برگه اجازه کار بگیرد.

اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

امیداواریم که با خواندن این مقاله اطلاعاتی درباره نحوه دریافت اجازه کار در ترکیه با خرید ملک و انواع راه‌های اقامتی، کسب کرده باشید. همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، راه‌های گوناگونی برای اخذ اقامت وجود دارد که ساده‌ترین راه آن، خرید ملک است. برای آشنایی بیشتر با قوانین خرید ملک در ترکیه می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران یرینو تماس حاصل کرده و از راهنمایی‌های آن‌ها بهرمند شوید.