اولین دغدغه ذهنی افرادی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند، قوانین و شرایط کاری برای اتباع بیگانه در این کشور است. پیشتر درمورد کاریابی و سرمایهگذاری در ترکیه صحبت کردهایم. هنگام مهاجرت به ترکیه یا به عنوان سرمایهگذار وارد بازار کار این کشور خواهید شد یا به عنوان کارمند در یکی از شرکتها شروع به کار خواهید کرد. در هر دو صورت شما موظف به دریافت کارت اجازه کار در ترکیه هستید.

اجازه کار یا “چالیشما ایزنی”، همان مجوزی است که شما را به حق و حقوق رسمیتان میرساند. شما بعد از دریافت اجازه کار میتوانید مانند یک شهروند ترکیه از مزایا و حقوق کارمندی و کارفرمایی بهرهمند شده و در بانکهای مختلف افتتاح حساب کنید.

بیشتر بخوانید: کاریابی در ترکیه: همه اطلاعاتی که برای اشتغال در کشور ترکیه لازم دارید

علاوه بر آن یکی دیگر از مزایای اجازه کار در ترکیه این است که شما اگر 5 سال متوالی اجازه کار در این کشور را داشته باشد و در طول این 5 سال در آنجا اقامت کنید، می‏توانید برای درخواست اقامت دائم اقدام کنید.

دریافت اجازه کار در ترکیه

اولین قانون دریافت اجازه کار در ترکیه

اولین و مهمترین قانون دریافت اجازه کار این است که کارمندان غیربومی نمیتوانند برای خودشان مجوز کار دریافت کنند. بلکه این کار باید توسط کارفرمایانشان انجام بگیرد. برای درخواست اجازه کار، کارفرما باید امضا الکترونیک (E-imza) و آدرس پست الکترونیکی ثبت شده (KEP-Kayıtlı Elektronik Posta Adresi) داشته باشد. در غیر این صورت اجازه کار کارکنان به سیستم اتوماسیون وارد نمیشود.

کارفرما درصورتی که فرد خارجی اجازه اقامت در ترکیه را داشته باشد، به سیستم آنلاین وزارت کار درخواست اجازه کار خواهد داد؛ سپس مدارک و برگههای لازم را آپلود کرده و منتظر بررسی میماند. بعد از بررسیهای انجام گرفته، اگر مدارک ارسال شده ناقص بوده و یا به هر دلیلی نیاز به مدارک بیشتری باشد، وزارت کار درخواست مدارک لازم را به کارفرما می‏دهد.

کارفرما موظف است در اسرع وقت مدارک خواسته شده را یا از طریق سیستم آنلاین و یا از طریق پست به سازمان وزارت کار برساند. بعد از تایید اجازه کار، هزینههای لازم باید در طول 15 روز پرداخت شوند. پس از پرداخت هزینه، وزارت کار این کشورکارت اجازه کار در ترکیه را به آدرس کارفرما ارسال خواهد کرد.مراحل دریافت اجازه کار در ترکیه

روشهای اخذ اجازه کار در کشور ترکیه

در ترکیه بر اساس نوع اقامت مهاجران، دو راه برای اخذ اجازه کار وجود دارد:

 1. به جز اقامتهای دانشجویی، هر فردی که اقامتی حداقل 6 ماهه داشته باشد میتواند به سازمان وزارت کار و  امنیت اجتماعی در ترکیه به صورت آنلاین درخواست دهد. (درخواست داخل کشور)
 2. اگر فرد، اقامت رسمی در ترکیه نداشته باشد باید به کنسولگری کشوری که در آن اقامت رسمی دارد مراجعه کرده و از آنجا به صورت آنلاین درخواست اجازه کار بدهد. (درخواست خارج از کشور)

مراحل دریافت آنلاین اجازه کار در ترکیه

مراحلی که شما یا کارفرمایتان باید برای گرفتن اجازه کار آنلاین انجام دهید به ترتیب زیر است:

 1. ابتدا اپلیکیشن “E-izin” را از سایت ecalismaizni.csgb.gov.tr دانلود کرده و به عنوان کاربر وارد میشوید.
 2. صفحه اولی که برای شما نمایش داده خواهد شد، شامل تمام مشاغلی که نیاز به اجازه کار دارند میشود.
 3. بعد از انتخاب کار موردنظرتان، اطلاعات خواسته شده را در سربرگهای موجود تکمیل کنید.
 4. بعد از اینکه تمام اطلاعات خواسته شده را ثبت کردید، میتوانید فرم درخواست اجازه کار را ارسال کنید.

برای اطلاع از روند بررسی میتوانید از قسمت “درخواستهای ثبت شده” (Tamamlanan Başvurular) وضعیت درخواستتان را پیگیری کنید. در صورتی که مدارک شما ناقص بوده یا به مدارک بیشتری نیاز باشد، مدارک موردنیاز در این قسمت به اطلاع شما خواهد رسید.

مدارک لازم برای کار در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه کار در ترکیه

مدارکی که برای گرفتن اجازه کار باید در سیستم آنلاین سازمان وزارت کار آپلود کنید، نسبت به نوع فعالیت و شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، متفاوت است.مدارک لازم برای کار در ترکیه

مدارکی که توسط کارفرما باید ارسال شود (درخواست داخل کشور)

 1. فرم درخواست مجوز کار که باید به سازمان وزارت کار ارسال شود. (PDF)
 2. برگه فعالیت یک سال گذشته که از اتاق بازرگانی تهیه خواهد شد. (PDF)
 3. آگهی ثبت شده در روزنامه رسمی تجاری ترکیه که آخرین وضعیت شرکت و شرکاء را نشان میدهد. (PDF)
 4. قرارداد کاری متقاضی با شرکت و وکالتنامه محضری برای فردی که اقدامات را انجام میدهد. (PDF)
 5. بیاننامه مالی یک سال اخیر به تایید مشاور مالی مورد اعتماد.
 6. هزینه شهروندان ترکیه شاغل در همان موقعیت و قرارداد بین کارشناس خارجی و کارفرما برای موسساتی که مایل به استخدام کارشناسان خارجی در زمینه های مهندسی ، ساخت و ساز ، پیمانکاری و خدمات مشاوره ای هستند.

مدارکی که توسط پرسنل خارجی در مرحله درخواست باید ارسال شود (درخواست داخل کشور)

 1. قرارداد کاری (امضا شده توسط فرد خارجی و کارفرما) (PDF)
 2. کپی پاسپورت (با ترجمه معتبر) (PDF)
 3. کپی آخرین مدرک تحصیلی (با ترجمه معتبر ) (PDF)
 4. درصورت امکان، برگه معرفی‏نامه (با ترجمه معتبر)
 5. کپی حق اقامت حداقل 6 ماهه (PDF)
 6. اصل مجوز کار فعلی (برای درخواست تمدید اجازه کار)

مدارکی که توسط کارفرما در درخواست، باید ارسال شود (درخواست خارج از کشور)

 1. تقاضانامه اجازه کار در ترکیه که باید به سازمان وزارت کار ارسال شود (PDF)
 2. فرم درخواست مجوز کار که باید به سازمان وزارت کار ارسال شود. (PDF)
 3. قرارداد کاری (با ترجمه معتبر) (PDF)
 4. کپی پاسپورت فرد خارجی (با ترجمه معتبر) (PDF)
 5. کپی آخرین مدرک تحصیلی فرد خارجی (با ترجمه معتبر) (PDF)
 6. درصورت نیاز، معرفینامه فرد خارجی (با ترجمه معتبر)

مدارکی که توسط پرسنل خارجی در درخواست، باید ارسال شود (درخواست خارج از کشور)

 1. پاسپورت (PDF)
 2. فرم درخواست اجازه کار (PDF)
 3. قرارداد کاری یا برگه رسمی پیشنهاد کار (PDF)
 4. یک قطعه عکس

هزینه اخذ اجازه کار در ترکیه

هزینههای اجازه کار در ترکیه در سال 2020 در روزنامههای رسمی این کشور اعلام شد. این هزینه برای برگههای اجازه کار موقت، یک ساله، مبلغی حدود 950 الی 1000 لیر برآورد شده است. درحالی که برای برگههای اجازه کار بدون محدودیت زمانی و برای برگههای اجازه کار مستقل مبلغی حدود 9500 الی 10000 لیر محاسبه شده است.

لازم به ذکر است افرادی که برگه اجازه کارشان اعتباری بیشتر از 1 سال دارد، باید سالانه هزینهای حدود 750 لیر پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت در ترکیه: روندی آسان و کم‌هزینه برای سکونت در ترکیه

تمدید اجازه کار در ترکیه

اجازه کاری که در درخواست اول به پرسنل خارجی داده میشود، اغلب 1 سال اعتبار دارد. بعد از اتمام این اعتبار، کارفرما دوباره باید نسبت به تمدید این درخواست اقدام کند. تمدید اول اجازه کار، می‏تواند دو ساله باشد. درصورتی که فرد مهاجر، قوانین مربوطه را انجام داد می‏تواند در تمدید بعدی برگه اجازه کار با اعتبار 3 سال نیز دریافت کند.

شرایط تمدید اجازه کار برای مشاغل مختلف، متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات این قوانین و شرایط باید با مشاوران حرفهای در این زمینه مشورت کرده و اطلاعات لازم را به دست آورید.

هزینه اخذ اجازه کار در ترکیه

دلایلی که ممکن است باعث رد درخواست اجازه کار شما شود

بر اساس ماده 14 قانون کار مهاجران، شرایط خاصی برای قبول و رد اجازه کار در ترکیه وجود دارد. دلایل عمدهای که ممکن است با درخواست شما موافقت نشود، به شرح زیر است:

 • به عنوان یک قاعده کلی اگر برای کاری که مدنظر شما نیروی کار داخلی (شهروند ترکیه) وجود داشته باشد، با درخواست اجازه کار برای شما موافقت نخواهد شد. در این صورت کارفرما موظف است با دلایل قانع کننده مسولین مربوطه را در خصوص مهارت شما قانع کرده و برای اخذ اجازه کار شما تلاش کند.
 • در صورتی که شرایط اقتصادی، بازار کار، موقعیت جغرافیایی و عواملی از این قبیل برای کار شما مناسب نباشد، وزارت کار ممکن است درخواست شما را رد کند.
 • درخواست مجوز کار به دلیل موضوعاتی مانند امنیت ملی، نظم عمومی، امنیت عمومی، منافع عموم، اخلاق عمومی و بهداشت عمومی ممکن است رد شود.
 • در درخواستهای داخل کشور، کم بودن حق اقامت قانونی دلیلی برای رد درخواست محسوب می‏شود.
 • علاوه بر این موارد فوق، طبق ماده 14 قانون اجازه کار برای اتباع بیگانه، نظر منفی وزارت امور داخلی نیز میتواند دلیلی برای رد این امر باشد.
 • اگر اتباع بیگانه تخصص لازم را نداشته باشند یا استانداردهای تعریف شده را رعایت نکرده باشند، با درخواست آنها موافقت نخواهد شد.

دلایل رد درخواست اجازه کار در ترکیه

درصورتی که با درخواست اجازه کار موافقت نشد، شخص متقاضی می‏تواند بعد از رد شدن درخواست در طول 30 روز به رای صادر شده اعتراض دهد.

به سادگی شروع به کار در ترکیه کنید!

در این مطلب با کلیات درخواست اجازه کار در ترکیه آشنا شدید. اقدام به اخذ مجوز کار در این کشور مستلزم کسب اطلاعات فراوانی درباره قوانین کار برای مهاجران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی وب‌سایت با مشاوران و متخصصان یرینو در تماس باشید. مشاوران ما آماده راهنمایی شما در خصوص کار و سرمایه گذاری در ترکیه هستند.

منبع مقاله: atak