آیا تا به حال به فکر تغییر شغل افتاده‌اید؟ یا تغییر محل‌زندگی؟ طبیعی است که این‌جایید تا درباره تغییر شغل و مهاجرت به ترکیه از طریق کار اطلاعات بیشتری به‌دست‌آورید. جای درستی را انتخاب کرده‌اید؛ اول از همه باید بگوییم که گول هرکسی که درباره ترکیه مهاجرت کاری و پیداکردن شغل یا شروع کار جدید در این کشور، صحبت می‌کنند؛ نخورید.

با نوسانات اقتصادی کشورمان، بازار کلاهبرداری‌های این‌چنینی نیز بسیار داغ شده‌است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار و انجام فعالیت‌های شغلی را دارید؛ همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی از قوانین این کشور در اختیار شما قرار دهیم. پس از خواندن این مطلب اگر رغبت بیشتری نسبت به ترکیه مهاجرت کاری به این کشور، پیداکردید؛ می‌توانید با ما در تماس باشید.

شرایط کاری در ترکیه

این روزها بیشتر از همیشه، صحبت از اقتصاد ترکیه و قدم‌هایی است که دولت در این راه برمی‌دارد. بالارفتن قیمت دلار در این کشور، باعث شده مسئولان جدی‌تر به قضیه کار و سرمایه‌گذاری نگاه‌کنند. امکان سرمایه‌گذاری برای بیگانگان یکی از سیاست‌های بی‌نظیر ترکیه برای کاهش نرخ‌بیکاری است.

بیشتر افرادی که کشور ترکیه را برای سرمایه‌گذاری و شروع کار انتخاب می‌کنند؛ معمولا باید تعداد مشخصی از کارکنان خود را از بین مردم ترکیه انتخاب کرده و برای آن‌ها حقوق و بیمه پرداخت کند. این کار باعث شده‌است که تعداد بیکاران در ترکیه روزبه‌روز کاهش‌یافته و تعداد سرمایه‌گذاران در این کشور روزبه‌روز افزایش‌یابد.

درنظر داشته‌باشید که تمامی این کارها، اقدامات مهمی برای رشد اقتصاد است. کشور ترکیه توانسته به‌خوبی از عهده توسعه دادن اقتصاد برآمده و خود را ازنظر اقتصادی و فرهنگی بسیار به کشورهای اروپایی نزدیک کند.

 ترکیه مهاجرت کاری

در مطالب قبلی، شرایط کار در ترکیه را به تفصیل بررسی کرده‌ایم. به‌طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که شرایط کار در این کشور با وجود سختی‌هایی که برای بیگانگان دارد اما رفاه و راحتی فراوانی نیز برای شما به ارمغان خواهدآورد. مهمان‌نوازی مردم ترکیه و نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی این کشور، از جمله مواردی است که باعث خواهدشد ما ایرانیان هنگام کار در ترکیه، احساس راحتی و آرامش کنید.

ویزای ترکیه

قبل‌ از اینکه به بررسی ویزاهای کاری ترکیه مهاجرت کاری و نحوه دریافت اجازه کار در این کشور بپردازیم، ابتدا بهتراست نیم‌نگاهی به ویزاهای ترکیه و انواع آن‌ها داشته‌باشیم.

بیشتر بخوانید: اقامت در ترکیه از طریق کار: بررسی مدارکی که نیاز خواهید داشت

ویزا درواقع، برگه اجازه‌ای است که برای بیگانگان، جهت سکونت طولانی‌مدت در کشور موردنظرشان تعلق می‌گیرد. این اجازه از طرف مقامات قانونی و قضایی هرکشوری صادر می‌شود؛ لازم‌به‌ذکراست که نحوه صدور ویزا و مراحل دریافت آن، نسبت به هدف شما از مهاجرت تغییرخواهدکرد.

چگونه می‌توان ویزای ترکیه را دریافت کرد؟

یکی از موضوعاتی که به‌وفور در موتورهای جست‌وجو، بررسی می‌شود این است که “چگونه می‌توان ویزای ترکیه را دریافت کرد؟”. اول از همه باید بدانید که قبل از این‌که ویزای ترکیه به اتباع خارجی تعلق بگیرد، شرایط مالی و موقعیت اقتصادی فرد، موردبررسی قرارمی‌گیرد.

بررسی وضعیت اقتصادی به دلیل این است که دولت ترکیه مطمئن شود شما می‌توانید برای مدتی، بدون نیاز به پشتوانه مالی دولت، زندگی کنید. مهاجرانی که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند، نمی‌توانند ویزای کشور ترکیه را دریافت کنند و درخواست ویزای آن‌ها از طرف دولت ترکیه رد خواهدشد.

برای اثبات وضعیت مالی مناسب می‌توانید گردش حساب بانکی یا فیش حقوقی‌تان را در کنار مدارک موردنیاز ارائه دهید. مدارکی که از شما درخواست خواهدشد، براساس نوع ویزای درخواستی‌تان و شرایط زندگی‌تان متفاوت با سایرین خواهدبود.

یکی‌از مرسوم‌ترین راه‌های درخواست ویزا در کشور ترکیه، پرکردن فرم آنلاین درخواست صدور ویزا می‌باشد. در سال‌های اخیر که اینترنت کار همه ما را بسیار آسان‌تر کرده، مراجع قانونی نیز برای راحتی خودشان و مراجعین، از سیستم‌های آنلاین استفاده می‌کنند.

ویزای تجاری در ترکیه

برای افرادی که قصد اقامت طولانی‌مدت در ترکیه را دارند، انواع گوناگون ویزاها صادر می‌شود. در این مطلب به‌دلیل‌این‌که تمرکز ما روی مهاجرت‌های کاری و افرادی است که قصد شروع کاری جدید و دریافت ویزای کاری ترکیه را دارند؛ به معرفی ویزاهای تجاری این کشور می‌پردازیم.

ویزای تجاری، درواقع برگه اجازه اقامت برای افراد بیگانه‌ای است که با هدف فعالیت‌های اقتصادی و تجاری به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌است. برای دریافت ویزای کاری می‌توانید از طریق سیستم‌های آنلاین (E-Viza) اقدام کنید.

در کنار ویزای تجاری، نوع دیگری از ویزا‌ها نیز وجوددارد که به آن‌ها ویزای کاری گفته‌می‌شود. ویزاهای کاری برای افرادی که با قصد شروع کار در ترکیه، وارد این کشور می‌شوند صادر خواهدشد.

بیشتر بخوانید: مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی

ویزاهای کاری معمولا از نوع ویزاهای موقت بوده و مدت‌زمان آن، بستگی به کاری در ترکیه انجام خواهیدداد دارد. توجه داشته‌باشید که با ویزای کاری، شما نمی‌توانید برای مدت طولانی در ترکیه، اقامت گزینید. اگر قصد اقامت طولانی‌مدت و کار در این کشور را دارید، بهتر است به وزارت خدمات اجتماعی، خانوادگی و کاری ترکیه مراجعه کرده و اجازه کار دریافت کنید.

در ترکیه مهاجرت کاری به چه صورت انجام می‌گیرد؟

از بین انواع مهاجرت‌ها به کشور ترکیه اگر انتخاب شما مهاجرت کاری است؛ در ادامه مطلب همراه ما باشید. در حالت کلی می‌توان گفت، ویزای کاری ترکیه برگه اجازه اقامت برای افرادی است که با هدف کار و شروع شغلی جدید به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

اجازه کار، یکی از اساسی‌ترین مباحث در دنیای کاری ترکیه است. شما چه شهروند ترکیه باشید و چه به‌عنوان فرد بیگانه‌ای در ترکیه شروع به ‌کار کنید؛ اولین نیاز‌تان برای وارد شدن به دنیای حرفه‌ای و کاری در این کشور، داشتن اجازه کار می‌باشد.

ترکیه مهاجرت کاری

ازنظر قانونی این مجوز از سمت وزارت کار صادر خواهدشد. تنها افرادی که شغلشان در مناطق آزاد ترکیه است؛ باید اجازه کارشان را از وزارت اقتصاد و اکونومی دریافت کنند. علاوه بر آن اشخاصی که در مراکز آموزش‌‌عالی ترکیه مشغول به کار می‌شوند؛ باید از طرف مراجع قانونی خاص این مراجع، اجازه کار دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط کار در ترکیه و دانستنی هایی درباره زندگی کاری این کشور

چه کسانی می‌توانند از دریافت ویزای کاری در ترکیه معاف شوند؟

 • کشورهایی که ترکیه عضو معاهدات دو یا چندجانبه با آن‌هاست؛ معاف از دریافت ویزای کاری ترکیه هستند.
 • افرادی که به منظور فعالیت‌های هنری، فرهنگی و علمی به کشور ترکیه مراجعه کرده‌اند. البته این افراد تنها درصورتی معاف از دریافت ویزا خواهند بود که در ترکیه مهاجرت کاری شان کمتر از 4 ماه باشد.
 • افراد بیگانه‌ای که جهت آموزش و یا تعمیر و نگهداری از ماشین‌آلات صنعتی ترکیه مهاجرت کاری می‌کنند.
 • افراد بیگانه‌ای که برای آموزش دادن و بررسی نحوه‌کار کالاهای وارداتی به ترکیه، به این کشور مهاجرت می‌کنند.
 • واجدین شرایطی که برای انجام فعالیت در نمایشگاه‌ها و سیرک‌ها به ترکیه می‌روند.
 • افراد خارجی که برای تحصیل و آموزش به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند می‌توانند معاف از دریافت ویزا باشند؛ تنها درصورتی که مدت‌زمان تحصیل آن‌ها بیش از 2 سال نباشد.
 • دانشجویان بیگانه‌ای که دوره کارآموزی خود را در کشور ترکیه می‌گذرانند، می‌توانند از دریافت ویزای کاری معاف شوند.

ویزای کار در ترکیه و انواع آن

همان‌طور که گفتیم، در کشور ترکیه مهاجرت کاری ، ازجمله انواع مهاجرت‌های مرسوم است که به همراه مجوز کار ارائه می‌شود. به‌این‌صورت که شما باید ابتدا تاییدیه ویزای کاری‌تان را از وزارت کار و اموراجتماعی ترکیه دریافت کرده و به سفارت ترکیه و یا کنسولگری، تسلیم می‌کنید. ازطرف‌دیگر، کارفرمای شما باید مدارک‌تان را برای دریافت اجازه کار به وزارت کار و اموراجتماعی ترکیه ارسال کند.

انواع ویزای کاری در ترکیه

 • ویزای کار موقت (یک‌ساله) : مناسب افرادی که پس از عقد قرارداد با کارفرما، برای شروع کار وارد کشور ترکیه می‌شوند.
 • ویزای کار دائم : مناسب برای افرادی که 8 سال سابقه کار و زندگی در ترکیه را دارند.
 • ویزای کار مستقل: مناسب برای افرادی که 5 سال سابقه کار و زندگی در ترکیه را دارند.
 • ویزای کارت فیروزه‌ای: مناسب برای افرادی که اجازه کار دائم در ترکیه دارند؛ و یا افرادی که سابقه کاری و علمی بسیار خوبی داشته و برای اقتصاد و دنیای تجارت ترکیه، سودآورند. اعتبار این کار ویزا، ابتدا 3 ساله و سپس دائم خواهدبود.
 • ویزای کار ویژه: مناسب برای افرادی که کارشناس و متخصص در امور خاصی هستند.
 • ویزای کار موقت ویژه: مناسب برای ورزشکاران، هنرمندان و فیلم‌سازان

در این مقاله انواع ویزای کاری ترکیه مهاجرت کاری به این کشور و شرایط لازم برای دریافت اجازه کار و ویزا را بررسی کرده‌ایم. اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با کارشناسان گروه تخصصی یرینو مشورت کنید.