شناخت آب و هوای ترکیه، چه مسافر این کشور باشید و چه قصد زندگی و مهاجرت را داشته‌باشید، همواره یکی از ضروری‌ترین اقدامات است. هما‌ن‌طور که می‌دانید، کشور ترکیه ازجمله نزدیک ترین همسایه‌های کشور عزیزمان ایران می‌باشد که هم از نظر آب‌وهوایی شباهت‌های بسیاری به ایران دارد و هم از سایر جهات زندگی، مشابه ایران است.

بررسی آب‌ و هوای ترکیه  و اقلیم ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه، باعث به‌وجودآمدن اقلیم‌های مختلف و متنوعی شده‌است؛ که این موضوع ازجمله جذابیت‌های خاص ترکیه برای گردشگران به‌حساب‌می‌آید. شهرهای ساحلی و نزدیک دریای این کشور، آ‌ب‌وهوایی معتدل و ملایم دارند. درنظر داشته‌باشید که ارتفاع و طول کوه‌ها، از رسیدن آب‌وهوای معتدل به قسمت‌های دور از دریا و داخلی کشور، جلوگیری می‌کنند. به‌همین‌دلیل قسمت‌های داخلی و شهرهای مرکزی این کشور بیشتر آب‌وهوای قاره‌ای دارند.

انواع اقلیم در ترکیه

در بررسی آب و هوای ترکیه و اقلیم این کشور جذاب می‌توان به 4 دسته کلی، اقلیم قاره‌ای- اقلیم مناطق نزدیک به دریای مدیترانه- اقلیم مناطق نزدیک به دریای سیاه و اقلیم مناطق نزدیک به دریای مرمره، اشاره کرد که در ادامه به بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

اقلیم قاره‌ای

اولین نوع اقلیمی که بر چندین بخش ترکیه حاکم است اقلیم قاره‌ای می‌باشد. این اقلیم را می‌توانیم در مناطق آناتولی میانی، آناتولی شرقی، قسمت اعظمی از آناتولی غربی و مناطق داخلی تراکیا مشاهده کنیم. پوشش گیاهی این مناطق اغلب بیابانی و نیمه‌خشک است. درمورد آب‌وهوای غالب در اقلیم قاره‌ای می‌توان گفت، در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی است.

آب و هوای ترکیه

در مناطقی که اقلیم قاره‌ای برآن حاکم است، زمستان و سردی هوا زودتر از سایر مناطق شروع شده و معمولا حداقل 90 روز خیابان‌های این شهرها و مناطق پوشیده از برف خواهدبود. به‌همین‌ترتیب، روزهای گرم تابستان نیز زودتر از سایر مناطق شروع می‌شود. گرمای تابستان به‌دلیل کم‌بودن رطوبت در این مناطق، اذیت‌کننده نیست.

اول از همه بهتراست اندکی به معرفی آناتولی و تقسیم‌بندی‌های این منطقه، که یکی از مهم‌ترین مناطق ترکیه است، بپردازیم.

منطقه آناتولی

بزرگ‌ترین و یکی از مهم‌ترین مناطق ترکیه، آناتولی یا به گویش ترکی “آنادولو” (Anadolu)، است. آناتولی منطقه‌ای مابین 4 دریای بزرگ در همسایگی ترکیه می‌باشد. این منطقه از قسمت شمال با “دریای سیاه”، از جنوب با “دریای مدیترانه”، از غرب با “دریای اژه” و از شمال‌غربی با “دریای مرمره” همسایه‌ است.

ازنظر جغرافیایی، آناتولی را بیشتر مشابه قاره اروپا می‌شناسند. منطقه آناتولی بیشتر از این‌که به کشورهای آسیایی همسایه‌اش مانند چین، ایران و هندوستان شبیه باشد؛ به کشورهای شمالی دریای مدیترانه مانند ایتالیا و یونان شباهت دارد. همین دلایل به همراه برخی اتفاقات سیاسی و اجتماعی باعث شده‌است که آناتولی بیشتر از آسیا شبیه به اروپا به‌نظر بیاید.

البته با تمام این اوصاف، قرارگیری آناتولی در قاره آسیا باعث به‌وجودآمدن فرهنگ و بینش آسیایی در مردم این منطقه شده‌است. در پایان معرفی منطقه آناتولی باید یادآوری کرد که آناتولی شامل سه بخش آناتولی غربی، شرقی و میانی می‌باشد. در ادامه به بررسی دقیق آب‌وهوا و اقلیم این منطقه معروف و جذاب ترکیه خواهیم‌پرداخت.

اقلیم قاره‌ای در منطقه آناتولی میانی

شهرهای معروف و پرجمعیتی که در این منطقه قرار گرفته‌اند عبارتند از: آنکارا، قونیه، کایسری، اسکی‌شهیر، سیواس و آک‌سارای.

آب و هوای ترکیه چگونه است

زمستان‌ها در منطقه آناتولی میانی همان‌طور که گفتیم سرد است؛ این سرما در مناطق غربی آن بیشتر از سایر مناطق حس می‌شود. به‌طور میانگین سردترین ماه‌ سال در این منطقه ژانویه با دمای -7 درجه و گرمترین ماه سال ماه جولای با 22 درجه سانتی‌گراد است. بارش باران یکی از جذابیت‌های بی‌نظیر آناتولی است که میزان این بارش در ماه‌های اول سال، یعنی فصل بهار، به بیشترین حد خود می‌رسد.

اقلیم قاره‌ای در منطقه آناتولی شرقی

ابتدا بهتر است شناخته‌شده‌ترین شهرهایی را که در منطقه آناتولی شرقی قرارمی‌گیرند بشناسیم؛ این شهرها عبارتند از : وان، ایغدیر، مالاتیا، ارزروم و ارزنجان. لازم‌به‌ذکر‌است که پرجمعیت‌ترین شهر این منطقه شهر “وان” می‌باشد.

آب و هوای ترکیه وان

منطقه آناتولی شرقی تابستان‌های کوتاه و خنک؛ و زمستان‌های سرد و طولانی را تجربه می‌کند. در ماه‌های زمستانی مردم این مناطق با یخبندان‌های شدید درگیر می‌شوند. می‌توان گفت میانگین دما در ماه ژانویه، در منطقه آناتولی شرقی، -4.2 درجه است؛ در ماه جولای این دما تا 24.2 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.

آب‌وهوا و اقلیم قاره‌ای در منطقه آناتولی جنوب‌شرقی

معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شهرهایی که در این منطقه جای گرفته‌اند عبارتند از: گازی‌آنتپ، دیارباکر، شانلی‌اورفا و ماردین.

آب و هوای ترکیه امروز

این منطقه برای افرادی که عاشق گرما و زندگی در مناطق گرم هستند گزینه مناسبی است. تابستان‌های بسیارگرم و زمستان‌هایی که به ندرت سرد می‌شود مشخصه بارز اقلیم و آب‌وهوای آن است. میانگین دمای آناتولی جنوب‌شرقی در ماه ژانویه، 3.7 درجه و در ماه جولای نزدیک 30 درجه می‌باشد.

آب‌وهوا و اقلیم قاره‌ای تراکیا

منطقه تراکیا ازنظر سیاسی به سه بخش تراکیا شرقی، غربی و شمالی تقسیم می‌شود. تراکیای شرقی در خاک ترکیه، تراکیای غربی در یونان و تراکیای شمالی در بلغارستان قرارگرفته‌اند.

آب و هوای ترکیه در پاییز

آب و هوای ترکیه در این منطقه، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی را به‌خود می‌بیند. میانگین دمای منطقه تراکیای شرقی، در ماه ژانویه 2.8 درجه و در ماه جولای 24 درجه می‌باشد.

ویژگی‌های کلی آب و هوای ترکیه در اقلیم‌های قاره‌ای

  • تابستان‌های گرم‌ و خشک و زمستان‌های سرد و پربارش
  • میزان بارش سالیانه نسبتا کم
  • میزان تفاوت دما در شب و روز و زمستان و تابستان بسیار زیاد است
  • بیشترین میزان بارش در ماه‌های بهاری سال و کم‌ترین میزان بارش در ماه‌های تابستانی دیده‌می‌شود.

اقلیم و آب‌وهوای مدیترانه‌ای

منطقه مدیترانه‌ای همان‌طور که از نامش پیداست به شهرها و مناطق قرارگرفته در جوار دریای مدیترانه گفته‌می‌شود. معروف‌ترین شهرهایی که در این منطقه جای‌دارند عبارتند از: آدانا، آنتالیا، مرسین، عثمانیه و بعضی مناطق قونیه و گازی‌آنتپ.

بیشتر بخوانید:‌ جاهای دیدنی آنتالیا؛ 10 مکان دیدنی و حیرت‌ آور

آب و هوای ترکیه آنتالیا

آب و هوای ترکیه در این منطقه تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل و پربارشی را به خود می‌بیند. بارش برف و یخبندان به‌ندرت در این منطقه اتفاق می‌افتد. بیشترین میزان بارش در ماه‌های زمستانی و کم‌ترین میزان بارش در ماه‌های گرم تابستان رخ‌می‌دهد.

سردترین ماه سال به‌طور میانگین 6.4 درجه در ماه ژانویه و گرم‌ترین ماه‌ سال، جولای، با دمای 26.8 درجه سانتی‌گراد شناخته‌می‌شود.

اقلیم مناطق نزدیک به دریای سیاه

شهرهایی که بیشترین میزان سکونت را در این منطقه دارند عبارتند از: سامسون، گوموش‌هانه، ترابزون، سینوپ، اوردو و توکات.

این اقلیم و آب‌وهوا، بیشتر در دریای سیاه و مناطق غربی دریای مرمره به‌چشم‌می‌خورد. هر فصل از سال در این مناطق همراه با بارش باران درگذر است. تابستان‌های این منطقه خنک، ماه‌های زمستانی در مناطق ساحلی و کم ارتفاع معتدل و در مناطقی که ارتفاع آن‌ها نسبت به سطح دریا بیشتر است با بارش برف و باران همراه است.

آب و هوای ترکیه در آذر ماه

سردترین ماه این قسمت از ترکیه، ماه ژانویه با 4.2 درجه و گرم‌ترین ماه آن ماه جولای با 22.2 درجه سانتی‌گراد شناخته می‌شود.

ویژگی‌های کلی اقلیمی و آب‌وهوایی شهرهای نزدیک به دریای سیاه

  • این منطقه پربارش‌ترین منطقه ترکیه در طول سال است.
  • در مناطق شرقی و غربی دریای سیاه، بیشترین مقدار بارش در فصل پاییز و کم‌ترین میزان بارش در بهار رخ می‌دهد.
  • در بخش میانی این منطقه، بیشترین مقدار بارش در زمستان و کمترین آن در تابستان اتفاق می‌افتد.
  • این منطقه یکی از مناطقی است که اختلاف دمای آن در شب و روز کمترین مقدار ممکن در آب‌ و هوای ترکیه است.
  • زمستان‌های مناطق دریای سیاه، در قسمت‌های کم‌ارتفاع معتدل و در قسمت‌هایی با ارتفاع بالاتر از سطح دریا سرد خواهدبود.
  • تابستان‌های دریای سیاه، معتدل و خنک است.

اقلیم و آب و هوای ترکیه در نزدیکی دریای مرمره

این منطقه به دلیل وجود شهرهای مهمی مانند استانبول، بورسا، چاناک‌کاله و تکیرداغ شناخته‌شده‌تر بوده و اطلاعات بیشتری از آب‌وهوای آن در اختیار مردم قرارگرفته است.

گفتیم که اقلیم‌ها و آب و هوای ترکیه را می‌توان به 4 بخش تقسیم کرد. در طول این مقاله به معرفی هر اقلیم و بررسی آب‌وهوای آن پرداختیم. آخرین اقلیم ترکیه اقلیم مرمره است که می‌توان گفت تلفیقی از تمامی اقلیم‌های و آب‌وهواهای گفته‌شده است. آب‌وهوای مرمره، در زمستان به‌اندازه دریای مدیترانه معتدل و به‌اندازه دریای سیاه پربارش نیست. زمستان‌ها در مرمره مانند مناطق قاره‌ای سرد و تابستان‌ها گرم و خشک نیست.

میانگین دمای هوا در سردترین ماه سال، ژانویه، 4.9 درجه و در گرم‌ترین ماه سال، جولای، 23.7 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به استانبول؛ صفر تا صد سفر به شهر رویایی دوقاره‌ای

آب و هوای ترکیه استانبول

بیشتر بخوانید:‌ راهنمای سفر به ترکیه؛ لذت گردش در کشوری بی‌نظیر!

هنگام سفر به ترکیه بهتر است به دنبال اطلاعات جزئی‌تری از آب‌‌وهوای این کشور و وضعیت بارش در آن، باشید. به‌این‌ترتیب می‌توانید زمان سفر خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید نهایت استفاده و لذت را از روزهای بی‌نظیری که در ترکیه خواهیدگذراند؛ ببرید. امیدواریم این مطلب برای افرادی که قصد سفر به این کشور خوش‌آب‌وهوا و دوست‌داشتنی را دارند، مفید واقع شده‌باشد.