تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در این روزها، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که ایرانیان به طور جدی به آن فکر می‌کنند. با نگاهی به فضاهای مجازی و سایت‌های مهاجرتی متوجه حجم زیادی از داوطلبان تحصیل در ترکیه که به دنبال مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات در این مورد هستند خواهیم شد. پیش از این در سایر مقالات یرینو اطلاعاتی در مورد روش‌ها و شرایط تحصیل در ترکیه ارائه کرده‌ایم. در این مطلب قصد داریم مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب تحصیل در ترکیهمدارک زبان برای تحصیل در ترکیه

اما همانطور که گفته شد، مساله تنها تحصیل نیست، برای زندگی در ترکیه، الزامی است که اقدام به یادگیری زبان ترکی استانبولی کنید. عموم مردم ترکیه که روزانه با آن‌ها در ارتباط خواهید بود، تسلط بسیار کمی به زبان انگلیسی دارند و بدون دانستن زبان ترکی ممکن است در ایجاد ارتباط دچار مشکل شوید.

سیستم آموزش عالی ترکیه

موسسات عالی ترکیه شامل چندین گروه تحصیلاتی می‌شوند که عبارتند از: دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، هنرستان‌ها، مدارس آموزش عالی، مراکز علمی و کاربردی، دانشگاه‌ها و کالج‌های افسری و پلیسی و در آخر مراکز تحقیقات و پژوهشی.

مدارکی که در آخر دوره تحصیلی از این مراکز دریافت می‌شوند، دارای اعتبار بین‌المللی بوده و در تمام کشورهای اروپایی مدارک معتبر به شمار می‌آیند. شما با در دست داشتن مدارک دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور ترکیه می‌توانید به سادگی در کشورهای اروپایی و برخی ایالت‌های آمریکا شغل مورد نظر خودتان را پیدا کرده و مشغول کار شوید.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های اخیر در حوزه‌های گوناگونی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، رشته‌های مدیریتی و مهندسی و رشته‌های طراحی و مد پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و هنوز هم برای پیشرفت بیشتر تلاش می‌کنند.

یکی از مشکلات اساسی افرادی که به ترکیه مهاجرت کرده‌اند، مساله زبان است. دانستن زبان ترکی استانبولی، از جمله ملزومات مهاجرت و حتی سفر به استانبول می‌باشد. البته در این مورد، کار محصلان و دانشجویان راحت‌تر است. دانشگاه‌های ترکیه این امکان را به دانشجویان می‌دهند که بدون دانستن زبان ترکی و با داشتن مدارک معتبر برای زبان انگلیسی، ثبت‌نام نموده و به تحصیل خود ادامه دهند.شرایط تحصیل در ترکیه

می‌دانیم که دانشگاه‌های ترکیه در رنکینگ‌های جهانی، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. امکانات و بورسیه‌هایی که در این مراکز عالی تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود، یکی از جذابیت‌های بی‌شماری است که بسیاری از افراد را برای تحصیل در این دانشگاه‌ها، مشتاق می‌کند.

یکی‌ دیگر از دلایل عمده‌ای که دانشجویان را به تحصیل در ترکیه جذب می‌کند، سیستم آموزشی آمریکایی و کانادایی مراکز عالی این کشور است. تاثیرپذیری فراوان سیستم آموزشی ترکیه از آمریکا و کانادا باعث شده، دو مورد از معتبرترین و پراهمیت‌ترین آزمون‌هایی نظیر SAT و GRE که برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا است، در کشور ترکیه نیز برگزار شود.

مدارک زبان موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

با علم به این موضوع که دانشگاه‌های ترکیه از تمام کشورهای جهان دانشجو می‌پذیرند، می‌‌توان نتیجه گرفت که تنها زبان تدریس در آن‌ها نمی‌تواند زبان ترکی باشد. برخی از دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند.

مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه معمولا در این دانشگاه‌ها مورد نیاز شما قرار خواهد گرفت. بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه، واحدهای درسی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. 4مورد از پرطرفدارترین این دانشگاه‌ها عبارتند از:

دانشگاه فنی خاورمیانه

 از جمله بهترین دانشگاه‌های ترکیه دانشگاه خاورمیانه است که در زبان ترکی با نام اختصاری ODTU که مخفف Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü  و در زبان انگلیسی با نام اختصاری METU (Middle East Technical University) شناخته می‌شود.

همانطور که گفته شد، دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از پرطرفدارترین دانشگاه‌های ترکیه است که قبولی در رشته‌های آن نیازمند مهارت و دانش بالا می‌باشد. دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه، باید از نمره بالای ریاضی در آزمون  GER و نمره بالا در TOFEL و IELTS برخوردار باشند.

این نمره نسبت به رشته و مصوبات دانشکده متغییر است. البته ارائه مدارک زبان و ریاضی قدم اول برای ورود به دانشگاه است، پس از آن باید متقاضی در مصاحبه‌های شفاهی دانشگاه حضور یافته و نمره قبولی را در این مرحله نیز کسب کند.

دانشگاه بوغازایچی

دانشگاه بوغازایچی را می‌توان به عنوان یکی از دانشگاه‌های رویایی برای دانشجویان خارجی دانست. دانشجویان می‌توانند در مقاطع گوناگون لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا از آموزش‌هایی که به زبان انگلیسی است بهرمند شوند.

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه

زبان تدریس در دانشگاه بوغازایچی انگلیسی است. داوطلبانی که نمره قبولی را در آزمون‌های “سناتو” کسب کنند می‌توانند در این دانشگاه شروع به تحصیل کنند اما در صورتی که مهارت زبان انگلیسی شما پذیرفته نشود، الزامی است برای ورود به دانشگاه بوغازایچی، به کلاس‌های آمادگی زبان رفته و اقدام به تقویت زبان انگلیسی خود کنید.

دانشگاه فنی ازمیر

یکی از دانشگاه‌های معروف شهر ازمیر که دانشجویان زیادی برای قبولی در آن به رقابت می‌پردازند، دانشگاه فنی ازمیر است. زبان تدریس تمام واحد‌های درسی در دانشگاه فنی ازمیر، 100 درصد انگلیسی می‌باشد. این دانشگاه، تنها دانشگاه ازمیر است که زبان تدریس آن انگلیسی است. برای ثبت‌نام در این دانشگاه علاوه بر قبولی در آزمون‌های ورودی، باید مدارک معتبر آیلتس یا تافل را نیز ارائه دهید.مدارک تحصیل در ترکیه

دانشگاه فنی استانبول

 واحدهای درسی در دانشگاه فنی استانبول تا سال‌های اخیر تنها به زبان ترکی استانبول بود. با آخرین دوره تحصیلی در رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی مواد، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز افزوده است. برای تحصیل در این دانشگاه نیز شما نیازمند مدارک معتبر زبان خواهید بود.دانشگاه فنی استانبول

مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه برای مقطع لیسانس

به طور کلی می‌توان گفت، مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه متفاوت است. برای دانشگاه‌هایی که زبان آموزشی آن‌ها به زبان ترکی استانبولی است، قبولی در آزمون‌های ورودی و مهارت زبان کافی است. اما دانشگاه‌هایی که زبان تدریسشان انگلیسی است، نیازمند مدرک معتبر آیلتس در سطح 5.5 الی 6 و یا تافل هستند.

برخی دانشگاه‌ها نیز از طریق انجام مصاحبه با دانشجو، سطح زبان را وی را مورد سنجش قرار می‌دهند. در صورتی که سطح زبان ترکی و انگلیسی شما، پایین‌تر از سطح تعیین شده باشد، دانشگاه کلاس‌های زبان مربوطه را به مدت 2 سال برای شما فراهم خواهد کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا در دانشگاه‌های ترکیه نیز به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی وجود دارند که وابسته به دانشگاه و رشته موردنظرتان شرایط پذیرش و مدارک موردنیاز متفاوت خواهد بود.

بنابراین بهتر است قبل از هرگونه تصمیمی، به سایت دانشگاه مراجعه کرده و بر طبق زبان تدریس اقدام به برنامه‌‌ریزی کنید. البته باید در نظر داشته ‌باشید که هزینه ثبت‌نام در مقاطعی که زبان تدریسشان انگلیسی است، بالاتر از مقاطعی است که واحدهای درسی‌شان به زبان ترکی تدریس می‌شوند.

در حالت کلی می‌توان نتیجه گرفت که مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه شامل دو بخش مدارک زبان ترکی و مدارک زبان انگلیسی است که بر اساس درخواست دانشگاه ارائه خواهد شد. مدرک معتبر زبان ترکی برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه تومر است و علاوه بر آن، در آزمون‌هایی مانند یوس (YOS) نیز قسمت مخصوص سنجش مهارت زبان ترکی وجود دارد.ادامه تحصیل در ترکیهبرای دانشگاه‌هایی که مدرک زبان انگلیسی می‌خواهند نیز داشتن مدارک آیلتس و تافل کافی است. البته همان‌طور که می‌دانید قوانین و مصوبات دانشگاه‌های ترکیه ممکن است هر سال تغییر پیدا کنند برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و مدارک موردنیاز برای این کار، بهتر است با متخصصان این زمینه در ارتباط باشید. برای ارتباط با کارشناسان یرینو می‌توانید از راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما در تماس باشید.