یکی از اساسی‌ترین نیازهای همه مردم شهرنشین، حمل و نقل و رفتن به مقصدهای موردنظرشان در طول روز است. این نیاز در کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفتی مانند ترکیه، در اولویت مردم قرار گرفته است. شهرهای بزرگ ترکیه مردم را مجبور می‌کند تا برای حمل‌ونقل در شهر از وسایل نقلیه عمومی ترکیه استفاده کنند.

کشور ترکیه با پیشرفت چشمگیری که در زمینه حمل‌ونقل داشته، توانسته سیستم‌های حمل‌ونقل بسیار حرفه‌ای و پیشرفته‌ای در شهرهای بزرگ به کار بیاندازد. در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر که جمعیت آن‌ها فراوان و رفت‌‌وآمد در شهر در طول روز بسیار زیاد است، سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمدی طراحی و اجرا شده است.

سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه

اول از همه باید با تفاوت عمده رفت‌وآمدهای داخل شهری ایران و ترکیه آشنا شویم. در کشور ترکیه برخلاف ایران، عده کمی امکان و توان مالی استفاده از تاکسی‌های موجود در خیابان و یا تاکسی‌های اینترنتی را دارند. این موضوع به معنی پایین بودن سطح درآمد و وضعیت اقتصادی مردم ترکیه نیست؛ هزینه تاکسی‌ها برای یک مسیر معمولی بسیار بیشتر از وسایل نقلیه عمومی است.

می‌دانید که مساله بنزین و گازوئیل در ترکیه از اساسی‌ترین مسائل اقتصادی است و هزینه این سوخت‌ها بسیار بیشتر از هزینه آنها در ایران است. طبیعی است که هزینه رفت‌وآمد با تاکسی نیز اینقدر زیاد باشد. از طرفی تاکسی‌های ترکیه تنها به صورت دربستی در اختیار مشتری قرار می‌گیرند. تاکسی‌های خاصی نیز وجود دارند که مانند تاکسی‌های ایرانی چند نفر می‌توانند در آن هم‌مسیر شوند؛ این نوع از تاکسی‌ها در دسته وسایل نقلیه عمومی ترکیه قرار می‌گیرد.

در ادامه این مطلب، انواع وسایل نقلیه عمومی ترکیه را بررسی کرده و نحوه استفاده از هرکدام را برای شما عزیزان بیان کرده‌ایم. همراه ما باشید تا با پیچ‌وخم‌های رفت و آمد در ترکیه آشنا شوید و در سفرهای آتی‌تان به این کشور استفاده از این سیستم حمل‌ونقل را از یاد نبرید.

انواع وسایل نقلیه عمومی ترکیه

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده در شهرهای استانبول، علی‌الخصوص شهرهای بزرگی مانند استانبول، حاکم است. شما می‌توانید براساس نیاز، مسیر و مقصدتان یکی از انواع وسایل نقلیه را انتخاب کرده و از دل شهرهای ترکیه به مقصد موردنظرتان برسید.

 • اتوبوس

اتوبوس‌های شهرداری از جمله پراستفاده‌ترین وسایل نقلیه عمومی در ترکیه هستند. این اتوبوس‌ها در ساعات مختلف روز، آماده خدمات‌رسانی به مشتریان در مراکز شهرها می‌باشند. با اتوبوس شما می‌توانید به بسیاری از نقاط شهر رفته و کمتر جایی وجود دارد که در مسیر دسترسی اتوبوس‌های شهرداری نباشند. در برخی شهرها این خدمات به طور مستقیم از شهرداری به مردم ارائه می‌شود؛ اما در بعضی دیگر از شهرها نیز شرکت‌های شخصی اتوبوس‌رانی این خدمات حمل‌ونقل را به مردم ارائه می‌دهد.

 

سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه

چطور می‌توانید از اتوبوس‌های شهرداری استفاده کنید؟

برای این‌که سوار اتوبوس‌های شهرداری یا به قول خودمان خطوط واحد در ترکیه شوید، باید کارت مخصوصی به همراه داشته باشید که این کارت در همه شهرها متفاوت است. برای مثال در استانبول شما باید از استانبول کارت، در آنکارا از آنکارا کارت و در ازمیر از ازمیرکارت برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. در سایه این کارت‌ها شما می‌توانید از تمامی وسایل نقلیه‌ای که شهرداری برای استفاده عموم مردم ساخته، استفاده کنید.

پروژه‌های آینده دولت ترکیه، ساختن یک کارت برای استفاده در تمام شهرهای کشور است.

در ویدیو انواع سیستم حمل و نقل در استانبول و استفاده از استانبول کارت ، نحوه دریافت استانبول کارت و کارایی آن را بیان کرده‌ایم، تماشای آن را از دست ندهید.

اتوبوس‌های شهر استانبول

معمولا اتوبوس‌های استانبول از ساعت 5 صبح تا ساعت 1 بامداد مشغول فعالیت‌اند. برآورد تقریبی هزینه بلیط‌های وسایل نقلیه استانبول به شرح زیر است:

 • کارت یکبار مصرف (برای یکبار سوار شدن) : 5لیر
 • کارت دوبار مصرف (رفت و برگشت و یا دوبار استفاده) : 8 لیر
 • اولین استفاده از استانبول کارت : 3.5 لیر / برای دانش‌آموزان و دانشجویان: 1.7 لیر
 • کارت آبی ماهانه: 275 لیر/ برای دانشجویان و دانش‌آموزان: 50 لیر

می‌توانید برای دریافت اطلاعات دقیق از هزینه‌های رفت‌وآمد در استانبول به وب‌سایت سایت İett مراجعه کنید.

 • دولموش یا مینی‌بوس

بعد از اتوبوس، دومین وسیله نقلیه عمومی ترکیه که مورد استفاده و توجه مردم قرار می‌گیرد، مینی‌بوس‌های داخل شهری است. این وسایط نقلیه، در واقع متعلق به اشخاص حقیقی هستند که با دریافت برگه اجازه از شهرداری هر شهری، فعالیت می‌کنند. هزینه‌ای که برای دولموش‌های ترکیه پرداخت خواهید کرد، وابسته به مسافتی است که طی می‌کنید. در هنگام استفاده از این سیستم نمی‌توانید از کارت‌های گفته شده استفاده کنید. پرداخت هزینه به صورت نقد به راننده خواهد بود؛ به همین دلیل قبل از سوار شدن به مینی‌بوس در ترکیه، حتما پول خرد نقد به همراه داشته باشید.

وسایل حمل و نقل عمومی ترکیه

 • مترو

در 5 شهر بزرگ ترکیه، متروهای مجهز با استانداردهای روز جهان ساخته شده است. این شهرها عبارتند از: آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا.

گسترده‌ و مجهزترین خط مترو ترکیه، متروی استانبول است. خطوط فعال این سیستم در شهر استانبول، درحال حاضر، حدود 92 کیلومتر است. گفته می‌شود در پروژ‌ه‌های آتی دولت ترکیه، گسترش مترو استانبول نیز جای گرفته است. از طرف دیگر، مارمارایی که از زیر تنگه بسفر استانبول می‌گذرد، تنها خط متروی جهان است که دو قاره آسیا و اروپا را به یک‌دیگر متصل می‌کند.

بیشتر بخوانید: مسیریابی در استانبول

مترو ترکیه

دومین مترو گسترده و مجهز ترکیه در پایتخت سیاسی این کشور، آنکار، ایجاد شده است. طول خطوط متروی آنکارا حدود 55 کیلومتر است. جای‌گیری ایستگاه‌های مترو در هر دو شهر استانبول و آنکارا به گونه‌ای است که، شما به سادگی می‌توانید به قسمت‌هایی از شهر که ایستگاه مترو ندارند نیز دسترسی داشته باشید. این کار را توسط طراحی خاصی و تبادل مسافر بین وسایل نقلیه مختلف انجام داده‌اند.

 • متروبوس

متروبوس اسمی است که به اتوبوس‌های خاصی که در فرمت و شکل مترو فعالیت می‌کنند، تعلق گرفته است. این وسیله نقلیه خاص تنها در شهر استانبول وجود دارد. همین شباهت به مترو باعث شده است که در مسیرهای خاصی از مرکز شهر استانبول، ریل‌هایی برای عبور این نوع از اتوبوس‌ها ساخته شود.

متروبوس استانبول

عمده‌ترین مزیت استفاده از متروبوس‌ها این است که می‌توانید بدون درگیر شدن در ترافیک سنگین استانبول با لذت بردن از منظره شهر، به مقصد موردنظرتان برسید. لازم به ذکر است که متروبوس‌های استانبول با متروها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه عمومی همپوشانی داشته و شما در سایه این همپوشانی می‌توانید برای رسیدن به مقصد از چندین نوع وسیله نقلیه مختلف در مسیر استفاده کنید.

برای اطلاع از ساعت‌ها و نحوه همپوشانی متروبوس می‌توانید به وب‌سایت İETT مراجعه کنید.

 • مارمارای

مارمارای یکی‌دیگر از وسایل نقلیه عمومی ترکیه است که در استانبول حدود 43 ایستگاه برای این وسیله نقلیه ساخته شده است. مارمارای توسط برقراری ارتباط با خطوط مترو و ترن‌های سریع‌السیر، در طول هفته 333 سفر انجام می‌دهد.

مارمارای استانبول

مارمارای توانایی این را دارد که مسیر بین قاره آسیا و اروپا را در 4  دقیقه طی کند. سرعت و امنیت این وسیله خاص در شهری پرترافیک مانند استانبول، جذابیت فراوانی را برای مردم به همراه می‌آورد.

تعرفه‌ بلیط‌های مارمارای
 • بلیط برای یکبار استفاده: 5 لیر
 • بلیط با اعتبار سه سفر: 11 لیر
 • اعتبار ماهانه: 95 لیر
 • اعتبار ماهانه برای رده سنی زیر 27 سال: 70 لیر
 • اولین سفر توسط استانبول کارت: 2.6 لیر / برای دانشجویان و دانش‌آموزان: 1.25 لیر

برای اطلاع از تعرفه‌های دقیق خطوط مارمارای استانبول می‌توانید از وب‌سایت رسمی مارمارای استفاده کنید.

 • تراموای

تراموای با حال و هوای نوستالژی که دارد، در مراکز شهرهای ترکیه رفت‌وآمد را برای مردم آسان می‌کند. تراموای یکی از پرطرفدارترین وسایل نقلیه عمومی ترکیه است که در شهرهایی مانند استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی‌شهیر، کایسری و گازی‌آنتپ مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد.

تراموای استانبول

یکی از کارهایی که هنگام سفر به استانبول حتما باید انجام دهید، سوار شدن به تراموای جاده استقلال است. در این وسیله نقلیه می‌توانید جنب‌وجوش و فرهنگ استانبول را به وضوح مشاهده کنید.

 • کشتی

دسترسی از طریق دریا نیز به اندازه دسترسی‌های شهری در ترکیه اهیمت دارد. ترکیه کشوری است که سه طرف آن با دریاهای پهناوری احاطه شده‌اند و کشتی‌ها هم در مسافرت‌های بین‌شهری و هم در ترددهای داخل شهری کاربرد فراوانی دارند.

تور کشتی در ترکیه

استانبول و ازمیر شهرهایی هستند که مردم در آن‌ها به وفور از کشتی استفاده می‌کنند. مسیر کشتی‌های استانبول به گونه‌ای طراحی شده است که هم می‌توانید در قسمت اروپایی و هم در سمت آسیایی این شهر به سادگی تردد کنید. از طرف دیگر، کشتی‌هایی که در استانبول در حال حرکت‌اند، منظره تاریخی و بی‌نظیر این شهر را برای مسافران نشان می‌دهند.

 • تله‌فریک

تله‌فریک یا همان تله‌کابین، از جمله وسایل نقلیه عمومی ترکیه است که مورد توجه مردم، به ویژه گردشگران، قرار می‌گیرد. در حالت کلی دو خط تله‌فریک در استانبول در فعا‌ل‌اند که در طول روز 90 بار مسیر را طی می‌کنند. مدت زمانی که طول می‌کشد ای تله‌فریک‌ها به مقصد برسند، 3 تا 5 دقیقه است.

تله فریک استانبول

تاکسی دولموش

تاکسی دولموش‌ها که بین مردم به دولموش‌های زرد معروف‌اند آخرین نوع از وسایل حمل و نقل عمومی ترکیه‌‌اند. این تاکسی‌ها با خدمات رسانی شبانه‌روزی مورد توجه مردم قرار می‌گیرند. در شهر استانبول 45 خط تاکسی گوناگون وجوددارد که توسط آن‌ها می‌توانید مسافت بین ایلچه‌های مختلف استانبول را طی کرده و به مقصد موردنظرتان برسید.

تاکسی دولموش در ترکیه

بیشترین خطوط تاکسی دولموش که در استانبول استفاده می‌شود عبارتند از:

 • باکرکوی – تاکسیم 6.25 لیر
 • اسکودار – کادی‌کوی 3.5 لیر
 • کادی‌کوی – تاکسیم 8.75 لیر
 • بشیکتاش – تاکسیم 3.5 لیر
 • آکسارای – تاکسیم 3.5 لیر

در این مقاله سعی کردیم تمامی وسایل نقلیه عمومی ترکیه را که برای گردش و زندگی در این کشور باید با آن‌ها آشنا شوید، بیان کنیم. امیدواریم در سفرهای آتی‌تان به این کشور جذاب بتوانید از اطلاعات داده شده در این مطلب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آب و هوای ترکیه و شهرهای آن در طول سال چگونه است؟

آیا تجربه سوار شدن به هرکدام از این وسایل نقلیه را داشته‌اید؟ جذاب‌ترین آن‌ها به نظر شما کدامند؟