این روزها بازار مهاجرت به کشورهای خارجی بسیار داغ است. برخی از شهروندان ایرانی به دلایل مختلف قصد اقامت در سایر کشورها را داشته و برای تحقق بخشیدن به این امر باید مسیر پرپیچ‌وخم دریافت اقامت از کشور مورد نظر را طی کنند. در این میان، کشور ترکیه به دلایل متعدد بیشترین متقاضی اقامت را داشته و همه ساله ایرانیان زیادی اقدام به مهاجرت به آن می‌کنند. بی‌شک، همسایگی و نزدیکی ترکیه به ایران می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع باشد؛ اما مسلم است که مزایای اقامت در ترکیه تنها در این مورد خلاصه نمی‌شود.

در واقع، می‌توان گفت اقامت در ترکیه مزیت‌های ویژه‌ای نسبت به سایر کشورهای خارجی دارد. از همین رو، ترکیه یکی از اولویت‌های بسیاری از هم‌وطنانی است که قصد مهاجرت یا اقامت موقت در خارج از کشور را دارند.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت در ترکیه: روندی آسان و کم‌هزینه برای سکونت در ترکیه

مزایای اقامت در ترکیه چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، اخذ اقامت در ترکیه مزایای ویژه‌ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اما این مزیت‌ها چیستند و چه منافعی برای ما به همراه دارند؟

در این مطلب قصد داریم تا این مزایای اقامت در ترکیه را با شما در میان بگذاریم. چنان‌چه قصد مهاجرت دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. این مزایای خاص و بی‌نظیر عبارتند از:

اقامت سه‌ماهه بدون اخذ مجوز

در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان اجازه اقامت بدون مجوز را برای مهاجران صادر نمی‌کنند؛ برای این‌که بتوان در چنین کشورهایی اقامت داشت، از همان ابتدا باید اقدام به اخذ اقامت کرد. اما کشور ترکیه امکان اقامت سه‌ماهه به صورت آزادانه در خود را برای علاقه‌مندان آن فراهم کرده است.

این مزیت برای کسانی مهم است که هنوز به اطمینان کامل برای اقامت در ترکیه نرسیده و یا قصد تحقیق شرایط جامعه و تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری یا آغاز شروع به کار در این کشور را دارند. چنین افرادی می‌توانند به صورت آزمایشی به مدت سه‌ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. در نهایت، در صورت رضایت از شرایط خود می‌توانند با اخد اقامت کوتاه‌مدت، مدت زمان اقامت خود را اقزایش دهند. در غیر این صورت، پس از گذشت 90 روز باید به کشور خود بازگردند.

سهولت در کسب مجوز اقامت یک‌ساله در ترکیه

زمانی‌که موفق به دریافت مجوز اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه شوید، اجازه سکونت در این کشور به مدت یک سال را خواهید داشت. اغلب افرادی که اقدام به اخذ این نوع اقامت کرده اند، معتقدند که ” اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه یکی از آسان‌ترین نوع اخذ اقامت است”.

بیشتر بخوانید: هر آن‌چه که باید درباره اقامت توریستی ترکیه بدانید

امکان رفت‌وآمد به ترکیه بدون اخذ ویزا

مزایای اقامت در ترکیه

ترکیه از معدود کشورهایی است که امکان ورود به کشور را بدون اخذ ویزا میسر ساخته است. در این صورت، بدون مواجهه با دردسرهای مربوط به اخذ ویزا و تنها با در دست داشتن پاسپورت می‌توانید از کشور ترکیه خارج شده و دوباره به آن‌جا بازگردید.

آشنایی بیشتر با شهرهای ترکیهانواع اقامت ترکیه

از دیگر مزایای اقامت در ترکیه، امکان مسافرت آزادانه در داخل کشور است. به لطف چنین مزیتی در مدت زمان اقامت خود در ترکیه می‌توانید با هدف شناخت شهر یا محیط مناسب برای زندگی و یا برای تفریح و گشت‌وگذار به بازدید از سایر شهرهای کشور پرداخته و لحظات خوشی را در دفترچه خاطرات خود ثبت کنید.

بهره‌مندی از شماره شناسایی ملی (AKA Kimlik)

اقامت یک ساله

یکی از مهم‌ترین مسائلی که به هنگام مهاجرت مطرح است، موضوع بهره‌مندی از شماره شناسایی ملی و یا به عبارت دیگر شناخته شدن به عنوان یک شهروند می‌باشد. چرا که با داشتن این شماره شناسایی یا شماره شهروندی هم‌سطح با بومیان آن کشور بوده و از امکانات یکسانی بهره‌مند خواهید شد.

دولت ترکیه این امکان ویژه را برای تمامی مهاجران فراهم ساخته است تا با داشتن شماره شناسایی به عنوان شهروند ترکیه شناخته شده و از امکاناتی نظیر اخذ بیمه درمانی و … بهره‌مند شوند.

امکان اشتغال در ترکیه

مزایای اقامت در ترکیه چیست

ممکن است تصور کنید که با دریافت اقامت کوتاه‌مدت قادر به اشتغال در ترکیه خواهید بود؛ اما این نوع اقامت محدودیت‌های خاص خود را دارد. به عنوان مثال، با اقامت یک‌ساله امکان اشتغال برای مهاجران میسر نیست؛ مگر این‌که مجوز کار را از دولت ترکیه اخذ کنند. با این وجود با اخذ مجوز کار دیگر مشکلی از این بابت نداشته و به راحتی می‌توانید در شغل مورد نظر خود شروع به کار کنید.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در استانبول: صفر تا صد دست یافتن به یک رویای شیرین!

امکان بازگرداندن سرمایه به کشور خود

یکی از ابهامات افراد شاغل در ترکیه این است که آیا می‌توانند سرمایه کسب شده خود را به وطن‌شان بازگردانند یا خیر؟ پاسخ این سوال می‌تواند در تصمیم‌گیری برخی از افراد تاثیر بسزایی داشته باشد.

خوشبختانه، کشور ترکیه این امکان را برای افراد شاغل میسر ساخته که تنها با 3 سال سرمایه‌گذاری در این کشور بتوانند بدون محدودیت ارزی، سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کرده و به کشور بازگردانند.

تجارت آزاد و بدون تحریم در سراسر جهان

امروزه با وجود تحریم‌های اعمال شده برای ایران، بسیاری از کسب و کارها دچار مشکل شده و نمی‌توانند با سایر کشورها و تجارت‌های مرتبط ارتباط خوبی برقرار کنند. در این صورت، ترکیه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای راه‌اندازی دوباره کسب و کار و سودآوری برای چنین اشخاصی باشند.

بی‌شک، یکی از بزرگترین مزایای اقامت در ترکیه تجارت آزاد و بدون تحریم در سراسر جهان است. چنان‌چه با وجود تحریم‌ها در ایران با مشکلاتی مواجه هستید، می‌توانید با سفر به ترکیه و اخذ اقامت در آن، روند تجارت خود را تسهیل بخشیده و به سمت موفقیت روزافزون حرکت کنید.

افتتاح حساب های بانکی بین‌المللی در سراسر جهان

افتتاح حساب در ترکیه

همانند مورد فوق، وجود تحریم‌ها در ایران امکان افتتاح حساب‌های بانکی بین‌المللی را از شهروندان ایرانی سلب کرده است. بنابراین، اکثر کسب و کارها سفر به ترکیه و افتتاح حساب بانکی را آسان‌ترین راه چاره این موضوع عنوان کرده‌اند. با اخذ اقامت در ترکیه امکان افتتاح حساب برای شما فراهم بوده و می‌توانید به آسانی با جهان در ارتباط بوده و هزینه‌هایی را با آن‌ها ردوبدل کنید.

دریافت وام و تسهیلات برای خرید املاک و مستغلات، وسایل نقلیه و 

این مورد می‌تواند یکی از بزرگترین مزایای اقامت در ترکیه به شمار رود. چه در ایران و چه در سایر کشورها، بسیاری از افراد تنها با دریافت وام توانایی خرید ملک، وسیله نقلیه و … را دارند. با این حساب، دیگر نگرانی بابت چگونگی خرید خانه و یا موارد دیگر در ترکیه را نخواهید داشت؛ با خیالی آسوده به ترکیه سفر کنید و از تسهیلات ویژه آن‌ها بهره‌مند شوید.

شک نکنید؛ اقدام کنید!

همان‌طور که مشاهده کردید، این مزیت‌های فوق‌العاده تنها با دریافت اقامت یک‌ساله ترکیه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همان‌طور که در این مطلب نیز به آن‌ها اشاره شد، دولت ترکیه امکانات ویژه‌ای را برای مهاجران خود در نظر گرفته است که تک‌تک آن‌ها می‌توانند روند اخذ اقامت و زندگی در ترکیه را برای شما تسهیل بخشند. مسلم است که با دریافت اقامت بلند مدت شمار این مزیت‌ها بسیار بیشتر خواهد شد. پس تردید به خود راه ندهید و برای اخذ اقامت در ترکیه اقدام کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص اخذ اقامت ترکیه، خرید خانه در استانبول و یا مواردی از این قبیل، کارشناسان تیم یرینو در خدمت شما خواهند بود. تنها کافی است تا سوالات خود را در قسمت نظرات این مقاله مطرح کنید.