کشور ترکیه و شهرهای توریستی بی‌نظیر آن در سال‌های اخیر یکی از مقاصد بسیار لذت‌بخش مسافران ایرانی بوده‌است. اما امسال همان‌طور که می‌دانید همه کشورهای جهان درگیر بیماری کرونا بوده و برای مسافران و شهروندان خود محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. کشور ترکیه نیز، سعی دارد با اعمال محدودیت‌های گوناگون کرونایی، از ابتلای مردم کشورش به این بیماری جلوگیری کند. در این مطلب قصد داریم سفر به ترکیه در کرونا و محدودیت‌هایی که در انتظار مسافران است را بررسی کنیم؛ همراه ما باشید.سفر به ترکیه در کرونا

شرایط سفر به ترکیه در کرونا

در ابتدا باید گفت برای حفظ سلامت خود و اطرافیانتان، بهتر است تنها در صورتی که سفر به سایر شهرها و کشورها الزامی باشد، از شهر خود خارج شوید. کروناویروس در ماه‌های اخیر، جان بسیاری از مردم جهان و هم‌وطنان عزیزمان را گرفته‌است. به همین دلیل در ابتدا خطرات این پاندمی را در نظر بگیرید و اگر همچنان فکر می‌کنید که سفر به ترکیه ضروری است؛ ادامه این مطلب را بخوانید تا با قوانین و محدودیت‌های این کشور در دوران پاندمی بیشتر آشنا شوید.

در ابتدا با بیان محدودیت‌های جدید کرونایی کشور ترکیه که از 20 نوامبر اعمال شده‌است ، شروع می‌کنیم.

 1. براساس قوانین صادر شده توسط وزارت امور داخلی ترکیه، تمامی رستوران‌ها، قنادی‌ها و کافی‌شاپ‌های ترکیه باید مانع از ورود مشتریان به داخل مغازه‌های خود شوند. سیستم فعالیت کافه‌ها، رستوران‌ها و قنادی‌ها تنها به صورت بیرون‌بر و ارسال از طریق پیک خواهد بود. البته لازم به ذکر است که سرویس بیرون‌بر تنها از ساعت 10:00 تا ساعت 20:00 فعال خواهد بود؛ و در صورتی که بعد از ساعت 20:00 قصد خرید شیرینی یا غذا کنید، باید از سرویس پیک و ارسال به منزل استفاده کنید.
 2. مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، سالن‌های آرایشی و پیرایشی تنها از ساعت 10:00 تا 20:00 می‌توانند در خدمت مشتریان خود باشند.
 3. فعالیت سینما‌ها، زمین‌های فوتبال، کافه‌ها، باغ‌های چایی، سالن‌های بیلیارد، گیم‌نت‌ها و کافی‌نت‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد. (پیش از این، در اعمال محدودیت‌های اولیه، فعالیت قلیان‌سراها متوقف شده بود. در محدودیت‌های جدید نیز فعالیت دوباره آن‌ها، تا اطلاع ثانوی، ممنوع اعلام شده‌است.)
 4. وزارت آموزش و پرورش ترکیه، آموزش را برای دانش‌آموزان و دانشجویان به صورت مجازی اعلام کرده است.
 5. شهروندان و مقیمان 65 سال به بالای ترکیه، تنها از ساعت 10:00 تا 13:00 حق خروج از خانه و محل اقامت‌شان را دارند.
 6. مقیمان و شهروندان زیر 20 سال، تنها از ساعت 13:00 تا 16:00 حق خروج از محل اقامتشان را دارند و خارج از زمان مقرر، درصورتی که قوانین قرنطینه را رعایت نکنند، جریمه خواهند شد.
 7. ساعت‌های مشخصی نیز برای بیرون رفتن در روزهای تعطیلی آخر هفته درنظر گرفته شده‌است؛ تا به این ترتیب، بیرون رفتن از خانه و تردد در شهر را به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید: مقدمات سفر به ترکیه

قوانین ورود به کشور ترکیه در کرونا

کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که گفته شد به دلیل کنترل شدید ورود و خروج و بستن مرزهایش، دیرتر از سایر کشورهای همسایه‌اش کرونا را به داخل مرزها راه داد. در ابتدا محدودیت‌های ورود به کشور ترکیه بسیار سختگیرانه‌تر عمل می‌کرد و عده کمی می‌توانستند از ایران وارد خاک ترکیه شوند.

البته افرادی که برای سفرهای کاری و ضروری مجبور به مراجعه به کشور ترکیه بودند، به دلیل بسته شدن مرزهای هوایی ایران و ترکیه برای مدت زیاد، از مرزهای قطر خود را به آن‌جا می‌رساندند. سپس با اعلام باز شدن مرزهای ایران و ترکیه و آسان شدن سفر به ترکیه در کرونا، دولت ترکیه محدودیت‌هایی مانند قرنطینه 14 روزه برای مسافران و یا داشتن نتیجه منفی تست کرونا، ایجاد کرد.

امروزه به دلیل این‌که عده زیادی برای سرمایه‌گذاری و خرید مجبور می‌شوند که به ترکیه سفر کنند، بسیاری از این محدودیت‌ها برداشته شده‌است. در حالت کلی می‌توان گفت؛ سفر به ترکیه در کرونا راحت‌تر شده و تنها قوانین زیر برای ورود به خاک ترکیه تعیین شده‌است.

 1. ارائه تست منفی کوید19 هنگام ورود به ترکیه الزامی نیست. تنها افرادی که علائم مریضی داشته باشند، ملزم به دادن تست PCR می‌باشند.
 2. هنگام ورود از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی ترکیه به شهرها، تمامی کنترل‌های لازم برای تشخیص علائم کوید 19 انجام می‌گیرد. درصورتی که شخصی هنگام ورود به ترکیه دارای علائم کرونا بوده و جواب تست PCR مثبت باشد، خود شخص و افرادی که در طول سفر با او ارتباط داشته‌اند به مدت 14 روز باید در قرنطینه باشند.
 3. هنگام سفر به ترکیه در کرونا ، برای توریست‌ها، ارائه برگه سلامت ضروری نمی‌باشد. اما این مساله برای افرادی که به منظور درمان و معالجه به ترکیه سفر می‌کنند، متفاوت بوده و مدارک خاصی از آن‌ها در دوران کرونا درخواست خواهد شد.

مشاغل فعال در ترکیه، در دوران قرنطینه

افرادی که به ترکیه سفر می‌کنند، در صورتی که سفرشان کاری نبوده و برای خرید یا گردش به این کشور سفر کنند باید بدانند که ممکن است در این دوران با بسیاری از مراکز خرید و مراکز تفریحی بسته مواجه شوند. آخرین قوانین صادر شده برای قرنطینه در کشور ترکیه، تنها اجازه فعالیت به مشاغل زیر را داده است:

 1. پناهگاه حیوانات، مراکز پرورش حیوانات و مراکز درمان و نگهداری از حیوانات
 2. بازارهای میوه‌جات و سبزیجات
 3. جایگاه‌های سوخت و مراکز تعمیر اتومبیل (توسط استانداری هر استان تعیی خواهد شد.)
 4. افراد نظامی که وظیفه حفظ امنیت عمومی را بر عهده دارند قرنطینه نخواهند شد.
 5. افرادی که سیستم‌های زیرساخت مربوط به برق، آب، گاز طبیعی، ارتباطات و سایر خدمات عمومی را برعهده دارند، شامل قوانین قرنطینه نمی‌شوند.

البته همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، فعالیت مراکز خرید و رستوران‌ها از ساعت 10:00 تا 20:00 با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی اعمال شده، بلامانع است.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، سفرهای بین‌شهری در ترکیه ممنوع اعلام شده‌است. بنابراین اگر شما قصد سفر به ترکیه در کرونا را دارید، بهتر است تمام محدودیت‌های ذکر شده را درنظر بگیرید. نکته حائز اهمیت این است که تنها می‌توانید به یکی از شهرهای ترکیه سفر کرده و در آن اقامت داشته باشید زیرا سفرهای بین‌شهری همان‌طور که گفته شد برای مدتی ممنوع بوده و در صورت رعایت نکردن این قوانین، مشمول جریمه خواهید شد. البته، در ادامه مطلب راه‌هایی برای سفر به چند شهر در دوران قرنطینه ترکیه اعلام خواهد شد.

فعالیت وسایل نقلیه عمومی در شهر

یکی از مسائلی که برای مسافران ترکیه، علی‌الخصوص افرادی که به طور شخصی و بدون استفاده از تورهای مسافرتی به ترکیه سفر می‌کنند، حمل‌ونقل در شهر است. همانطور که می‌دانید، وسایل نقلیه عمومی ترکیه برای مسافران بسیار مقرون‌ به صرفه‌تر از تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های فعال سطح شهر می‌باشند.

خبر خوب برای افرادی که قصد سفر به ترکیه در کرونا را دارند، این است که اتوبوس‌ها، ترن‌ها و فری‌بوت‌ها در ترکیه فعال می‌باشند. اما این وسایل نقلیه نیز مشمول محدودیت‌های خاص کرونایی شده‌اند. به این صورت که تعداد مسافران داخل اتوبوس محدود شده و داشتن ماسک برای تمامی مسافران الزامی می‌باشد.

سفر به ترکیه در کرونا

این دست از الزامات برای مسافران درون هواپیماها نیز تعیین شده‌است. مسافران باید در فرودگاه و داخل هواپیما در تمام طول سفر، ماسک داشته و نسبت به تمام کنترل‌های ورودی و یا تست‌ها، آمادگی لازم را داشته باشند و بدون ایجاد مشکل با مسولان مربوطه همکاری کنند.

از تاریخ 30 سپتامبر 2020، شهروندان و مسافرانی که قصد تردد بین‌شهری و رزرو اتاق در هتل‌های ترکیه را دارند، باید با کد (HES)، اقدام به انجام فعالیت‌های ذکر شده نمایند.

گفته می‌شود، دولت ترکیه در اجرای تمامی محدودیت‌های ذکر شده بسیار سختگیر بوده و جریمه نقدی 900 لیر برای افرادی که قرنطینه و قوانین صادرشده را رعایت نکنند در نظر گرفته شده‌است.

کد HES

وزارت بهداشت ترکیه، برای مسافرانی که قصد سفرهای بین‌شهری و داخلی ترکیه را دارند، دریافت کد HES را اجباری دانسته‌است. کد HES در واقع، تاییدیه‌ای برای سلامت و اجازه سفر در ترکیه می‌باشد.

دریافت کد HES برای تمامی شهروندان ترکیه و اتباع خارجی که قصد سفر با پروازهای داخلی ترکیه را دارند، ضروری می‌باشد. این کد 24 ساعت قبل از سفر، موردبررسی قرار گرفته و تنها مسافرانی که کدشان توسط وزارت بهداشت تایید شده باشد می‌توانند برای سفر آماده‌شوند.

دریافت کد HES برای نوزادان زیر 2 سال الزامی نیست. برای سهولت کار، وزارت بهداشت اپلیکشن کاربردی کد  HES را طراحی کرده و در اختیار شهروندان قرار داده‌است که توسط آن به سادگی  می‌توانید کد خود را دریافت نموده و از روند تایید یا عدم تایید کد، باخبر شوید.سفر به ترکیه در کرونا- دریافت کد HES

با وجود این‌که محدودیت‌های بسیاری برای سفر به ترکیه از طرف دولت ترکیه از میان برداشته‌شده‌است؛ اما بعضی محدودیت‌ها از طرف دولت ایران برای خروج و شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هنور پابرجا می‌باشد. برای مثال، طبق قوانین ایران‌ایر، تمامی مسافران بالای دو سال در پروازهای ورود به ترکیه باید 72 ساعت قبل از پرواز نتیجه منفی تست PCR را، به زبان انگلیسی، به همراه داشته‌باشند.

در این مقاله سعی کردیم تمامی محدودیت‌های کرونایی و پروتکل‌های بهداشتی که هنگام سفر به ترکیه در کرونا باید بدانید را بیان کنیم. البته همان‌طور که می‌دانید این قوانین براساس افزایش و کاهش ابتلا به بیماری ممکن است تغییر کند.

برای اطلاع از قوانین هواپیمایی‌ها و مصوبات موجود برای خروج از ایران یا ورود به ترکیه و اقامت در آن، می‌توانید از طریق راههای ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران یرینو تماس حاصل کرده و از آخرین اخبار در این حیطه باخبر شوید.