این‌روزها بازار مهاجرت و دریافت انواع اقامت در کشورهای مختلف بسیار داغ است. افراد زیادی به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت کرده و دوره جدیدی از زندگی خود را در کشوری دیگر آغاز می‌کنند. در میان تمامی کشورها، ترکیه به دلیل همسایگی فرهنگی با ایران و آسان بودن روند دریافت اقامت آن، یکی از مناسب‌ترین کشورهایی است که می‌توان به آن مهاجرت کرد. کشور ترکیه شرایط مختلفی را برای دریافت اقامت مهیا کرده و هر فرد با توجه به شرایط و خواست خود می‌تواند یکی از آنها را برگزیند. اقامت توریستی ترکیه یکی از رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور است.

اقامت توریستی جزو آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور بوده و در کم‌ترین زمان ممکن نیز می‌توان آن را دریافت کرد. علاوه‌ بر این، از طریق دریافت اقامت توریستی می‌توانید به عنوان یک شهروند ترکیه شناخته شوید. این مورد به تنهایی می‌تواند یک مزیت بسیار بزرگ برای اقامت توریستی محسوب شود.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت در ترکیه

وجود چنین مزایایی باعث شده تا بسیاری از متقضایان مهاجرت به ترکیه، این نوع اقامت را انتخاب کنند. با این حال مسلماً اخذ این اقامت نیز چندان کار ساده‌ای نیست! چرا که دریافت این اقامت نیازمند طی مراحل و رعایت قوانینی خاصی است. این قوانین از جانب دولت ترکیه تصویب شده و برای اقامت در این کشور ضروری هستند. در ادامه قصد داریم تا همه جوانب اقامت توریستی ترکیه را مورد بررسی قرار داده و مدارک و مراحل لازم برای دریافت این اقامت را شرح دهیم.

چنان‌چه قصد دریافت اقامت توریستی و بهره‌مندی از مزایای آن را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اقامت توریستی ترکیه چه نوع اقامتی است؟

اقامت توریستی ترکیه

اگر قصد اقامت بیش از 90 روز در ترکیه را داشته باشید، نیاز به دریافت اقامت توریستی خواهید داشت. البته این نوع اقامت گاهی با نام‌های دیگری نظیر «اقامت در ترکیه با اجاره ملک» و با «اقامت توریستی یک‌ساله» نیز شناخته می‌شود. دلیل این‌که چنین نام‌هایی در کنار اقامت توریستی قرار گرفته‌اند، این است که این نوع اقامت تنها با خرید ملک یا اجاره آن امکان‌پذیر بوده و مدت زمان اعتبار آن یک‌ساله می‌باشد.

چه افرادی می‌توانند اقامت توریستی در ترکیه را دریافت کنند؟

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، افرادی که در ترکیه ملکی را خریده و یا اجاره کنند، اجازه اخذ اقامت توریستی ترکیه را دارند. البته به غیر از خرید و اجاره ملک، روش‌های دیگری برای دریافت این نوع اقامت نیز وجود دارد. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • دریافت اقامت به منظور انجام کارهای علمی تحقیقاتی
 • راه‌اندازی یک کسب‌وکار زیر نظر دولت ترکیه
 • یادگیری زبان ترکی با شرکت در دوره‌های آموزشی دولت ترکیه
 • دریافت اقامت از طریق ازدواج

هر یک از شرایط فوق به تنهایی امکان اقامت در ترکیه به مدت یک سال برای شما فراهم خواهند کرد. همچنین در صورت تمایل می‌توانید در پایان هر سال، مدت اقامت خود را تمدید کنید.

برای اخذ اقامت توریستی چه مدارکی لازم است؟

مدارک اقامت توریستی ترکیه

بی‌شک برای اخذ اقامت توریستی ترکیه نیازمند مدارک خاصی خواهید بود. در ادامه لیستی از مدارک لازم برای این منظور را به شما ارائه می‌کنیم:

 • فرم راندوو (در این فرم مشخصات نوع اقامت مورد نظر مشخص شده و درخواست مصاحبه صادر می‌شود)
 • شماره مالیاتی
 • اجاره‌نامه محضری ملک در کشور ترکیه
 • اصل و فتوکپی گذرنامه
 • چهار قطعه عکس 3 در 4 معتبر و استاندارد برای احراز هویت (عکس  تمام رخ، رنگی با زمینه سفید و حداکثر تا تاریخ 6 ماه قبل از روز مصاحبه)
 • بیمه درمانی معتبر یک ساله (برای افراد بین 18 تا 65 سال)
 • پرداخت هزینه‌های واریزی اداره مهاجرت ترکیه
 • ارائه رضایت‌نامه والدین برای افراد زیر 18 سال
 • نسخه ترجمه شده قباله ازدواج (ویژه افراد متأهل)
 • نسخه ترجمه شده شناسنامه فرزندان و یا گواهی کفالت (ویژه افراد واجد شرایط)

علاوه بر موارد فوق، ممکن است مدارک و مستندات دیگری همچون سو پیشینه و سایر مدارک شخصی نیز درخواست شود. درنتیجه بهتر است پیش از رجوع برای ارائه مدارک، از کامل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در صورت رد شدن درخواست شما به دلیل ارائه مدارک قلابی و یا غیرمعتبر، امکان ارسال مجدد درخواست اقامت به مدت حداقل یکسال وجود نخواهد داشت. از طرفی، در صورتی که قصد ارائه شکایت برای رد درخواست خود داشته باشید، نیازمند یک وکیل معتبر از کشور ترکیه خواهید بود؛ با توجه به هزینه‌های بسیار بالای وکلای ترکیه، توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا از مدارک واقعی و معتبر استفاده نمایید.

چگونه می‌توان برای اخذ اقامت توریستی اقدام کرد؟

همان‌طور که گفتیم، اخذ اقامت توریستی ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. اما سوال اصلی اینجاست که در این 6 ماه، چه مراحلی برای اخذ اقامت توریستی باید طی شود؟ در ادامه مراحل لازم برای این کار را به شما شرح می‌دهیم:

 • ابتدا لازم است به ترکیه سفر کرده و سه مدرک اصلی این نوع اقامت را به دست آورید: شماره مالیاتی، سند اجاره یا خرید ملک و بیمه‌نامه.
 • سپس باید از دولت ترکیه، اقامت توریستی را درخواست کنید تا وقت مصاحبه برای شما از اداره مهاجرت گرفته شود (این روند ممکن است از 2 روز تا 2 ماه طول بکشد).
 • با رسیدن زمان مصاحبه (که با توجه به شهر و اداره مهاجرت می‌تواند متغیر باشد)، باید با در دست داشتن تمامی مدارک لازم، راهی مصاحبه شوید.
 • در مصاحبه باید به زبان ترکی یا انگلیسی صحبت کرده و یا از طریق یک مترجم، به سوالات مطرح شده پاسخ بدهید.
 • سپس باید در انتظار نتیجه مصاحبه بمانید. نتیجه مصاحبه تا 90 روز از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد.
 • چنان‌چه در این مصاحبه قبول شده باشید، کارت اقامت توریستی از طریق پست به آدرس منزلی که اجاره نامه آن را در هنگام ارائه مدارک به دولت ترکیه تحویل داده‌اید، ارسال می‌شود.

اقامت توریستی در ترکیه چه محدودیت‌هایی دارد؟

محدودیت های اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه با وجود تمامی مزایای خود، محدودیت‌هایی را نیز به همراه دارد که گاه ممکن است شما را با مشکل مواجه کند. برخی از این محدودیت‌ها به شرح زیر است:

 • با دریافت اقامت توریستی، امکان تحصیل در این کشور را نخواهید داشت؛ مگر این‌که اجازه تحصیل را از مسئولین مربوطه دولت ترکیه درخواست کنید. تنها در این صورت است که به احتمال زیاد این اجازه به شما داده می‌شود.
 • با داشتن اقامت توریستی نمی‌توانید در جایی مشغول به کار شوید؛ مگر این‌که همانند مورد قبلی از دولت ترکیه درخواست اجازه کار کنید.

همان‌طور که می‌بینید، هر دو مورد فوق راه‌حل‌هایی برای خود دارند؛ پس نمی‌توان نام محدودیت‌ بر روی آنها گذاشت. هرچند که شاید غلبه بر این مسائل کمی زمان‌بر و پیچیده باشد؛ اما با کمی تلاش و حوصله به راحتی می‌توانید مراحل لازم برای هر کدام را سپری کرده و اجازه تحصیل و یا اشتغال در این کشور را به دست آورید.

چه نکاتی برای اخذ اقامت توریستی ترکیه اهمیت دارد؟

اجازه کار در ترکیه

علاوه بر تمامی موارد فوق، به هنگام اخذ اقامت توریستی ترکیه باید به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • شما حق استفاده از یک وکیل و یا نماینده قانونی به جای خود در جلسه مصاحبه را خواهید داشت. در این صورت نماینده شما باید مدارک لازم را ارائه کند.
 • در صورت درخواست مدارک تکمیلی، باید حداکثر در مدت 30 روز اقدام به تهیه و ارسال آن‌ها کنید؛ در غیر این صورت ممکن است درخواست اقامت شما رد شود.
 • واریز هزینه‌هایی نظیر هزینه‌های اداره مهاجرت، هم به صورت حضوری و هم از طریق بانک‌های مصوب وزارت اقتصاد و یا دفاتر پرداخت امکان‌پذیر است.
 • اعتبار گذرنامه یا سند جایگزین باید حداقل بیشتر از 60 روز از مدت زمان اقامت معتبر باشد.
 • در صورتی که هزینه‌های روزمره مانند هزینه‌های مربوط به بهداشت و سلامت شما از جانب مقامات رسمی ترکیه تحت پوشش قرار بگیرد، باید سند و گواهی مربوط به آن را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنید.

سخن آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، با خرید و یا اجاره ملک در ترکیه و یا در پیش گرفتن یکی از شرایط جایگزین معرفی شده در این مقاله، به سادگی می‌توانید اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنید. خوشبختانه اکثر درخواست‌های اقامت توریستی نیز مورد قبول دولت ترکیه واقع می‌شوند. در این مقاله تمامی آن‌چه که باید درباره اقامت توریستی ترکیه بدانید را برای شما ارئه کردیم. پس با خیال راحت و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، نسبت به دریافت این نوع اقامت اقدام کرده و لحظات خوشی را در ترکیه سپری کنید.