رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته‌هایی است که توسط مهاجران در دانشگاه‌های ترکیه انتخاب می‌شود. از آن‌جایی که قبولی و تحصیل در این رشته در ایران، دشواری‌های خاص خود را دارد؛ بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان انتخاب دانشگاه‌های ترکیه را ترجیح می‌دهند. در این مقاله لیستی از بهترین دانشگاه‌ های پزشکی ترکیه در سال 2020 برای شما تهیه کرده‌ایم؛ همراه ما باشید.

رشته پزشکی از رشته‌های دشواری است که نیازمند سیستم آموزشی بسیار قوی می‌باشد. اگر شما قصد انتخاب رشته پزشکی و کار به عنوان پزشک در جامعه را دارید، دانشگاهی که انتخاب می‌کنید باید از سیستم آموزشی و سطح دانش بسیار بالایی برخوردار باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه در سال 2020

در سال تحصیلی 2021-2020، بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه براساس لیست زیر اولویت‌بندی شده‌اند. البته قبولی در این دانشگاه‌ها و تحصیل در رشته‌های پزشکی این مراکز عالی نیز سختی‌های خود را دارد و برای قبولی در آن‌ها باید رتبه بسیار خوبی در آزمون‌ها کسب کنید.

دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi)

در سال 1954، پروسه‌ای به نام “صندلی بهداشت و سلامت کودک” وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا، شروع شد. همین برنامه را می‌توان آغازی برای فعالیت دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت‌تپه دانست. در ابتدا برای ایجاد این صندلی بهداشت، دو اتاق در ساختمانی اجاره کردند. البته لازم به ذکر است که قبل از این کار، پزشکان این مجموعه برای درمان بیماران به خانه آن‌ها می‌رفتند.

امروزه دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت‌تپه، یکی از دانشکده‌های بسیار موثر و مفید پزشکی در ترکیه است. سیستم آموزشی که بر این دانشکده حاکم بود، به قدری مورد توجه اساتید سایر دانشگاه‌ها قرار گرفت که به مرور این سیستم در کل کشور مرسوم شد.

زبان تدریس در این دانشگاه، ترکی و انگلیسی می‌باشد. در دانشگاه حاجت‌تپه، 3 بیمارستان وجود دارد که عبارتند از : “انکولوژی حاجت‌تپه”، “بیمارستان کودکان Ihsan Doğramacı حاجت‌تپه” و “بیمارستان بزرگسالان حاجت‌تپه”

بیمارستا‌ن‌های این مرکز آموزشی و پژوهشی، در مجموع دارای 1200 تخت می‌باشند. به طور میانگین سالانه در این بیمارستان‌ها 400.000 بیمار به صورت سرپایی و 24.000 بیمار به صورت بستری مداوا و درمان می‌شوند.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشکده‌های دانشگاه حاجت‌تپه عبارتند از: دانشکده دندان‌پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده ادبیات، دانشکده فنی، دانشکده توان‌بخشی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده پرستاری، دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده ارتباطات، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم بهداشتی و سلامتی، دانشکده تربیت‌بدنی، دانشکده پزشکی (علوم پایه پزشکی- علوم پزشکی داخلی- علوم پزشکی جراحی)

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول (Istanbul Tıp Fakültesi)

دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول، اولین دانشکده پزشکی ترکیه است که در قدیمی‌ترین دانشگاه آن، دانشگاه استانبول، تاسیس شده‌است. این دانشکده از زمان امپراطوری عثمانی نیز مرکز طبی و پزشکی بوده؛ و سپس به عنوان دانشکده پزشکی شروع به فعالیت کرد.

سالانه دانشجوهای بسیار موفق و پزشکان حاذقی از این دانشکده فارق‌التحصیل شده و به درمان بیماران می‌پردازند. این دانشگاه نقش عظیمی در راه یافتن طب مدرن به ترکیه داشته‌است. پزشک‌های معروفی مانند پروفسور دکتر عزیز سانجار که حتما نام ایشان و موفقیت‌هایشان در تحقیقات پزشکی، به گوش‌تان رسیده‌است فارغ‌التحصیل دانشگاه استانبول است. برای قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه، باید رتبه بسیار بالایی در آزمون‌های ورودی کسب کنید.

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi)

سومین نامی که در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به چشم می‌خورد، نام دانشگاه آنکارا می‌باشد. دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا و بیمارستان آموزشی و پژوهشی آن در سال 1945 تاسیس شد. این دانشکده، دومین دانشکده پزشکی ترکیه و اولین دانشکده پزشکی آنکارا می‌باشد.

دانشگاه آنکارا، یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که دانشکده پزشکی آن در سال 1945 همزمان با بیمارستان این دانشکده تاسیس شده ‌است. زبان آموزش در این دانشکده به زبان ترکی استانبولی می‌باشد. یکی از قوانین سفت و سخت این دانشگاه، تاکید بر حضور در کلاس‌ها می‌باشد. غیبت در بسیاری از کلاس‌ها باعث مردودی خواهد شد. موقعیت مکانی این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا می‌باشد که دسترسی به آن از مناطق گوناگون آسان است.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi Tıp fakültesi)

همان‌طور که در مطالب قبل نیز اشاره کرده‌ایم، در اولویت‌بندی دانشگاه‌های ترکیه از نظر کیفیت و سطح دانش، هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های آزاد و خصوصی جای می‌گیرند. در این قسمت از مقاله درباره یکی از بهترین دانشگاه‌ های پزشکی ترکیه، دانشگاه کوچ استانبول، بحث خواهیم کرد.

دانشگاه کوچ، در شهر استانبول قرارگرفته و یکی از دانشگاه‌های آزاد و خصوصی ترکیه است. نام این دانشگاه هم در لیست بهترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه و هم در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به چشم می‌خورد.

دانشگاه کوچ مانند بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه که در آن‌ها علم پزشکی به صورت حرفه‌ای تدریس می‌شود بیمارستانی نیز برای فعالیت دانشجویان و اساتید در سال 2014 تاسیس کرده‌است. این بیمارستان در سایه پزشکان تازه‌کار اما کاربلدی که از دانشگاه کوچ فارغ‌التحصیل شده بودند تا سال 2016، بیش از 4000 عمل جراحی موفق داشته‌است.

بیشتر بخوانید: 5 نمونه از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه گازی (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi)

اولین قدم‌، برای دستیابی به رویاهای تحصیلی و کاری‌تان، انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل است. یکی از نام‌های آشنایی که در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به چشم می‌خورد، دانشگاه گازی می‌باشد. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، چه در ترکیه و چه در سراسر دنیا افتخارات زیادی را کسب کرده‌اند.

دانشجویان پزشکی این دانشگاه، دلیل انتخابشان را سیستم آموزشی و اجتماعی بسیار خوب دانشگاه گازی بیان می‌کنند. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این دانشگاه این است که در سال‌های اول، حتی در اولین‌ ترم‌ها، دانشجویان پزشکی را وادار به حضور در کلینیک‌ها و آموزش علم پزشکی به طور عملی می‌کند. به این ترتیب شما در دوران طرح و کارآموزی‌تان پزشکی که تنها در تئوری قوی است و در کارهای عملی مهارتی ندارد، نخواهید بود.

دانشکده پزشکی گازی

دانشکده پزشکی دانشگاه اگه (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi)

دانشگاه اِگه ازمیر یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است که از انتخاب‌های اول دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد. این دانشگاه برای پذیرش دانشجو بسیار سخت‌گیر بوده و قبولی در رشته پزشکی دانشگاه اگه، دشواری‌های خاص خود را دارد. دانشجویان پرتلاش و افرادی که پشت‌کار فراوان دارند می‌توانند برای ورود به این دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی امیدوار باشند.

بیشتر فارغ‌التحصیلان پزشکی در این دانشگاه، در آزمون‌های تخصص نیز موفق عمل می‌کنند. سیستم آموزشی بسیار کاربردی دانشگاه اِگه دانشجویان را از سال‌های اول تحصیل با آموزش عملی و تئوری به طور همزمان، برای ورود به مراکز درمانی آماده می‌کند.

تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی دانشگاه اِگه صورت می‌گیرد امروزه نه تنها از مهم‌ترین اطلاعات علمی ترکیه که از باارزش‌ترین نتایج عملی دنیا می‌باشد. یکی‌دیگر از مزیت‌های دانشگاه اِگه، کمک به پزشکان و حمایت از دانشجویانی است که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد بزمی عالم (Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi)

دانشگاه بزمی عالم با 175 سال سابقه تدریس هر سال میزبان هزاران دانشجوی بومی و غیربومی می‌باشد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است که با تاسیس بیمارستان وابسته به دانشگاه، توانسته بسیاری از بیماری‌های بحرانی ترکیه را که در زمان‌های گوناگون همه‌گیر شده‌بود مداوا کند.

زبان آموزش این دانشکده، ترکی استانبولی می‌باشد؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در دانشگاه بزمی عالم را دارید ابتدا باید به فکر تقویت زبان ترکی‌تان باشید. همان‌طور که گفته شد، این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های آزاد و خصوصی ترکیه است و برای ثبت‌نام باید هزینه‌های زیادی را درنظر بگیرید.

برای جلوگیری از صرف هزینه‌های اضافی شهریه می‌توانید برای بورسیه شدن در این دانشگاه اقدام کرده و درصورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شدید، بدون صرف هزینه در یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه ، شروع به تحصیل نمایید.

بیشتر بخوانید: مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه که به آنها نیاز خواهید داشت

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

در پایان لازم به ذکر است که خواندن پزشکی، مستلزم صرف وقت، هزینه و فداکاری بسیار زیادی می‌باشد. صرفا به دلیل این‌که پزشکی رشته مقبولی در جامعه کنونی است و یا درآمد آن زیاد است نمی‌توان پزشک شد. برای قبولی در رشته پزشکی و خواندن این رشته در بهترین دانشگاه‌ های پزشکی ترکیه باید تنها هدف شما خدمت‌رسانی به مردم و تلاش برای این امر باشد.

برای اطلاع از قوانین دانشگاه‌های ترکیه و سیستم آموزشی آن‌ها می‌توانید با مشاوران یرینو از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت، تماس حاصل کنید.