امروزه یکی از دغدغههای دانشآموزان و دانشجویان ایرانی مهاجرت به کشوری دیگر و ادامه تحصیل در آنجاست. اما با نگاهی به اطرافیان خود متوجه میشویم حجم زیادی از این افراد تحصیل در ترکیه را ترجیح داده و این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند. آیا تا به حال به دلیل این انتخاب فکر کردهاید؟ چرا خانوادههای ایرانی تمایل بیشتری به مهاجرت فرزندانشان به ترکیه دارند؟

اولین دلیل این انتخاب میتواند جایگاه دانشگاههای ترکیه در رتبه‌بندیهای جهانی باشد. در سالهای اخیر، ترکیه علاوهبر پیشرفت در صنعت و اقتصاد، پیشرفت چشمگیری در زمینه دانش و تحصیلات عالی نیز داشتهاست.

بسیاری از دانشگاههای ترکیه توانستهاند در رنکینگهای جهانی بین ۱۰۰۰ دانشگاه اول جهان قرار بگیرند. تعدادی از مراکز عالی تحصیلی نیز این رتبه را به زیر ۵۰۰ رساندهاند.

علاوه بر سطح تحصیلی دانشگاهها، مزایای زیادی برای دانشجویان خارجی در ترکیه وجود دارد که همین مزایا میتوانند از دلایل عمده محبوبیت ترکیه بین خانواده‏ها و دانشجویان باشد.

مزایای تحصیل در ترکیه

در ادامه قصد داریم تا برخی از مهم ترین مزایای تحصیل در ترکیه را به شما معرفی کنیم. این مزایای منتخب و مهم عبارتند از:

استانداردهای تحصیلی بالا

دانشگاهها و مدارس ترکیه با داشتن کادر آموزشی مجرب، سیستم استاندارد آموزشی و آموزش با کیفیت در تمام مقاطع تحصیلی توانستهاند به مقبولیت جهانی دست‌یابند. به همین دلیل دانشآموزان و دانشجویان علاقمند میتوانند با قدم گذاشتن در این سیستم بینقص تحصیلی، راه موفقیت خود را آغاز کنند.

تحصیل در ترکیه

مدرک دانشگاهی مقبول بینالمللی

دانشجویانی که از دانشگاههای ترکیه فارغالتحصیل میشوند، میتوانند با مدرک خود برای ادامه تحصیل یا شروع به کار به تمام کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر مهاجرت کنند.

ایجاد محیط‎‌های آموزشی در محوطه دانشگاه

دانشگاههای ترکیه فضا‏های آموزشی خاصی در محوطه دانشگاههای بزرگ ایجاد میکنند تا دانشجویان بتوانند در آنجا به راحتترین شیوه ممکن مطالب تدریس شده را فرابگیرند. کتابخانهها، آزمایشگاهها و بسیاری از فضاهای آموزشی دیگری که در محوطه دانشگاهها ایجاد میشود کمک شایانی به تدریس مدرن در دانشگاهها میکند.

هزینه تحصیلی معقول و مناسب و زندگی امن

کشور ترکیه با وجود موقعیت جغرافیای خاص خود، منطقه امنی برای ساکنین، علیالخصوص دانشجویان، ایجاد کردهاست. هزینههای زندگی در ترکیه، هزینههای تحصیل و رفت و آمد در مقایسه با کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار کمتر است.

خلق و خوی مهماننواز مردم ترکیه

مردم ترکیه رفتار بسیار صمیمی و مهماندوستانهای با مهاجران دارند. دوستی با مردم ترکیه به دلیل فرهنگ نزدیکشان به فرهنگ ایران برای ایرانیان یکی از مزیتهای بسیار مهم است. همین مسئله تأثیر مهمی برای انتخاب تحصیل در ترکیه توسط دانشجویان ایرانی دارد.

حمل و نقل آسان

کشور ترکیه را میتوان یکی از کشورهای پیشرفته در صنعت حملونقل بین شهری و داخل شهری شناخت. وسایل نقلیه عمومی گسترده یکی از مزیتهای این کشور برای دانشجویان است.

علاوه بر مزایای گفته شده کشور ترکیه برای مهاجران ایرانی و خانوادهشان نیز مزایای فراوانی دارد. امروزه خانوادههای ایرانی کشور ترکیه را برای مهاجرت فرزندانشان بسیار مناسبتر از سایر کشورها میدانند.

مزایای تحصیل در ترکیه برای ایرانیان

مواردی که تا به اینجای مقاله ارائه شدند، بین تمامی دانشجویان از سراسر دنیا مشترک هستند. اما تحصیل در ترکیه مزایای خاص و ویژه جداگانه‌ای برای دانشجویان ایرانی دارد که در ادامه چند نمونه از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 1. اولین و مهم‏ترین مزیت این کشور برای زندگی ایرانیان، نزدیکی به ایران است.
 2. علاوه بر نزدیکی جغرافیایی، ترکیه از جمله کشورهایی است که فرهنگ مردم و خلق و خوی آن‌ها نیز بسیار نزدیک به ما ایرانیان است.
 3. هزینههای مناسب زندگی و تحصیل نیز یکی از دلایل محبوبیت این کشور بین مردم ایران است. با شرایط فعلی ارزش ریال، اگر قصد مهاجرت به کشوری دیگر و ادامه زندگی در آنجا را دارید، کشور ترکیه میتواند مناسبترین گزینه باشد.
 4. مهم‏ترین مزیت کشور ترکیه برای خانوادهها و دانشجویان ایرانی، عدم نیاز به اخذ ویزا است. خانواده‏‌های ایرانی می‏توانند در هر شرایط و موقعیتی بدون نیاز به مشکلات اخذ ویزا، به ترکیه سفر کنند.مزایای تحصیل در ترکیه
 5. نکاتی که قبل از ورود به دانشگاه‌‏های ترکیه باید بدانید

  دانشجویان و دانشآموزانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند باید در نظر داشته باشند که قبل از ورود به دانشگاه‏‌های ترکیه مدارک و شرایطی را باید فراهم کنند تا بتوانند با آسودگی خیال به تحصیل و زندگی بپردازند. مدارک لازم برای ورود به دانشگاه‏‌های ترکیه در هر مقطعی متفاوت است. اما به طور کلی می‏توان گفت برای رشته‏‌های کارشناسی و علوم پزشکی، مانند پزشکی و دندانپزشکی، باید دیپلم 12 ساله علوم انسانی، تجربی یا ریاضی داشتهباشید.

  سوال بسیاری از دانشآموزان این است که برای شروع تحصیل در رشته‏‌های علومپزشکی نیاز به دیپلم ریاضی و تجربی هست یا با دیپلم انسانی نیز میتوان وارد رشتههای پزشکی شد؟

  در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ محدودیتی برای ورود به رشته‏‌های پزشکی وجود ندارد و شما با دیپلم 12 ساله از هر رشتهای می‏توانید در یکی از رشته‏‌های علوم پزشکی شروع به تحصیل کنید.

  دانشآموزان ایرانی که دیپلم فنی و حرفهای دارند باید در نظر داشته باشند که دیپلم 11 ساله در نظام آموزشی ترکیه تعریف نشدهاست. برای ورود به هر دانشگاهی و تحصیل در ترکیه باید دیپلم 12 ساله داشته باشند. بنابراین دانشآموزان فنی و حرفهای حتما باید مقطع کاردانی خود را به اتمام رسانده باشند.

  طبق آمارهای موجود بیشترین رشته‏‌های انتخابی توسط دانشجویان ایرانی در ترکیه، رشته‏‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پس از آن رشته‏‌های پیراپزشکی مانند فیزیوتراپی و رشته‏‌های فنی و مهندسی، کسب‌وکار و مدیریت بازرگانی میباشد. در سالهای اخیر شاهد تقاضای زیادی برای رشته‏‌های طراحی، دیزاین و فشن و مد از طرف دانشجویان ایرانی  هستیم.شرایط تحصیل در ترکیه

  مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشویان خارجی برای دانشگاه‏های ترکیه

  اگر قصد اپلای و تحصیل در ترکیه را دارید، لازم است تا مدارک زیر را تهیه کنید:

  • فرم پذیرش دانشجو از دانشگاه مربوطه
  • مدرک دیپلم و پیشدانشگاهی
  • ریزنمرات دیپلم و پیشدانشگاهی
  • نامه ضمانت مالی
  • پیدا کردن کار دانشجویی نیمه‏وقت
  • پیدا کردن خانه دانشجویی در شهرهای بزرگ
  • انتخاب شهر و دانشگاه مناسب برای تحصیل و زندگی
  • مشکل ترافیکهای سنگین در شهرهای بزرگ
  • آموزش زبان ترکی برای برقراری ارتباط

  چند مورد ذکر شده از جمله مشکلاتی است که ممکن است هر دانشجویی با آنها مواجه شود.معایب تحصیل در ترکیه

  در این مطلب سعی کردیم کلیاتی از مزایا، معایب و شرایط تحصیل در ترکیه را به شما معرفی کرده و بررسی کنیم. همانطور که مشاهده کردید، شرایط زندگی برای دانشجویان خارجی در ترکیه بسیار مناسب است. دانشجویان با تحصیل در ترکیه می‏توانند موفقیت در شغل دلخواه و آیندهای امن را برای خود رقم بزنند.

  درصورت داشتن هرگونه سوال درمورد تحصیل در ترکیه، زندگی دانشجویی، مقاطع تحصیلی و ویزای دانشجویی، مشاورین یرینو آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند. تنها کافی است تا از طریق پل‌های ارتباطی، با ما در تماس باشید.