مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از مواردی است که امروزه همه مردم و موسسات حقوقی را درگیر خود کرده‌است. همه ما در بین دوستان و آشنایانمان با افرادی مواجه شده‌ایم که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند و حتی شاید این شخص خود شما باشید.

اگر تصمیم‌تان برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل جدی است، ما را تا آخر این مطلب همراهی کنید تا با قوانین و شرایط این نوع از مهاجرت آشنا شوید. اول از همه توصیه می‌کنیم تنها با خواندن مطالب و مقالات موجود در وب‌سایت‌ها هیچ‌گونه اقدامی نکنید. خواندن این مقالات به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای زندگی تحصیلی و شغلی‌تان بگیرید؛ اما اقدام عملی نیازمند مشاوره و پشت‌ سر گذاشتن مراحل حقوقی و قانونی است. اگر در یک جمله بخواهیم فرآیند مهاجرت به کشوری مانند ترکیه را خلاصه کنیم، باید بگوییم “کار به این سادگی‌ها که شما فکر می‌کنید نیست”. بدون داشتن یک مشاور کاربلد ممکن است کارتان طول بکشد و موانع بسیاری سرراهتان ایجاد شود.

آیا قصدتان برای مهاجرت به ترکیه جدی است؟

اگر پاسخ‌تان به سوال ما مثبت است پس ابتدا باید به فکر پیدا کردن دانشگاه مناسب برای خودتان باشید. تحقیق درباره دانشگاه‌ها و رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه است.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به ترکیه

شما می‌توانید با توجه به شرایط کنونی‌تان، رشته موردعلاقه‌تان، بررسی بازار کار، زبان تدریس و شهر موردنظرتان، دانشگاه مناسب برای خودتان را پیدا کنید. پیشرفت دانشگاه‌های ترکیه، مخصوصا در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های مدیریت و مهندسی به قدری است که عده زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی را ترغیب به مهاجرت می‌کند.

رتبه‌گیری اکثر دانشگاه‌ها در رنکینگ‌های جهانی، متدهای تدریس و جو علمی دانشگاه‌ها از جمله موارد جذاب برای دانشجویان خارجی است. می‌دانید که تدریس در اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی انجام می‌گیرد. شما می‌توانید براساس شرایط خودتان روی یکی از دانشگاه‌های این کشور هدف‌گذاری کنید.

بیشتر بخوانید: اعزام دانشجو به ترکیه: راهنمای صفرتاصد تحصیل در کشور جذاب ترکیه

آزمون‌های ورودی

پس از انتخاب دانشگاه نوبت به اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر می‌رسد. در نظر داشته باشید که هنگام انتخاب دانشگاه به تمام پارامترهای زندگی در ترکیه فکر کنید. برای مثال اجاره خانه یا خوابگاه و وسایل نقلیه عمومی از جمله مسائل مهم در زندگی دانشجویی هستند.

اگر با درنظر گرفتن تمامی پارامترها، انتخاب دانشگاه‌تان را نهایی کردید، می‌توانید وارد وب‌سایت رسمی دانشگاه شده و درباره نحوه اخذ پذیرش اطلاعاتی کسب کنید.

آزمون YÖS  یا SAT؟ کدام‌یک بهتر است؟

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را داشته باشید بی‌شک نام آزمون‌های YÖS و SAT به گوش‌تان رسیده است. آزمون‌هایی که برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید در آن‌ها نمره قبولی دریافت کنید، این دو آزمون هستند. اما دغدغه اصلی دانشجویان این است که بهتر است در کدام‌یک شرکت کنند. در ادامه برخی از مزایا و معایب هرکدام از این آزمون‌ها را بررسی خواهیم کرد؛ برای دانستن جزئیات بیشتر و انتخاب بهترین گزینه طبق شرایط‌تان، بهتر است با موسسات مشاوره مشورت کنید.

یکی از اصلی‌ترین پارامتر‌هایی که تعیین می‌کند شما در کدام آزمون شرکت کنید، وضعیت زبان انگلیسی‌تان است. SAT آزمونی کاملا انگلیسی است و اگر زبان ترکی‌تان بهتر از زبان انگلیسی‌تان است، توصیه می‌کنیم برای آزمون یوس آماده شوید.

سطح علمی آزمون SAT کمی بالاتر از YÖS است. تقریبا می‌توان گفت هر دو آزمون مورد قبول تمامی دانشگاه‌های ترکیه هستند. تنوع رشته در آزمون یوس بیشتر و سوالات آن کمی ساده‌تر از آزمون SAT است.

بیشتر بخوانید: آزمون یوس چیست؟ راهنمای کامل شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو، شرایط خاصی دارند. در واقع نمی‌توان گفت شما با چه رتبه‌ای از این آزمون‌ها می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوید. هر دانشگاه وابسته به سطح علمی خودش به رتبه شما نگاه کرده و تصمیم خواهد گرفت. برای همین بهتر است ابتدا روی دانشگاه هدف‌گذاری کرده و رتبه قبولی آن را درنظر بگیرید. پس از آن با شرکت‌ در آزمون‌های ورودی، پذیرش دانشگاه مربوطه را دریافت کنید.

اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

پس از طی کردن تمامی مراحل گفته شده، شما آماده اقامت در ترکیه خواهیدبود. می‌دانیم که اقامت در کشور ترکیه بدون برگه اجازه اقامت، بیش از 3 ماه امکان‌پذیر نیست. زمانی که ایمیل پذیرش از دانشگاه به دستتان رسید، بهتر است در اولین فرصت اقدام به دریافت اجازه اقامت کنید.

افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه آمده و قصد دریافت اجازه اقامت را دارند، ابتدا باید با در دست داشتن ویزای تحصیلی، از کنسولگری ترکیه در ایران، به مراجع سازمان مهاجرتی ترکیه مراجعه کنند. دانشجویان خارجی که با قصد تحصیل به ترکیه رفته‌اند، باید تا 1 ماه پس از ورود به ترکیه اقدام به دریافت اجازه اقامت دانشجویی نمایند.

موسسه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

دانشجویانی که در دانشگاه‌های ترکیه ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند تا پایان دوره تحصیلی‌شان از اجازه اقامت دانشجویی این کشور استفاده کنند. دانشجویان مدارج عالی در ترکیه با مراجعه به مرکز مهاجرتی این کشور، اجازه اقامت یک ساله دریافت می‌کنند که تا پایان دوره تحصیلی‌شان می‌توانند هرسال این اجازه اقامت دانشجویی را تمدید کنند.

دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در کنار اجازه اقامت، اجازه کار در ترکیه را نیز دریافت کنند. دانشجویان فوق دیپلم تنها می‌توانند اجازه کارهای پاره‌وقتی را دریافت کنند که ساعت کاری‌شان در طول هفته بیش از 24 ساعت نباشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کار دانشجویی در ترکیه

مدارک لازم برای دریافت اجازه اقامت دانشجویی

  • فرم درخواست اجازه اقامت
  • پاسپورت و کارت شناسایی (اصل و کپی)
  • عکس پرسنلی (4 عدد)
  • گردش حساب یا برگه‌ای که مشخص کند، دانشجو تمکن مالی لازم برای اقامت به اندازه طول تحصیلش در ترکیه را دارد.
  • برگه دانش‌آموزی
  • موافقت‌نامه کتبی والدین (اگر سن دانش‌آموز، کمتر از 18 سال باشد)
  • بیمه درمانی

مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای دانشجویانی که قصد شروع یک زندگی جدید در ترکیه و پیشرفت شغلی و تحصیلی را دارند، یکی از بهترین انتخاب‌هاست. دانشگاه‌های ترکیه و هزینه زندگی در این کشور بسیار کمتر از کشورهای اروپایی و ایالت‌های آمریکاست. به همین دلیل دانشگاه‌های ترکیه بسیار مورد توجه جوانان و نوجوانان ایرانی قرار می‌گیرند.

از طرف دیگر، نزدیکی ترکیه و استانداردهای زندگی شبیه به ایران در ترکیه نیز این کشور را برای خانواده‌های دانشجویان نیز به محلی مناسب برای پیشرفت تحصیلی فرزندشان تبدیل کرده است. در این مقاله سعی کردیم شما را با راه‌های مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و نحوه ورود به دانشگاه‌های این کشور آشنا کنیم. قبل از هرگونه اقدامی می‌توانید با متخصصین مجرب یرینو در این زمینه مشورت کنید. برای این کار کافیست یکی از راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت را انتخاب کرده و با ما در تماس باشید.

آیا تجربه مهاجرت تحصیلی به ترکیه را داشته‌اید؟

سوالا‌تتان را درباره این موضوع در قسمت دیدگاه وب‌سایت از ما بپرسید.