یکی از اساسی‌ترین مسائلی که فکر دانشجویان مهاجر را به خود مشغول می‌کند پیدا کردن کار دانشجویی در ترکیه و نحوه دریافت اجازه کار است. افزایش تعداد دانشجویان در ترکیه، باعث شده دولت ترکیه به فکر مهیا کردن کار برای دانشجویان بیافتد. بسیاری از دانشجویان ایرانی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند، قصدشان شروع یک زندگی جدید در ترکیه است؛ بنابراین خیلی زود به فکر پیدا کردن کار می‌افتند.

همسایگی این کشور با ایران، نزدیکی فرهنگ، دین و عادات زندگی و شرایط تحصیلی فوق‌العاده‌ای که برای دانشجویان وجود دارد، باعث شده افرادی که هدفشان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان است؛ اما تمکن مالی یا سایر شرایط را برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکا ندارند، ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی‌شان انتخاب کنند.

کار دانشجویی در ترکیه

گفتیم که پیدا کردن کار دانشجویی در ترکیه و دریافت اجازه کار یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دانشجویان مهاجر، به ویژه دانشجویان ایرانی، است. پیدا کردن یک کار نیمه‌وقت برخلاف بسیاری از کشورها، در ترکیه کار آسانی نیست. البته لازم به ذکر است؛ در کنار تمام محدودیت‌ها و سختی‌هایی که دانشجو ممکن است در پروسه کاریابی با آن مواجه شود، کار کردن در ترکیه مزایای فراوانی نیز برای او به ارمغان خواهد آورد.

در این مطالب می‌توانید پاسخ همه سوالات‌تان درباره  شرایط کار در ترکیه، اجازه کار دانشجویان و فرصت‌های شغلی برای کار دانشجویی در ترکیه را بیابید.

بیشتر بخوانید: اعزام دانشجو به ترکیه: راهنمای صفر تا صد تحصیل در کشوری جذاب!

کار دانشجویی در ترکیه

اولین قدم برای شروع یک زندگی کاری و تحصیلی موفق، دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه است. اما مساله به همین سادگی‌ها تمام نمی‌شود؛ درواقع پس از گرفتن ویزای تحصیلی و اجازه اقامت، زندگی دانشجویی شما در ترکیه آغاز خواهدشد.

اولین چالشی که با آن مواجه میشوید هزینه‌های زندگی و تامین نیازهای روزمره‌تان خواهدبود. البته می‌دانید که ترکیه از جمله کشورهایی است که هزینه‌های زندگی در آن، نسبت به امکانات موجود، بسیار مناسب است. البته این هزینه‌ها ممکن است برای دانشجویی که به تازگی در ترکیه ساکن شده‌است کمی زیاد باشد. برای همین دانشجویان به محض ورود به ترکیه به فکر کار کردن می‌افتند تا بتوانند خرج و مخارج زندگی و دانشگاه‌شان را تامین کنند.

از طرفی اجاره خانه و یا زندگی در خوابگاه، علاوه بر هزینه‌های روزمره و شهریه دانشگاه، از عمده‌ترین هزینه‌های دانشجویان مهاجر به شمار می‌آید.

قانون جدید NO6735

می‌دانیم که برای شروع هر فعالیت حرفه‌ای در ترکیه شما نیاز به اجازه کار خواهید داشت. این مجوز تنها برای صاحبان کسب‌وکار نیست کارگران و کارمندانی که در ترکیه مشغول به کار می‌شوند نیز باید حتما مجوز کار داشته‌ باشند.

در سال‌های اخیر طبق قانون NO6735 این مجوز کار به دانشجویان خارجی نیز تعلق می‌گیرد. طبق این قانون، دانشجویان پس از اتمام سال اول دانشگاه می‌توانند مجوز کار دریافت کنند. البته مجوز کاری دانشجو تا زمانی معتبر است که ویزای تحصیلی او اعتبار داشته‌باشد. قانون NO6735 برای دانشجویان خارجی از سال دوم دانشگاه تا اتمام دوره تحصیلی‌شان امکان فعالیت پاره‌وقت را فراهم می‌کند.

اجازه کار دانشجویان خارجی در ترکیه

تا این‌جا درباره کار دانشجویی در ترکیه صحبت کردیم و گفتیم که لازمه شروع این کار، داشتن مجوز کار است. دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند برای تامین هزینه‌های زندگی‌شان باید به دنبال دریافت اجازه کار باشند.

مجوز کار زیر نظر وزارت امور داخله و پلیس مهاجرت ترکیه صادر خواهدشد. البته لازم به ذکر است که دولت ترکیه اجازه کار در ادارات و شرکت‌های دولتی را به دانشجویان نمی‌دهد. دانشجویان تنها می‌توانند در رستوران‌ها، هتل‌ها، کافه‌ها و یا به عنوان راهنمای تور، فروشنده، کتابدار و مسئول بخش‌های اداری دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند.

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که برای زندگی در ترکیه و شروع کار باید درنظر داشته‌باشید، تسلط به زبان ترکی است. اگر بتوانید به زبان ترکی با مردم ارتباط برقرار کنید، به سادگی می‌توانید کار مورنظرتان را بیابید.

دانشجویانی که هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی تسلط دارند می‌توانند در موسسات تبلیغاتی، چاپخانه‌ها و حوزه IT فعالیت کنند. اگر در ترکیه مشغول تحصیل هستید و می‌خواهید برای کار در حین تحصیل اقدام کنید می‌توانید در سایت WWW.turkiye.gov.tr فرم آنلاین درخواست را پر کنید. پس از آن شما باید مدارک لازم را تهیه کرده و ضمیمه درخواست نمایید. پس از ثبت درخواست، 30 روز کاری طول خواهد کشید تا مدارک بررسی و تایید شود؛ سپس تاییدیه مجوز کار دانشجویی به ایمیل دانشجو ارسال خواهدشد.

بیشتر بخوانید: اجازه کار در ترکیه: بررسی شرایط و مدارکی که نیاز خواهید داشت

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان در ترکیه

برای پیدا کردن کار دانشجویی در ترکیه ابتدا می‌توانید از سایت‌های کاریابی و اینترنت اقدام کنید. برای این کار باید یک رزومه درست و مناسب برای خودتان داشته باشید. پس از این که رزومه‌تان را ساختید می‌توانید به موقعیت‌های شغلی مناسب خودتان آن را ارسال کنید.

با کلیک روی نحوه پر کردن رزومه در سایت‌های کاریابی ترکیه می‌توانید ویدیو آموزشی آن را تماشا کرده و با قدم‌های درست و اصولی برای خودتان یک روزمه مناسب طراحی کنید.

در ترکیه به دلیل سرمایه‌گذاری‌هایی از کشورهای مختلف جهان انجام می‌گیرد، شرکت‌هایی به زبان‌های آلمانی، عربی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی و … می‌توانید پیدا کنید. مطمئن باشید که پس از ارسال چند درخواست، خیلی زود شغل موردنظرتان را پیدا خواهید کرد.

اگر به دنبال یک شغل خوب با حقوق بالا هستید؛ می‌توانید رزومه‌تان را به کنسولگری‌ها، سفارتخانه‌ها و سازمان‌های غیر دولتی ارسال کنید. در نظر داشته‌باشید که احتمال قبول شدن رزومه شما در این مراکز به دلیل رقابت بالا، بسیار چالش برانگیز خواهدبود.

بیشتر بخوانید: کاریابی در ترکیه: همه اطلاعاتی که برای اشتغال در کشور ترکیه لازم دارید.

کارهای دانشجویی در ترکیه

همان‌طور که گفتیم از مهم‌ترین شروط برای پیدا کردن یک شغل مناسب در ترکیه تسلط به زبان ترکی و انگلیسی است. دانشجویان بومی ترکیه، بیشتر در پی یادگیری زبان انگلیسی هستند، شما می‌توانید با تسلط به دو زبان در موقعیت‌های شغلی که آن‌ها نمی‌توانند صاحبشان شوند، استخدام شوید.  به همین دلیل افرادی که مدرک معتبر زبان‌های خارجی، علی‌الخصوص انگلیسی، را دارند بسیار ساده‌تر می‌توانند موقعیت‌های خوب شغلی را به دست بیاورند.

بیشتر بخوانید: مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه که به آنها نیاز خواهید داشت

از طرف دیگر بعضی شرکت‌های ترک، ترجیح می‌دهند المان‌هایی که استخدام می‌کنند از افراد خارجی باشند. از جمله مهم‌ترین این شرکت‌ها می‌توان به مرکز اخبار، روزنامه‌ها و مجلات اشاره کرد. بیشتر موقعیت‌های شغلی این مجموعه‌ها، مترجمی،ویراستاری و روزنامه‌نگاری است.

موقعیت‌های شغلی که گفته شد، معمولا در تابلوهای اعلانات دانشگاه‌ها نیز وجود دارد. اگر شما به سایت‌های کاریابی ترکیه دسترسی نداشته باشید برای پیدا کردن یک شغل نیمه‌وقت در ترکیه می‌توانید از تابلو‌های اعلام موقعیت شغلی در دانشگاه‌تان کمک بگیرید.

کار دانشجویی در ترکیه یکی از موضوعاتی بود که سوالات بسیاری در موردش از ما پرسیده بودید. در این مقاله به بررسی کلیاتی از این موضوع پرداختیم. بی‌شک یا خواندن این مطالب علاوه‌بر این‌که جواب برخی سوالاتتان را دریافت کردید، برای برخی موارد سوالاتی نیز در ذهنتان شکل گرفت. کارشناسان مجرب یرینو برای پاسخ‌گویی به تمامی سوالات شما عزیزان آماده‌اند. تنها کافیست از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

آیا شما تجربه کار دانشجویی در ترکیه را داشته‌اید؟