اعزام دانشجو به ترکیه و دریافت اقامت تحصیلی این کشور ازجمله مواردی است که عده زیادی از دانشجویان و جوانان ایرانی به دنبال آن هستند. کشور ترکیه با پیشرفت چشمگیری که در سطح علمی و اقتصادی داشته؛ به یکی از مقاصد مناسب برای مهاجرت ایرانیان تبدیل شده‌است.

هزینه‌های پایین زندگی نسبت به ایران و سطح بالای دانشگاه‌های ترکیه، از جمله موارد وسوسه برانگیزی است که موردتوجه نسل جوان قرار می‌گیرد. اعزام دانشجو به ترکیه تنها درصورتی ممکن است که اطلاعاتی درباره دانشگاه‌ها، سطح تحصیل و فرهنگ مردم ترکیه و وضعیت زندگی مهاجران این کشور دردست داشته‌باشید.

با دانستن تمامی موارد گفته‌شده، می‌توانید به‌سادگی برای ادامه زندگی شخصی، کاری و تحصیلی خود تصمیم بگیرید. در این مقاله که توسط گروه یرینو گردآوری شده‌است به بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه، وضعیت تحصیل در ترکیه و مقاطع تحصیلی دانشجویان و نظام آموزشی ترکیه پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید: آزمون YOS چیست؟ راهنمای کامل شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

شرایط عمومی اعزام دانشجو به ترکیه

کشور ترکیه با دانشگاه‌های معتبری که در رنکینگ‌های جهانی جایگاه مناسبی کسب کرده‌اند؛ کشور خوبی برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس می‌باشد. در این کشور، 53 دانشگاه دولتی و 24 دانشگاه خصوصی یا آزاد وجود دارد که مجموع تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها حدود 1.9 میلیون نفر است. دولت ترکیه در تلاش است با ایجاد امکانات رفاهی و تسهیلات ویژه برای دانشجویان، تعداد مهاجران تحصیلی و  علاقمندان به ادامه تحصیل در ترکیه را افزایش دهد.

اعزام دانشجو به ترکیه

برای شروع تحصیل در یک کشور بیگانه، نباید تنها به سطح علمی دانشگاه‌ها توجه کرد. درواقع طول دوران تحصیل شما هرچقدر که باشد؛ شما در این کشور زندگی خواهید کرد. بنابراین علاوه بر پارامترهای تحصیلی، باید به نکات مهم درباره نحوه زندگی و هزینه‌های زندگی در ترکیه نیز واقف باشید.

بیشتر بخوانید: 5 نمونه از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه

از بین دانشجویان و دانش‌آموزانی که رویای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند، عده زیادی قصد تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور را دارند. بی‌شک دربین دوست و فامیل همه ما دانش‌آموزان مقطع پیش‌دانشگاهی تمایل بیشتری به مهاجرت تحصیلی دارند. البته عده‌ای از دانشجویان نیز در حین تحصیل اقدام به مهاجرت به ترکیه و شروع دوباره دوره لیسانس در رشته‌های دیگر می‌کنند.

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه 4 سال طول خواهدکشید. اگر قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارید، بهتر است ابتدا دانشگاه‌ موردنظرتان را انتخاب کرده و مستقیما از طریق دانشگاه اقدام کنید. شرایط تحصیل در هر دانشگاه متفاوت بوده و دانشگا‌ه‌های ترکیه به‌صورت مستقل قوانینی خاص برای پذیرش دانشجو دارند.

البته توجه داشته‌باشید که اولین قانون برای اعزام دانشجو به ترکیه، قبولی شخص در یکی از آزمون‌های ورودی است. معروف‌ترین آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان خارجی آزمون یوس می‌باشد. این آزمون دو قسمتی قدم اول برای وارد شدن به دانشگاه‌های بی‌نظیر و هیجان‌انگیز ترکیه است.

شرایط تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه

مراکز آموزش عالی در ترکیه  برنامه‌ای دو ساله برای دوره فوق‌لیسانس تعیین کرده‌اند. تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس به دو صورت تزدار و  بدون‌تز می‌باشد. می‌دانیم که این دوره، در مراکزآموزش‌عالی ایران اکثرا به‌صورت تزدار می‌باشد و دانشجو موظف است در پایان دوره کارشناسی ارشد پروژه‌ای را انتخاب کرده و در جلسه دفاع از پایان‌نامه، ارائه دهد. این درحالی است که دانشگاه‌های ترکیه این دوره را برای رفاه حال دانشجویان به دو برنامه تحصیلی گفته‌شده تقسیم کرده‌اند.

دوره کارشناسی ارشد تزدار در ترکیه، شامل 7 ماده درسی و یک سمینار می‌باشد. دوره بدون‌تز در این مقطع، شامل 10 ماده درسی و یک پروژه نهایی است. طول دوره این مقطع تحصیلی مانند ایران 2 سال است.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های ترکیه

تحصیل در مقطع دکترا تنها برای افراد سخت‌کوش و بااراده‌ای است که توانسته‌اند تا این مرحله رسیده و با علاقه و هدف اقدام به ادامه تحصیل کنند. طول دوره دکترا در دانشگاه‌های ترکیه حداکثر 8 ترم بوده و در طول تحصیل، دانشجو موظف است انواع آزمون‌های صلاحیت را پشت‌سر بگذارد.

دانشجویانی که داوطلب تحصیل در دوره دکترا هستند، باید ابتدا نمره قبولی از مقطع فوق‌لیسانس را کسب کرده‌باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه کدامند؟

زبان تدریس در ترکیه

هنگام اعزام دانشجو به ترکیه، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به دانشجویان و دانش‌آموزان گوشزد کرد، آموزش زبان ترکی است. باوجوداین‌که زبان تدریس در دانشگاه‌های ترکیه تنها به زبان ترکی نبوده و امکان انتخاب زبان انگلیسی نیز برای تحصیل وجوددارد؛ اما برای زندگی در این کشور دانستن زبان ترکی استانبولی یکی از الزامات اساسی به‌شمار می‌آید. هنگام ورود به اکثر دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید زبان تدریس را خودتان انتخاب کنید. البته باید درنظر داشته‌باشید که تمامی دانشگاه‌های این امکان را ندارند و ممکن است تنها به یک زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی امکان تحصیل در آن‌ها وجودداشته‌باشد. بهتر است قبل از انتخاب دانشگاه این جزئیات را در وب‌سایت رسمی هر مرکز آموزش عالی مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: مدارک زبان برای تحصیل در ترکیه که به آن ها نیاز خواهیدداشت

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی دانشجویی

بهترین دانشگاه‌های ترکیه همان‌طور که می‌دانید در شهرهای بزرگی مانند استانبول، ازمیر، آنکارا و آدانا جای گرفته‌اند. برای تحصیل در ترکیه بهتر است یکی از این شهرها را انتخاب کنید. علاوه‌بر لذتی که از تحصیل در شهرهای بزرگ ترکیه خواهید برد، زندگی در این شهرها نیز سرشار از هیجان و لذت خواهدبود.

اعزام دانشجو به ترکیه

برگه‌های قانونی که دانشجویان خارجی باید داشته‌باشند

قوانین ترکیه، دانشجویان خارجی را ملزم به داشتن برگه‌هایی رسمی و قانونی برای تحصیل و زندگی در این کشور می‌کند که در ادامه به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

بیشنر بخوانید: مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

ویزای دانشجویی

به دانشجویانی که در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها، نمره قبولی را کسب کرده‌اند؛ از طرف دانشگاه مربوطه برگه پذیرش فرستاده می‌شود. دانشجویانی که در خارج از ترکیه قرار دارند، می‌توانند به کنسولگری ترکیه در کشور خودشان رفته و توسط برگه پذیرش، ویزای دانشجویی دریافت کنند. توجه داشته‌باشید که ویزای دانشجویی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که هنگام ثبت‌نام در دانشگاه باید به همراه داشته‌باشید.

اجازه اقامت

در ادامه بحث مدارک ضروری برای اعزام دانشجو به ترکیه، نوبت به برگه اجازه اقامت می‌رسد. این برگه توسط اداره مهاجرت شهر موردنظرتان صادر خواهدشد. براساس قوانین موجود برای اعزام دانشجو به ترکیه، دانشجویان خارجی حداکثر تا 1 ماه پس از ورود به خاک ترکیه باید اقدام به دریافت اجازه اقامت کنند. این اجازه اقامت هر سال باید تمدید شود.

بیمه درمانی و سلامت

برگه بیمه‌درمانی معتبر در ترکیه که تمامی مخارج و هزینه‌های درمانی و پزشکی دانشجو را تامین می‌کند، یکی‌دیگر از ضروری‌ترین مدارک هنگام ثبت‌نام است. البته درنظر داشته‌باشید که بعضی دانشگاه‌ها، هزینه‌های درمان دانشجویان خارجی را برعهده می‌گیرند.درصورتی که دانشگاه، این امکان را برای دانشجوی بیگانه فراهم نکند، دانشجو موظف است خودش هزینه‌های بیمه را تقبل نماید.

همان‌طور که گفته‌شد اعزام دانشجو به ترکیه یکی از موضوعاتی است که امروزه بسیار موردتوجه ایرانیان قرارمی‌گیرد. در این مطلب به بررسی بسیاری از شرایط و ملزومات دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه پرداخته‌شد. برای کسب اطلاع از جزئیات مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با کارشناسان یرینو تماس بگیرید.