تصمیم به سرمایه‌گذاری از جمله تصمیم‌های بسیار سخت و پرریسک در زندگی است. مخصوصا اگر هدف شما سرمایه‌گذاری در یک کشور دیگر باشد ریسک این موضوع دو چندان می‎شود. اولین قدم برای سرمایه‌گذاری در کشوری دیگر، شناخت و بررسی دقیق اقتصاد و هزینه‌های آن‎جاست. سعی داریم در این نوشته یک نگاه کلی به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه بندازیم.

اقتصاد در ترکیه

قبل از سرمایه‌گذاری در هر کشور، مطالعه وضعیت اقتصادی و روند پیشرفت آن مهم‏‌ترین اقدام ممکن است. دو دهه اخیر را می‎توان شروع پیشرفت اقتصاد در ترکیه دانست. امروزه این کشور توسط سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی در ایالت متحده آمریکا) به عنوان یک کشور توسعه یافته شناخته می‎شود.

اقتصاددان‏‌ها و سیاست‎مداران، ترکیه را جزو 20 کشور اول صنعتی جهان می‎شناسند. ترکیه را به این حد از پیشرفت رسانده می‎توان به کشاورزی، ارتباطات، گردشگری، صنایع مختلف و خدمات مالی و بانکی اشاره کرد.

ثبت شرکت در ترکیه

هر کشوری در کنار نکات مثبت خود، می‌تواند دارای نکات منفی نیز ‎باشد. یکی از ضعف‌های کشور ترکیه در اقتصاد، فراوانی نرخ بیکاری است. با وجود اینکه در طی سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای کاهش نرخ بیکاری انجام گرفته است؛ اما هنوز نرخ بیکاری در ترکیه قابل توجه است. به همین دلیل یکی از راهکارهای دولت ترکیه، استخدام کارمندان با ملیت ترک در شرکت‌های سرمایه‌گذاران خارجی است.

یکی دیگر از مشکلات اقتصادی ترکیه نرخ تورم است. این عدد در سال 2018 به 16 درصد رسیده‌‎است. اما مقامات مربوطه برنامه‌های عملی و بسیار دقیقی برای رفع این مشکل دارند. همین برنامه‌ها باعث آسان‎تر شدن شرایط سرمایه‌گذاری برای بیگانگان، در این کشور شده‌اند.

 مزایای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه

 • در مورد بهره‌مندی از امکانات سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی از حقوق برابر برخوردارند.
 • سرمایه‌گذار خارجی در ترکیه می‎تواند شرکت جدید تاسیس کند یا مجوز شعبه‌ای از یک شرکت یا موسسه را بگیرد و یا در یکی از شرکت‌های قدیمی شریک شود.
 • دولت ترکیه طرح‌های تشویقی خاصی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است که از جمله آن‎ها تخفیف در مالیات، تسهیلات ویژه املاک و تخفیف‌های بیمه‌ای هستند.
 • با ثبت شرکت در کشور ترکیه و استخدام ۵ نفر تبعه ترک، فرد خارجی به عنوان صاحب شرکت می‌تواند برای خود مجوز کار و اقامت کاری دریافت و بعد از گذشت ۵ سال نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نماید.
 • برای شروع سرمایه‌گذاری سرمایه‎ کمی لازم است.
 • سرمایه‌گذاری شما در کشوری انجام گرفته است که بسیار نزدیک به ایران است.
 • پس از ثبت شرکت می‎توانید از خدمات بانکی استفاده نمایید.
 • از مهم‎ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه شرایط خاص مالیاتی است. کشور ترکیه با برخی کشورها قراردادهایی بسته که براساس این موافقت‌نامه‌ها و قراردادها، سرمایه‌گذار خارجی برای فعالیت‌های تجاری‌اش در ترکیه موظف به پرداخت دو مالیات، به کشور مبدا و ترکیه، نیست.
  یعنی سرمایه‌گذار فقط به دولت ترکیه مالیات پرداخت می‏کند و هیچ وظیفه‌ای در قبال پرداخت مالیات به کشور خودش ندارد.

سرمایه‌گذاران خارجی معمولا از کدام کشورها هستند؟

ترکیه به دلیل اقتصاد رو به رشد و هزینه‌های کم زندگی و سرمایه‌گذاری می‎تواند مقصد بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی قرار بگیرد. همه‌ساله افراد زیادی از کشورهای گوناگون برای زندگی و سرمایه‌گذاری به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند.

ایرانیان در سال ۲۰۱۹ با ثبت ۷۷۲ شرکت، بیشترین تعداد شرکت‌های سرمایه گذاری را در ترکیه  ثبت‌ کرده‌اند.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که ثبت شرکت در ترکیه تنها به معنی شرکت و آفیس نیست. برای هر نوع تجارت و سرمایه‌گذاری (مانند تاسیس رستوران) نیاز به ثبت شرکت خواهید داشت.

ثبت شرکت در ترکیه

انواع شرکت‌های موجود در ترکیه

شرکت‌های حقوقی(سازمانی)

ثبت شرکت در ترکیه برای ایرانیان

شرکت با مسئولیت محدود (Lımıted Şırket- Limited Company)

بر اساس ماده 573 قانون تجارت ترکیه (TTk)، این نوع شرکت توسط یک سهامدار حقیقی و یک سهامدار حقوقی تاسیس می‎شود. سهامداران این شرکت می‎توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند.

شرکای این شرکت حق واگذاری سهام و انجام امور بانکداری و بیمه‌گری را ندارند. مسئولیت این شرکت بر طبق دارایی‌های آن است. مدیر از طرف هیات مدیره انتخاب می‎شود و حداقل سرمایه لازم برای ثبت این نوع از شرکت‌ها در ترکیه 10٬000 لیر ترکیه است.

شرکت سهامی عام (Anonım Şırket- Join Stock Company)

براساس ماده 239 قانون تجارت ترکیه (TTK)، شرکت سهامی عام، معمولا سهام خود را به چند قسمت تقسیم می‎کند. در این نوع شرکت سهامدار می‎تواند مالکیت خود را به دیگری انتقال دهد.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت یک شرکت سهامی عام  50٬000 لیر ترکیه است.

 

شرکت تعاونی (Kooperatıve Şırket- Consumers’ co-operative)

تاسیس شرکت تعاونی مشارکتی است که به منظور کمک به مردم ایجاد شده است. شرکت تعاونی یک مجموعه حقوقی با کمترین مقدار مالیات شناخته می‎شود. این شرکت، شرکتی است که در آن سهامداران خود به تنهایی نمی‎توانند با سرمایه محدودشان از پس حل مشکل برآیند؛ بنابراین عده‎ای سرمایه خود را روی هم می‎گذارند تا بتوانند مشکلات مردم را حل کنند.

سهامداران این شرکت می‎توانند سرمایه خود را به شخصی دیگر بفروشند و بدین ترتیب امکان انتقال مالکیت در این شرکت‌ها نیز وجوددارد. برای شرکت‌های تعاونی حداکثر سرمایه تعریف نمی‎شود و سرمایه این شرکت‌ها با افزایش تعداد سهامداران، افزایش می‎یابد. حداقل سرمایه‌ای که هر شریک باید داشته باشد 5٬000 لیر ترکیه است.

بیشتر بخوانید:‌ اقامت در ترکیه از طریق کار: بررسی مدارکی که نیاز خواهید داشت.

شرکت‌های حقیقی (غیرسازمانی)

ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت

شرکت سهامی خاص (kolektıf Şırket- Collective Company)

یکی از انواع سرمایه‌گذاری در ترکیه تاسیس شرکت سهامی خاص است. سرمایه این شرکت از  مجموع سرمایه سهامداران تهیه می‎شود. این شرکت با هدف سودآوری در تجارت تاسیس شده و سرمایه‌گذاران آن حتما باید اشخاص حقیقی باشند. سود و ضرر حاصل از فعالیت‎های این شرکت براساس ماده‌های قید شده در اساسنامه بین سهامداران تقسیم خواهد شد.

تمام سهامداران شرکت‌های سهامی خاص، حق مدیریت و حضور در هیات مدیره را دارند. برای سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها، حداقل سرمایه‌ای تعریف نشده است.

شرکت تضامنی (Komandıt şırket- Commandite Company)

براساس ماده 304 قانون تجارت ترکیه، شرکت‌های تضامنی با یک اسم تجاری برای اهداف تجاری تاسیس می‎شوند. مسئولیت عده‌ای از سهامداران در این شرکت‌ها نامحدود است و مسئولیت عده دیگر براساس مجوزهای حقوق تجارت محدود شده‌است. با ایجاد این محدودیت‌ها علاوه بر سوددهی آسان، افراد کاربلد در بیزینس که سرمایه‌شان کم است نیز می‌توانند مشارکت داشته باشند.

با وجد چندین تیپ سرمایه‌گذاری در ترکیه پرمخاطب‌ترین شرکت‌ها، شرکت‌های لیمیتد (با مسولیت محدود) و شرکت‌های سهامی خاص (شرکت آنونیم) می‌باشند. سرمایه‌گذاران خارجی نیز معمولا این نوع از شرکت‌ها را ترجیح می‌دهند. براساس آمار مراکز کار ترکیه، در پایان سال 2018، بیش از 77٬000 شرکت در این کشور با سرمایه‌گذاری خارجی تاسیس شده است. تقریبا 75% این شرکت‌ها شرکت‌های لیمیتد (Lımıted Şırket) و 25% از آن‎ها شرکت‌های آنونیم (Anonım Şırket) یا سهامی خاص هستند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت‌های Anonım-Lımıted-kolektıf-komandıt

 1. بیانیه ثبت اتاق و درخواست رجیستری تجارت ترکیه (هرکدام 1 نسخه) pdf
 2. اساسنامه شرکت- برنامه‌ها و درخواست‌ها که باید از طریق سیستم MERSIS انجام شود. (4 نسخه) pdf
 3. فرم اعلان و تایید ثبت شرکت که باید از طریق سیستم MERSIS پر شود. (4 نسخه) pdf
 4. فرم اظهارنامه امضا شده توسط موسسین که باید بر طبق ماده 349 قانون تجارت ترکیه تهیه شود. (1 نسخه)
 5. یک نسخه فرم اعلان هویت معتبر، کپی گذرنامه، اجازه اقامت در ترکیه که از امور مالیاتی دریافت شده است. (3 نسخه)

علاوه بر تیپ‌بندی شرکت‌های گفته شده، عده‌ای از سرمایه‌گذاران خارجی می‌خواهند شرکت شخصی خودشان را در این کشور تاسیس کنند.

تاسیس شرکت شخصی سرمایه‌گذاران خارجی

براساس ماده 7 قانون تجارت سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه، اولین اصل حاکم بر تاسیس شرکت شخصی این است که سرمایه‌گذار باید قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری مستقل حداقل به مدت 5 سال پیوسته در ترکیه اقامت داشته باشد.

یکی‌دیگر از نکات مهم در این نوع سرمایه‌گذاری این است که حوزه فعالیت سرمایه‌گذار باید در اقتصاد ترکیه تاثیر مثبت داشته‌باشد. به سرمایه‌گذاری که اجازه تاسیس شرکت شخصی داده شد، برگه ” درخواست مجوز کار مستقل” تعلق می‌گیرد. این برگه از تاریخ صدور آن تنها ” سه ماه” اعتبار دارد. در این مدت، سرمایه‌گذار باید برگه را به “وزارت امنیت کار و اجتماع” تحویل دهد تا بتواند مجوز اصلی را بگیرد.

ثبت شرکت در ترکیه 2021

علاوه بر موارد گفته شده شرکت‌هایی نیز در ترکیه وجود دارند که برای ثبت آن‎ها باید از وزارت کار مجوز گرفته شود:

 1. بانک‎ها (Bankalar)
 2. شرکت‌های لیزینگ مالی(Fınansal Kıralama Şırketlerı)
 3. شرکت‌های فاکتورینگ(Faktörıng Şırketşerı)
 4. شرکت‌های مربوط به امور مالی مصرف کننده و خدمات کارتی(Tüketıcı Fınans ve Kart Servıslerı Şırketlerı)
 5. شرکت‌های مدیریت مالی/ دارایی(Varlık Yönetım Şırketlerı)
 6. شرکت‌های بیمه(Sıgorta Şırketlerı)
 7. شرکت‌های سهامی عام (Anonım-Şırket) که به شکل هلدینگ تاسیس می‎شوند.(Holdıng Şeklınde Kurulan Anonım Şırket)
 8. صرافی‌ها(Dövız Bürosu Işleten Şırketler)
 9. شرکت‌هایی که با انبار عمومی سروکار دارند.(Genel Antrepoyla Uğraşan Şırketler)
 10. شرکت‌هایی که در انبارهای مجاز محصولات کشاورزی فعالیت می‎کنند.(Tarımsal Ürünlerın Lısanslı Depoculuğuyla Uğraşan Şırketler)
 11. شرکت‌های بورس تجاری(Tıcaret Borsası Şırketlerı)
 12. شرکت‌های حسابرسی مستقل(Bağımsız Denetım Şırketlerı)
 13. شرکت‌های نظارتی(Gözetım Şırketlerı)
 14. شرکت‌های مدیریت منطقه توسعه فناوری(Teknolojı Gelıştırme Bölgesı Yönetıcı Şırketlerı)
 15. شرکت‌هایی که مناطق تجارت آزاد را تاسیس و اداره می‌کنند.(Serbest Tıcaret Bölgesını Kuran ve Işleten Şırketler)

اقدامات لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

اولین قدم برای تاسیس یک شرکت در ترکیه انتخاب نام و حیطه فعالیت است. پس از آن نوبت به مشخص کردن مدیر و نماینده و مدیریت سهام و سرمایه‌ها میرسد. یکی از اقدامات مهمی که حتما باید به یاد داشته باشید افتتاح حساب بانکی، از شناسه مالیاتی، برای شرکت است. بر اساس نوع شرکت و میزان سرمایه ۱٫۴ (یک چهارم) سرمایه مشارکت جدید یعنی 25% از سرمایه، به استثنای شرکت‌های لیمیتد، باید به این حساب واریز شود.

در کل می‎توان گفت فقط با صرف 5 روز می‎توانید شرکت خود را در ترکیه ثبت کنید.

بیشتر بخوانید : اجازه کار در ترکیه: بررسی شرایط و مدارکی که به آن نیاز خواهید داشت

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

  1. تعیین محل شرکت
  2. تنظیم اساسنامه
  3. دریافت فرم‌های مربوط به ثبت شرکت در ترکیه
  4. گرفتن شناسه مالیاتی
  5. مراجعه به دفتر اسناد رسمی و گرفتن تاییدیه برای اساسنامه
  6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی
  7. چاپ در روزنامه رسمی ترکیه
  8. گرفتن تاییدیه وکالتنامه و نمونه امضا از دفترخانه اسناد رسمی
  9. تهیه و تنظیم فرم مخصوص دارایی
  10. مراجعه به دارایی و تحویل فرم مرحله قبل و آدرس شرکت
  11. بعد از تایید شدن فرم، بازرسان دارایی برای تایید آدرس به محل شرکت شما می‌آیند.
  12. بعد از تایید و بررسی‌های نهایی، شماره مالیاتی خواهید گرفت
  13. گرفتن کارت بازرگانی
  14. افتتاح حساب برای شرکت
  15. معرفی یک مشاور مالی رسمی برای شرکت

قوانین ثبت شرکت در ترکیه

شرایط مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی

اظهار مالیاتی شرکت‌‌ها در ترکیه هر سه ماه یکبار توسط حسابدار شرکت انجام گرفته و مالیات بر درآمد پس از کسر هزینه‌‌های جاری شرکتی بر درآمد خالص شرکت تعلق میگیرد. این مالیات بسته به نوع فعالیت شرکت متغییر می‌باشد.

آیا سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند؟

از تاریخ 12 ژانویه 2017 براساس قوانین تصویب شده، اتباع بیگانه می‎توانند حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند. بر طبق این قانون افرادی که در ترکیه بیشتر از حد تعیین شده، سرمایه‌گذاری می‌کنندو یا برای شهروندان ترکیه امکان استخدام ایجاد می‎کنند، حق شهروندی ترکیه را دریافت خواهند کرد.

سرمایه‌گذار خارجی با عملی کردن هر کدام از شرایط زیر می‎تواند از ادارات مربوطه اقدام به دریافت حق شهروندی کند:

 • خریدن ملک یا املاک به ارزش حداقل 250٬000 دلار آمریکا
 • کارآفرینی و استخدام برای حداقل حداقل 50 شهروند ترکیه
 • ایجاد سپرده بانکی در بانک‌های فعال ترکیه به ارزش حداقل 500٬000 دلار آمریکا و به مدت حداقل سه سال

گاهی عده‌ای از افراد برای اخذ اقامت ترکیه، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند. این کار یکی از اشتباهات بزرگی است که ضرر مالی بسیاری به شخص خواهد زد. راه‌های آسان اقامت در ترکیه را در اخذ اقامت در ترکیه بخوانید.

می‎دانید که راه‌اندازی کسب‌وکار جدید و مستقل در ترکیه ممکن است کاری پرریسک باشد. بنابراین اگر با سرمایه محدود قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارید پیشنهاد می‎کنیم کارتان از ثبت شعبه‌ای از کسب‌وکار‎های فعال ترکیه شروع کنید. بدین ترتیب شما می‌توانید از پشتیبانی خدمات برند مربوطه بهره ببرید. وقتی شما یک نمایندگی از برندهای موجود اخذ می‌کنید، شرکت مادر برای شما تبلیغات می‌کنند و مردم به سادگی از روز اول شما و کسب‌وکارتان را خواهند شناخت.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه‌ را دارید و هنوز تصمیم قطعی و نهایی نگرفته‌اید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب سایت از خدمات مشاوره‌ خرید ملک و سرمایه‌ گذاری در ترکیه یرینو استفاده نمایید.