آیا می‌دانید قوانین ترکیه، کدام فعالیت‌ها را برای اتباع خارجی و بیگانگان ممنوع اعلام کرده‌است؟

پیش‌تر درباره نحوه کاریابی، دریافت اجازه کار در ترکیه و قوانین ثبت شرکت در ترکیه برای بیگانگان صحبت کردیم. در این مطلب به بررسی مشاغل ممنوعه برای اتباع بیگانه در این کشور خواهیم پرداخت. اگر قصد شروع کسب‌وکاری مستقل در ترکیه را دارید، یا به فکر آینده کاری و تحصیلی‌تان در این کشور هستید؛ همراه ما باشید تا با مشاغل ممنوعه ترکیه آشنا شوید.

اولین اقدام برای شروع کار در هرکشوری، انتخاب شغل موردنظرتان است. عده‌ای از دانشجویانی که قصد شروع و آشنایی با شرایط تحصیل در ترکیه را دارند، بدون توجه به این نکته اقدام به انتخاب رشته تحصیلی‌شان می‌کنند. قوانین کاری ترکیه درباره بیگانگان بر این اساس بنا شده‌است که اتباع خارجی تنها می‌توانند مشاغل خاصی را که برای آن‌ها معین شده انتخاب کنند.

در سال 1932، قانون شماره 2007، مشاغلی که تنها برای شهروندان ترکیه مجاز بود و برای اتباع بیگانه ممنوع اعلام شده‌بود را مشخص کرد. ماده 1 این قانون مشاغل، عکاسی، آرایشگری، پرستاری، نگهبانی، دربانی، خدمات، کارهای مربوط به سرگرمی و تفریح، خوانندگی، فروش اجناس دست‌دوم، تولیدات کفش، لباس و کلاه، فروش کالاهای انحصار دولتی، کارهای ساختمانی، فروش صنایع دستی، دامپزشکی و مشاغل مربوط به آزمایشگاه را برای اتباع بیگانه ممنوع اعلام کرده‌بود. همچنین طبق ماده 2 این قانون، تا زمانی که فرد بیگانه از مراجع قضایی مجوزهای لازم را دریافت نکرده باشد، مشاغل خلبانی و خدمات مکانیکی نیز ازجمله فعالیت‌های ممنوع برای بیگانگان محسوب می‌شود.

باوجوداین‌که، قانون شماره 2007، توسط قانون 4817 لغو شد اما در قانون جدید نیز مشاغل ممنوعه برای اتباع بیگانه دست‌خوش تغییراتی شده و به شکل جدید نمایان شد.

مشاغل ممنوعه ترکیه در حوزه سلامت

یکی از حوزه‌های کاری در ترکیه که بیشترین ممنوعیت برای بیگانگان را دارد، حوزه پزشکی و سلامت می‌باشد. قوانین حاکم بر حوزه سلامت، اجازه کار به پزشکان را تنها درصورتی که تابعیت ترکیه را داشته‌باشند؛ صادر می‌کند. اما با پیشرفت سطح علمی دانشگاه‌ها و بیشتر شدن دانشجویان پزشکی و پزشکان خارجی در ترکیه، در سال 2011، قانون منع فعالیت پزشکان خارجی که شهروندی ترکیه را ندارند؛ لغو شد.

ازطرف‌دیگر، شرط ترک بودن پرستاران نیز از قانون کار در ترکیه برای بیگانگان حذف شد. دندان‌پزشکان، پرستاران و ماماها تنها درصورتی مجوز فعالیت در ترکیه را دارند که در بیمارستان و کلینیک‌ها مشغول به کار شوند. برای این دست مشاغل، مجوزی برای تاسیس مطب جداگانه صادر نخواهد شد.

اگر هدف شما تاسیس یک مطب شخصی است، ابتدا باید تابعیت ترکیه را داشته و با در دست داشتن پاسپورت ترکیه، این کار را شروع کنید. یکی‌دیگر از شروط لازم برای تاسیس یک مطب شخصی، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه است. درحالت‌کلی می‌توان‌گفت، مجوز مطب برای افرادی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های ترکیه بوده و پاسپورت این کشور را دریافت کرده‌اند؛ صادر خواهدشد.

داروساز، مسئول داروخانه و دام‌پزشک نیز حتما باید برای دریافت اجازه فعالیت، شهروند ترکیه باشد. البته این شرط مانند مورد قبلی، تنها زمانی است که شما بخواهید به‌صورت مستقل فعالیت کنید و یا این‌که قصد مدیریت یک کلینیک یا بیمارستان را داشته‌باشید.

مشاغل ممنوعه مربوط به کشتی‌سازی

بیشتر مشاغل مربوط به کشتی‌سازی و نیروی دریایی ترکیه، برای شهروندان این کشور مجاز است. این موضوع نشانگر اهمیت و حساسیت این مشاغل در کشور ترکیه است. براساس قوانین کار و تجارت در ترکیه، کاپیتان‌های کشتی‌ها و قایق‌های مسافرتی حتما باید شخصی با شهروندی ترکیه باشد.

علاوه‌براین، افرادی که کارهای بندری و راهنمایی‌های مربوط به حمل‌ونقل بار را نیز انجام می‌دهند؛ باید شهروند ترکیه باشند. از طرف دیگر، قوانینی در خصوص ممنوعیت صید مرجان، صدف، اسفنج و مروارید نیز وجود دارد که درصورت رعایت نکردن آن‌ها، افراد خاطی مشمول جریمه‌های قانونی خواهندشد.

 

اگر شما هنگام سفر به ترکیه قصد قواصی و ماهیگیری در دریاهای ترکیه را دارید؛ باید بگوییم که این کار برای اتباع خارجی ممنوع بوده و قواصان، راهنمایان تور و خدمه کشتی‌های ماهیگیری حتما باید از بین مردم ترکیه انتخاب شود.

مشاغل ممنوعه در حوزه دادگستری برای اتباع بیگانه

به‌طورکلی می‌توان گفت، درب تمامی مشاغل موجود در حیطه قانون و عدالت برای بیگانگان و اتباع خارجی بسته است. به‌غیر از قاضی و دادستان که مهم‌ترین مشاغل دولتی کشور به حساب می‌آیند، سایر کارمندان کمکی مانند دفاتر ثبت اسناد رسمی و وکلای دادگستری نیز برای فعالیت در کشور ترکیه، حتما باید شهروندی این کشور را داشته‌باشند.

از طرف دیگر قوانین کار در ترکیه، برای ماموران گمرک نیز محدودیت‌هایی را اعمال کرده‌است. براساس این قوانین، مسئول گمرک و دستیار او حتما باید شهروندان ترکیه باشند. در آخر مطابق قانون امنیت نهادهای عمومی، فقط ترک‌ها می‌توانند به عنوان مسئولان امنیتی در موسسات خصوصی یا دولتی کار کنند.

خلاصه‌ای از مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه

 1. دندان‌پزشکی
 2. مامایی
 3. پرستاری
 4. داروسازی
 5. دام‌پزشکی
 6. مدیر و مسئول بیمارستان‌های خصوصی
 7. کاپیتان و ناخدا
 8. صید و صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید و…
 9. غواصی
 10. کاوشگری
 11. تور لیدر
 12. خدمه کشتی
 13. افسر امنیتی در سازمان‌های خصوصی و دولتی
 14. مسئول دفتر اسناد رسمی
 15. کارگزاری گمرک

البته لازم‌به‌ذکر است که این ممنوعیت شامل بیگانگان با ریشه ترک نمی‌شود. می‌توان گفت این افراد با داشتن صلاحیت و اجازه کار، می‌توانند یکی از مشاغل گفته‌شده را انتخاب کنند.

نکته حائز اهمیتی که باید درنظر داشته‌باشید این است که لیست گفته‌شده براساس تعداد مهاجران، وضعیت اقتصادی و بسیاری از پارامترهای دیگر هرساله ممکن است دستخوش تغییراتی شود. برای اطلاع از آخرین به‌روزرسانی‌ها می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران یرینو تماس‌ حاصل کرده و از راهنمایی‌های آنان بهرمند شوید.