امروزه ترکیه با اقتصاد رو به رشد خود، به یکی از کشورهای مورد توجه سرمایهگذاران خارجی تبدیل شدهاست. مهاجران با سرمایهگذاری در ترکیه، می‏توانند با صرف هزینه‏های مختلف، سود کلانی نیز به دست آورند. همانطور که میدانید، سرمایهگذاری خوب به نوعی از سرمایهگذاری گفته میشود که بیشترین سود را برای شخص سرمایهگذار در پی داشتهباشد. برای اینکه بتوانید بهترین سرمایهگذاری در ترکیه را داشتهباشید، لازم است بهترین و پردرآمدترین فعالیتهای کاری در این کشور را بشناسید. در ادامه گزینه‌هایی از بهترین سرمایه گذاری در ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و یا سرمایه‌گذاری در این کشور را دارید، روش‌های زیر می‌توانند درآمد شما را به خوبی تضمین کنند:

بورس در استانبول  (BIST)

یکی از سرمایه‏گذاریهای روز جهان در تمام کشورها، سرمایهگذاری در بورس است. سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه نیز از نظر سوددهی و محبوبیت مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان است. برای موفقیت در بازار بورس، باید صبور بوده، تجربه کافی داشته باشید و استراتژیهای خاصی برای ورود و ماندن در این بازار داشتهباشید. با نگاهی به نمودارهای بورس در ترکیه متوجه میشویم مبالغی که در این بازار سرمایهگذاری میشود بسیار متغییر است. به دلیل همین نوسانات موجود در بازار بورس، سرمایه‏گذاری در شرکتها و فعالیتهای مختلف بسیار مهم است.سرمایه گذاری در بورس ترکیه

اگر بخواهیم بازار بورس و سهام را با بخش املاک و مستغلات مقایسه کنیم؛ شاهد نوسانات مشهود و بسیار زیاد این بازار خواهیم شد. با تمام این اوصاف افرادی که تجربه و اطلاعات کافی از بازار بورس دارند در این سرمایه‏گذاری موفق بوده و درآمد بالایی کسب می‏کنند و همین موضوع باعث شده تا این روش یکی از گزینه های بهترین سرمایه گذاری در ترکیه باشد.

بیشتر بخوانید: اجازه کار در ترکیه: بررسی شرایط و مدارکی که به آن‌ها نیاز خواهید داشت

فلزات گرانبها مانند طلا و نقره

یکی‎ دیگر از محبوبترین انواع سرمایه‎ گذاری در ترکیه و سراسر جهان، سرمایه‏گذاری در بازار فلزات گران‏بها است. سرمایهگذاری در این بازار تقریباً با ریسک پایین‏تری نسبت به بازار بورس شناخته دارد. برای سرمایهگذاری روی فلزات ارزشمند، بهتر است با اطلاعات کافی وارد این بازار شوید.

همانطور که می‏دانید، پرطرفدارترین فلز برای سرمایهگذاری فلز طلاست. در گذشته یکی از عادات خانوادهها در ترکیه خریدن و نگه‏داشتن طلا بود. این کار بیشتر توسط خانمهای خانه‏دار انجام میگرفت. اما همان طور که میدانیم، امروزه با خرید و نگه‏داشتن طلا در خانه ممکن است از ارزش آن کاسته شود.

سرمایه گذاری در ترکیه

حدود 150٬000 تن طلا در سراسر جهان وجود دارد که 40٪ از این مقدار در بانکهای مرکزی بلوکه شدهاست و تنها 60٪ از این مقدار طلا در دسترس عموم مردم و بهصورت جواهرات، سکه و آنتیک قرار گرفتهاست. امروزه در کشور ترکیه خرید طلا به منظور سرمایه‏گذاری و سود، بسیار  بیشتر از خرید آن برای استفاده است. با همین افزایش تقاضای مردم و محدود شدن عرضه طلا، قیمت این فلز روزبهروز بیشتر می‏شود.

اگر قصد سرمایه‏گذاری در بازار فلزات گرانبها را دارد بهتر است از نگهداری آن در خانه و مناطق ناامنی که امکان سرقت وجوددارد خودداری کنید. بیشتر بانکهای ترکیه امکان نگهداری کالاهای ارزشمند و پول را در صندوق امانت برای مشتریان خود فراهم کردهاند.

فورِکس

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه ورود به بازار جهانی بورس یا همان فورکس است. سرمایه‏گذاری در فورکس (Forex: Foregin Exchange) نوعی تجارت ارزی است که به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای ارزی جهان شناخته میشود. مبالغی که روزانه در این بازار سرمایه‏گذاری میشود، مبلغی نزدیک 7 تریلیون است. اساس کار در این بازار خرید و فروش ارز است.

دلیل محبوبیت فورکس بین مردم دنیا و علی‏الخصوص مردم ترکیه، سوددهی بالای این بازار نسبت به سایر بازارهای مشابه و همچنین امکان خرید و فروشهای 24 ساعته است.سرمایه گذاری در فورکس

همانطور که گفته شد، فورکس یک ابزار سرمایهگذاری مبتنی بر ارزهای فورکس است. با داشتن مهارتهای خوب در تحلیل بازار و اطلاعات دقیق، میتواند سودهای کلانی را برای سرمایهگذاران به ارمغان آورد. مهمترین عامل سود و زیان در فورکس، مقدار پول سرمایه‏گذاری شده در آن است.

لجستیک

کشور ترکیه از جمله کشورهای فعال در صنعت واردات و صادرات در سراسر دنیا به حساب می‏آید. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود و دسترسیهای بینظیری که در سایر کشورها کمتر میتوان به آن دست‏یافت در صنعت حمل و نقل و واردات و صادرات از کشورهای پیشرو به حساب می‏آید. به همین دلیل صنعت لجستیک با میزان سود سالانه‏ای که برای سرمایه‏گذاران خود به ارمغان می‏آورد، یکی از بهترین روش های سرمایه ‏گذاری در ترکیه برای مهاجران و شهروندان  است. هر ساله با افزایش نسبت واردات و صادرات در ترکیه، نیاز به سرمایه‏گذاریهای جدید نیز بیشتر می‏شود.

بیشتر بخوانید: کاریابی در ترکیه: همه اطلاعاتی که برای اشتغال در کشور ترکیه لازم دارید

پزشکی و درمان

در طی 10 سال اخیر با پیشرفت چشمگیر صنعت سلامت و بهداشت در ترکیه، این بخش به شدت مورد توجه سرمایهگذاران خارجی قرارگرفته است. با پیشرفت اقتصاد در ترکیه، سرانه تولد در این کشور افزایش فراوانی داشته و باعث صرف هزینههای هنگفت در صنعت پزشکی و سلامتی شدهاست.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‏گذاری در بخش پزشکی و بهداشت، تاسیس بیمارستان‏ها، کلینیکها و پلیکلینیک‏ها، یکی از اصلیترین منابع درآمد ترکیه و سودآورترین نوع سرمایه‏گذاریها در این کشور است. امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و توسعه نرمافزارهای سنجش سلامتی، مردم ترکیه تا اندازهای میتوانند از ابتلا به بعضی بیماریها پیشگیری کنند. با این‏ حال میتوان صنعت پزشکی و درمان، داروسازی و تجهیزات پزشکی را از جمله پردرآمدترین و سودده‏ترین نوع سرمایه‏گذاریها شناخت.

گردشگری

میدانیم که ترکیه از جمله کشورهای توریستی است که سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر از مناطق مختلف جهان به این کشور میروند. صنعت گردشگری در ترکیه یکی از مهمترین صنعتها برای ورود ارز به این کشور است. درآمدهای میلیاردی حاصل از گردشگری در این کشور، یکی از دلایلی است که سرمایهگذاران خارجی علاقمند به سرمایه‏گذاری در این شاخه هستند.سرمایه گذاری در استانبول

 براساس پیشبینیهای انجام شده و برنامه‏ریزیهایی که دولت ترکیه برای افزایش گردشگران انجام داده است؛ گفته میشود تا 3 سال آینده، یعنی سال 2023، تعداد گردشگرانی که از سراسر دنیا به ترکیه می‏آیند حدود 75 میلیون نفر و درآمد حاصل از آن مبلغی حدود 65 میلیارد دلار خواهد بود.

سرمایهگذاری در بخش تکنولوژی

دولت ترکیه در سالهای اخیر به اختراعات و تحقیقات در حیطه تکنولوژی اهمیت فراوانی قائل شدهاست. این توجه و اهمیت به قدری است که در دانشگاه‏ها و مراکز عالی ترکیه بخش‏های مخصوص تکنولوژی ایجاد کردهاند. درآمد حاصل از صنعت علم و فناوری در ترکیه با افزایش 14% نسبت به سال پیش، از مرز 150 میلیارد لیر گذشت.کسب درآمد در ترکیه

ترکیه برای افرادی که می‏خواهند در صنعت توسعه نرم‏افزار، بیوتکنولوژی و فناوریهای نانو قصد سرمایه‎‎گذاری کنند، کشور بسیار ایدهآلی به شمار می‏آید.

عمران و معماری

بخش عمدهای از پیشرفت اقتصاد در ترکیه مربوط به بخش ساختمانی و عمرانی این کشور است. با افزایش جمعیت و نیاز به مسکن، پروژههای ساختمانی در ترکیه از جمله سرمایهگذاریهای جذاب برای سرمایه‏گذاران داخلی و خارجی میباشند. علاوهبر تامین نیاز مسکن، به دلیل گستردگی صنعت گردشگری، هتلها و مهمانپذیرها یا هتل‌آپارتمانها بخش عمدهای از پروژههای معماری و عمرانی را به خود اختصاص میدهند.

صنعت مد و پوشاک

یکی دیگر از بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه مربوط به سرمایهگذاری در صنعت پوشاک است. صنعت پوشاک از سال 1980 در کشور ترکیه پیشرفت خود را شروع کرده‏است. ترکیه در سال 2019 توانسته رتبه هفتمین صنعت بزرگ پوشاک در دنیا را کسب کند. میتوان گفت بعد از چین و بنگلادش، کشور ترکیه سومین کشور پرطرفدار در صنعت پوشاک است.

بیشتر پوشاک ترکیه از جنس پنبه و نخ هستند. درصد زیادی از مواد اولیه مورد نیاز مانند نخ، پنبه و پشم از خود کشور ترکیه تهیه میشود. به همین دلیل هیچ احتمالی در سال 2020 برای سود نکردن شما در این صنعت وجود ندارد.

راهنمای سرمایه گذاری در ترکیه

برای ورود به این صنعت رو به رشد در ترکیه، مقدار سرمایه‏ای که دارید اهمیتی ندارد. شما می‏توانید با سرمایه زیاد وارد این صنعت شوید یا با کمترین سرمایه‏گذاری بتوانید دارایی خود را روزبه‏ روز افزایش دهید.

با پیشرفت تکنولوژی‏های فروش آنلاین پوشاک و پیشرفت سالانه صنعت مد در ترکیه می‏توان نتیجه گرفت سرمایه‏گذاری در سال 2020 بسیار سودآورتر از سال‏های قبل خواهد‏بود.

در این مطلب تلاش بر این بود تا بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه را برای افرادی که قصد مهاجرت و سرمایه‏گذاری در این کشور را دارند، معرفی کنیم. سرمایه‏گذاری در ترکیه نیازمند کسب اطلاعات تخصصی‏تر و آشنایی بیشتر با صنعتهای پرسود این کشور است. برای این منظور می‏توانید از مشاوران حرفهای و متخصص یرینو کمک بگیرید. کافیست از طریق راه‏های ارتباطی موجود در وبسایت با ما در تماس باشید.

مقاله با اقتباس از وب سایت atakurumsal