شهر استانبول علاوه بر زیباییهای طبیعی و فرهنگ جذاب مردمش، با آثار تاریخی و باستانیاش نیز گردشگران را محسور خود میکند. موزههای متنوعی که در شهر استانبول وجود دارد، تلفیقی از تاریخ و هنر این شهر است. امروزه تعداد موزه های استانبول به ۸۰ عدد میرسد. در لیست موزه‏هایی که هنگام سفر به استانبول حتما باید از آن‏ها بازدید کنید، نام موزه‏‌های “آرکئولوژی استانبول”، “موزه توپ‏کاپی سارای”، “موزه هنرهای مدرن استانبول”، “موزه راحمی کوچ” و “موزه آثار اسلامی ترک” در ابتدا آمده است. در این مقاله قصد داریم تا بهترین موزه های تاریخی و گردشگری استانبول را به شما معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به استانبول: صفر تا صد سفر به شهر رویایی دوقاره‌ای

 پر بازدیدترین موزه های استانبول

حتی اگر ذرهای به تاریخ و فرهنگ‏ کشورهای دیگر علاقمند باشید، موزه های استانبول توجه شما را به خود جلب خواهند کرد. از بین دهها موزه موجود در شهر استانبول، در این مقاله به معرفی و بررسی ۵ مورد از پربازدیدترین آن‌ها پرداختیم.

موزه باستانشناسی استانبول

موزه باستانشناسی استانبول، واقع در میدان سلطان احمد، یکی از معروف‏ترین و ارزشمندترین موزه های استانبول است. موزه باستانشناسی، متشکل از سه موزه است که آن‏ها را با نام‏های موزه باستانشناسی، موزه آثار باستانی شرق و عمارت میناکاری میشناسند. مجموع این سه موزه نام موزه باستانشناسی را به خود گرفته است.

موزه های استانبول

موزه باستانشناسی استانبول تاریخ، فرهنگ، معماری و شیوه زندگی مردم در طول تمدنهای گوناگون تا امروز را به تصویر می‏کشد.

 این موزه در سال 1869 با دستور سلطان محمد فاتح بنا شده و به دلیل وجود آثار تاریخی باقیمانده از دهها هزار سال پیش، توجه جهانیان را به خود جلب می‏کند. داخل موزههای باستانشناسی استانبول مقبره سنگی اسکندر و تابنیت، تقویم عبری، کتیبه سیلوا، بایگانی اسناد و مدارک با خط میخی و اشیائی تاریخی که مانندشان در دنیا وجود ندارد، به نمایش گذاشته شدهاست.

موزه باستان‏شناسی استانبول یکی از معروفترین و پربازدیدترین موزه ‏های استانبول است که بیش از 1 میلیون آثار تاریخی در آن وجود دارد.معرفی موزه های استانبول

زمان بازدید موزه باستانشناسی استانبول

همه روزه به جز روزهای دوشنبه امکان بازدید از این موزه برای عموم مردم وجود دارد.

ساعات بازدید در بهار و تابستان: ساعت 9:00 تا 19:00

ساعات بازدید در پاییز و زمستان: ساعت 9:00 تا 17:00

هزینه ورود به موزه موزه باستانشناسی استانبول

هزینه کارت موزه برای ورود به موزه باستانشناسی استانبول 50 لیر است. درصورتی که ورود برای شهروندان زیر 18 سال و بالای 65 سال، مهاجران زیر 12 سال، جانبازان، شهدا و نزدیکانشان، معلولین و معلمها رایگان است.

موزه کاخ توپکاپی

یکی دیگر از ارزشمندترین و پربازدید‏ترین موزه های استانبول، موزه توپکاپی است. این موزه در همسایگی مسجد ایاصوفیه، توجه گردشگران خارجی و ترک را به خود جلب میکند. موزه کاخ توپکاپی علاوه بر ارزش فراوان و اشیاء ارزشمندی که در آن وجود دارد یکی از بزرگترین و ارزشمندترین بناهای معماری جهان نیز محسوب میشود.

موزه توپ کاپی استانبول

کاخ توپکاپی، جایی که سلاطین عثمانی از قرن 15 تا 19 در آن زندگی میکردند، هنوز هم به عنوان یک موزه وابسته به کاخ‏های ملی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موزه یکی از مکان‏هایی است که باید حتما هنگام سفر به استانبول از آثار جذاب داخل آن و معماری بینظیرش بازدید کنید.بهترین موزه های استانبول

در موزه توپ‏کاپی از بهترین مجموعه وسایل چینی گرفته تا لباسهای سلاطین عثمانی، آثار نادر و خاصی به نمایش گذاشته شدهاست. عمده‏ترین دلایل شهرت و محبوبیت این موزه بین مردم ترکیه و جهان در زیر بیان شده است:

 1. موزه کاخ توپ‏کاپی در بین سال‏های 1460-1478 ساخته شدهاست.
 2. این موزه در دوره امپراطوری عثمانی، محل اقامت سلاطین و مرکز آموزش و هنر در این امپراطوری بود.
 3. یکی از ثروتمندترین و ارزشمندترین موزه‏‌ها است.
 4. توپ‏کاپی شامل بهترین نمونه‏ کتیبه‏‌ها، آثار مقدس، گنجینهها، مهرها و جواهرات است.
 5. این مکان میزبان بهترین مجموعه‏‌های اشیاء چینی در جهان است که پس از تاسیس جمهوری ترکیه، در تاریخ 3 آوریل 1924 به موزه تبدیل شد.موزه های دیدنی استانبولدر این موزه گنجینه یا خزانهای برای نگهداری سنگ‏های قیمتی و با ارزش ایجاد شده است که در این محل، سنگ‏هایی مانند الماس، یاقوت و سایر جواهرات ارزشمند نگهداری و به نمایش گذاشته میشود. از دیگر جذابیت‏‌های این موزه، وجود 4 حیاط بسیار بزرگ و زیبا در چهار جهت آن است.معرفی بهترین موزه های استانبول

  بیشتر بخوانید: بهترین غذاهای ترکیه: معرفی کامل ۱۳ غذا و پیش غذای بی‌نظیر ترکیه

  زمان بازدید موزه کاخ توپکاپی

  همه روزه به غیر از روزهای سه شنبه، از ساعت 09:00 تا 18:00 امکان بازدید از این موزه جذاب وجود دارد.

  هزینه ورود به موزه کاخ توپکاپی

  بلیت برای بازدید تمام موزه: 100 لیر

  بلیت بازدید حرم: 70 لیر

  بلیت موزه “آیاایرینی” : 60 لیر

  در شرایط خاصی تمام بلیت شامل تخفیف 50% میشوند.

  موزه هنرهای مدرن استانبول

  یکیدیگر از موزههای بسیار معروف و هیجانانگیز استانبول موزه هنرهای مدرن است که در سال 2004 به محلی برای بازدید عموم مردم تبدیل شد. این موزه اولین موزه هنرهای مدرن در ترکیه بود که با تلاش بسیاری از سازمان‏های ملی و اجتماعی این کشور به وجود آمد.

موزه های تاریخی استانبول

موزه هنرهای مدرن با مساحتی حدود 8000 مترمربع از اولین روزهای تاسیس تا امروز میزبان بسیاری از گردشگران بومی و غیربومی ترکیه بوده است.

ورودیه موزه های استانبول

داخل این موزه مجلل شاهد انوع گوناگون نمایشگاه‏‌ها، گالریها، سینما، کتابخانه، رستوران، برنامه‏‌های آموزشی رایگان و کارگاه‏های آموزشی و پژوهشی برای پروژه‏های اجتماعی، جهت رفاه حال بازدید کنندگان، هستیم. بیشتر آثاری که در نمایشگاههای این موزه به نمایش گذاشته میشوند، آثار شخصی خانواده بنیانگذار این مکان، خانواده اجزاجیباشی یا همان  Eczacıbaşı است که بین این آثار، کارهای هنری انتزاعی، تصاویر طبیعت و منظره‏های زیبا و نقاشیهای آبرنگ بیشترین بازدید را دارند.

زمان بازدید از موزه هنرهای مدرن استانبول

روزهای سهشنبه تا یکشنبه ساعت 11:00 تا 17:00 امکان بازدید از این موزه جذاب وجود دارد. موزه هنرهای مدرن، در روزهای دوشنبه تعطیل است.

هزینه ورود به موزه هنرهای مدرن استانبول

هزینه بلیت ورودی برای شهروندان ترکیه: 35 لیر

هزینه بلیت با تخفیف: 20 لیر

هزینه ورود گروهی (حداقل 10 نفر): 28 لیر

تخفیف شامل دانشآموزان، معلم‏ها، افراد بازنشسته و افراد بالای 65 سال می‏شود.

هزینه بلیت ورودی برای گردشگران خارجی: 68 لیر

هزینه بلیت با تخفیف برای گردشگران خارجی، دانشآموزان و افراد بالای 65 سال 51 لیر

هزینه ورود گروهی گردشگران خارجی (حداقل 10 نفر): 51 لیر

موزه راحمی کوچ

موزه راحمی کوچ استانبول یکی دیگر از جذاب‏‌ترین و پربازدیدترین موزه های استانبول است که علاقمندان صنعت و ماشین ساعت‏‌ها در این محل به گشت و گذار میپردازند. این موزه با کمک‏های «راحمی کوچ» در سال 1994 برای بازدید عموم مردم تاسیس شد.

موزه ماشین های استانبول

موزه معروف راحمی کوچ از سه بخش اصلی تشکیل شده‌‏اند که عبارتند از:

نمایشگاه ایجاد شده در فضای باز

کشتی تاریخی هاسکوی (Hasköy)

ساختمان مصطفی کوچ که یکی از بهترین نمونههای صنعت باستانی است.

هنگام بازدید از موزه راحمی کوچ خودتان را درون ماشین زمانی تصور خواهید کرد و قدم به قدم شاهد پیشرفت صنعت حمل و نقل و ماشینسازی خواهید بود. در موزه 27000 متری راحمی کوچ، می‏‌توانید انواع مختلف زیردریاییها، کشتیها، هواپیما، لوکوموتیو و انواع مختلف تراموا را در اندازه‏‌های واقعیشان مشاهده کنید.قیمت ورودی موزه های استانبول

سایر آثار و مجموعههای با ارزشی که در موزه راحمی کوچ جای گرفته‌‏اند عبارتند از:

 • کلکسیون اشیاء آتاتورک
 • ابزارهای علمی گوناگون (ابزارهای متنوع اندازه‏گیری و رصد)
 • وسایل نقلیه ریلی (لوکوموتیو و تراموا)
 • مجموعه گسترده‏ای از وسایل حمل و نقل دریایی شامل انواع مختلف قایق‌ها
 • کشتی ماشین دریایی فنرباغچه متعلق به سال 1953
 • انواع گوناگون و ابتدایی هواپیماها
 • وسایل ارتباطی گوناگونی شامل تلگراف، تلفن، انواع گرامافون‏ها، دوربین‏ها و ست‏های تلویزیون
 • وسایل حمل و نقل جاده‏ای شامل کالسکه اسب، دوچرخه، موتور سیکلت، ماشین‏های کشاورزی، اتومبیلهای کلاسیک، ماشین آتشنشانی، ماشین بخار و انواع اتومبیل‏های گوناگون
 • وسایل مهندسی (موتورهای بخار و دیزلی)
 • اسباببازیها در مدلهای دست‏ساز قرن 18
 • تاریخ زنده ترکیه شامل بازار، کارگاه قایق، کارگاه تعمیر موتور، نیمکت‏های چرخشی، پل کشتی، مجموعه فیلم‏ها

علاوه بر موارد گفته شده کافه‏ و رستوران‏های این موزه یکی دیگر از جذابیت‏های آن برای بازدید کنندگان است.

بهترین موزه های استانبول

زمان بازدید موزه راحمی کوچ

به غیر از روزهای دوشنبه هر روز امکان بازدید از موزه راحمی کوچ وجود دارد.

ساعت بازدید در بهار و تابستان: 09:30 الی19:00

ساعات بازدید در پاییز و زمستان: 09:30 الی17:00

این موزه در روزهای دوشنبه، روز اعیاد دینی، روز عرفه و روزهای 31 دسامبر و 1 ژانویه تعطیل است.

هزینه ورود به موزه راحمی کوچ

هزینه بلیت ورودی برای افراد بزرگسال: 28 لیر

هزینه ورود برای دانشآموزان: 12 لیر

موزه آثار ترک و اسلامی

یکی از تاثیرگذارترین و پربازدیدترین موزه های استانبول موزه آثار ترک و اسلامی است که از تلفیق آثار اسلامی ترک به وجود آمده است. این موزه در میدان سلطان احمد، در بنای عثمانی ابراهیم پاشا که یکی از مهم‏ترین بناهای معماری باقیمانده از قرن 16 تاسیس شده است.

بهترین جاهای دیدنی استانبول

این موزه آخرین موزه ساخته شده در زمان امپراطوری عثمانی است که در آن قالیچه‏های قدیمی، نسخه‏های خطی کتب گوناگون، قرآن‏های خطی، نقاشیهای ارزشمند مینیاتوری و سایر اشیاء آنتیک و قدیمی ترک و اسلامی وجود دارد.

موزه آثار ترک-اسلام به دلیل تکنیک خاص نمایش آثار خود، به شهرت جهانی دست یافته است. این موزه با جمع‏آوری اشیاء خاص از سال 661 تا امروز  توانسته حدود 40.000 وسیله ارزشمند را در خود جای دهد.

اکثر آثار موجود در این موزه، از دوران امویان، عباسیان، سلجوقیان، ایلخانیان، تیموریان، صفویان و امپراطوری‏های عثمانی جمع‏آوری شده‏اند. از بین اشیاء جذاب موزه، فرشها و قالیهای عظیم و مجللی که از دوران سلجوقیان به جا مانده است، بیش از سایرین توجه مردم را به خود جلب می‏کند.موزه های استانبول ترکیه

فرش‏های موجود در موزه

قسمتی از این موزه به فرشهای قیمتی و ارزشمند اختصاص دارد. در این بخش، شاهد بی‏نظیرترین مجموعه فرش از سراسر جهان هستیم. 1700 تخته فرش از فرشهای سلجوقی، عثمانی، آناتولی، ایرانی و قفقازی از قرن 15 تا 17 در موزه آثار ترک-اسلام به نمایش گذاشته شده‏است. این موزه را به دلیل وجود مجموعه بسیار غنی فرش، به نام موزه فرش استانبول نیز می‏شناشند.موزه فرش استانبول

زمان بازدید موزه آثار ترک و اسلام

به غیر از روزهای دوشنبه هر روز امکان بازدید از موزه برای عموم مردم فراهم است.

ساعات بازدید در بهار و تابستان: : 10:00 تا 17:00

ساعات بازدید در پاییز و زمستان: 09:00 تا 18:00

 هزینه ورود به موزه آثار ترک و اسلام

هزینه ورود به این موزه بینظیر برای هر فرد 50 لیر میباشد.

بیشتر بخوانید: معرفی مسجد ایاصوفیه: مسجدی قدیمی‌تر از خود اسلام

تاریخ ترکیه در برابر چشمان شما

در این مطلب به معرفی 5 مورد از بهترین و پربازدیدترین موزه های استانبول پرداختیم. اگر قصد سفر به استانبول را داشته باشید، بازدید از این موزه‏ها برایتان بسیار لذتبخش و مفید خواهد بود. امیدواریم با این مطالعه آن به اطلاعات مورد نیاز خود در مورد این بناهای فوق‌العاده دست یافته باشید.