دغدغه خرید مسکن از دیرباز تا کنون، همراه ما بوده و در هر دوره‌ای از زندگی، نیاز به داشتن سرپناهی امن به چشم می‌خورد. در هنگام مهاجرت به کشوری دیگر، این دغدغه دوچندان شده و تبدیل به اصلی‌ترین دلواپسی مهاجران می‌شود. اگر قصد مهاجرت و شروع زندگی جدید در ترکیه را دارید؛ نگران این موضوع نباشید. وام مسکن در ترکیه روزبه‌روز در حال بهبود بوده و برای مهاجران و ساکنین ترکیه امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

همانطور که گفتیم یکی از اصلی‌ترین مسائلی که برای همه مهاجران وجود دارد، خرید خانه در ترکیه است. وام مسکن در ترکیه برای افرادی که نقدیگی کافی خرید مسکن را ندارند روش میان‌بر بسیار مفیدی است که در این مطلب درباره‌اش به تفصیل بحث خواهیم کرد.

وام مسکن در ترکیه

وام مسکن، نوعی وام است که توسط بانک‌های رسمی ترکیه، برای افرادی که قصد خرید خانه در کشور ترکیه را دارند تعلق می‌گیرد. برای دریافت وام مسکن ابتدا باید خانه‌ای را که قصد خریدش را دارید مشخص کنید؛ پس از آن نوبت به تعیین بانکی می‌رسد که قصد دریافت وام از آن را دارید. پس از اتمام مراحل گفته شده می‌توانید به بانک موردنظرتان مراجعه کرده و اقدام به دریافت وام مسکن کنید.

شرایط وام مسکن در ترکیه

درخواست شما از طریق بانک مورد بررسی قرار گرفته و برگه تایید درخواست و یا عدم تایید آن برای شما صادر خواهد شد. پس از دریافت تاییدیه رسمی از بانک می‌توانید با در دست داشتن گواهی درآمد و سند ملک مربوطه روند کاری را ادامه دهید.

اولین مرحله این روند مراجعه کارشناسان ارزیابی به خانه‌ای است که شما قصد خرید آن را دارید. پس از انجام ارزیابی شما می‌توانید وامی حداکثر به اندازه 80% ارزش ملک دریافت کنید. مدت پرداخت این وام، بسته به شرایط موجود، در 3 تا 240 ماه ممکن است. برای 20% باقی‌مانده شما باید پیش‌پرداخت داشته باشید.

گزینه‌های پیش روی افرادی که قصد دریافت وام مسکن در ترکیه را دارند

اولین گزینه برای دریافت وام مسکن بدون پیش‌پرداخت این است که سعی کنید، ارزش خانه را بالاتر از چیزی که هست نشان دهید. در این صورت با وامی که برای 80% ملک به شما تعلق می‌گیرد، می‌توانید تمام هزینه خرید خانه را پرداخت کنید.

گزینه دوم پیش روی شما این است که برای درصد باقی‌مانده از ارزش ملک که وامی به آن تعلق نگرفته، درخواست وام دیگری از وام‌های مصرفی را بدهید. بانک‌های تی‌ای‌بی (TEB)، فینانس‌بانک (FinansBank)، آک‌بانک (AkBank)، ایش‌بانکاسی (İş Bankası)، واکیف‌بانک (VakıfBank)، و بانک زراعت (Ziraat Bankası) این خدمات را به شما ارائه خواهند داد.

گزینه سوم این است که اگر ملکی دارید، می‌توانید آن را در گرو بانک گذاشته یا به عبارت دیگر ملک را به رهن بانک درآورده و وام بدون پیش‌پرداخت مسکن را دریافت کند.

شرایط دریافت وام مسکن در ترکیه

روزبه‌روز به تعداد افرادی که به وسیله وام مسکن در ترکیه صاحب خانه می‌شوند، افزوده می‌شود. دلیل این استقبال از وام مسکن، این است که شرایط پرداخت اقساط این وام راحت بوده و نسبت به شرایط شخص وام گیرنده گزینه‌های کاربردی برای پرداخت اقساط وجود دارد.

بیشتر وام‌هایی که بانک‌ها در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، در ابتدا وام مسکن، وام خرید ملزومات زندگی و وام خرید اتومبیل می‌باشد. درمیان تمامی وام‌های گفته شده، وامی که بیشترین حمایت مالی را از مشتری دارد، بی‌تردید وام مسکن است.

اولین نکته‌ای که هنگام اقدام به دریافت وام مسکن باید در نظر بگیرید، این است که ابتدا براساس بودجه خودتان به دنبال خانه‌ای برای خرید باشید. در این مرحله باید این نکته را مدنظر قرار دهید که بانکها 70 الی 80 درصد از ارزش خانه را به عنوان وام به شما پرداخت خواهند کرد.

این وام از آنجایی که وامی طولانی مدت است، برای پرداخت اقساط بررسی‌های دقیقی از شرایط مالی و درآمد شما انجام خواهد گرفت. درصورتی که شرایط مالی و درآمد شما مناسب بود، از طرف بانک تاییدیه اخذ وام را دریافت خواهید کرد.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن در ترکیه

 • برای کارمندان بخش خصوصی: فیش حقوقی- برگه اقامت- نمونه امضای افراد مربوطه در محل کار- فتوکپی سند- درصورت وجود، گواهی درآمد دوم
 • برای کارمندان دولت: فیش حقوقی کارمند- گواهی اقامت- فتوکپی سند مالکیت- در صورت وجود، گواهی درآمد اضافی
 • برای بازنشستگان: فیش واریز حقوق بازنشستگی- برگه گواهی اقامت- فتوکپی سند- درصورت وجود، گواهی درآمد اضافی

علاوه‌بر مدارک گفته شده، ممکن است بانک موردنظر شما مدارکی دیگر برای به روز کردن مدارک قدیمی موجود در بانک و یا مدارک جدید برای تشکیل پرونده وام مسکن از شما درخواست کند.

نکاتی که قبل از  اقدام به دریافت وام مسکن باید در نظر داشته باشید

 • بانک‌هایی را که وام مسکن می‌دهند را بر اساس بهره‌ها و اقساط مورد بررسی و مقایسه قرار دهید.
 • درصورت امکان از بانک‌های بیشتری اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید.
 • مبلغ قسط ماهیانه‌ای را که به آسانی می‌توانید پرداخت کنید، به طور قطعی مشخص کنید.
 • برنامه‌های پرداخت بانک‌ها را به دقت بررسی کنید.

اقساط ماهانه

اقساطی که برای وام مسکن در نظر گرفته می‌شود، همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، نسبت به درآمد مشتری خواهد بود. براساس فیش حقوقی و مقدار درآمد شما، قسط‌بندی وام صورت خواهد گرفت. قانون کلی درمورد اقساط این است که شما می‌توانید حداکثر نصف درآمد ماهانه‌تان را به عنوان قسط پرداخت کنید. برای مثال درصورتی که درآمد ماهیانه شما 4000 لیر باشد، حداکثر مبلغ قسطی که درماه از شما دریافت می‌شود 2000 لیر خواهد بود.

گرفتن وام مسکن در ترکیه

گزینه‌های پرداخت اقساط وام مسکن در ترکیه

برای پراخت اقساط ماهیانه و سالیانه‌تان می‌توانید از سه گزینه، ثابت، افزایشی و کاهشی استفاده کنید. معمولا در ترکیه گزینه “ثابت” را برای پرداخت اقساط انتخاب می‌کنند. اما شما می‌توانید با توجه به شرایط خود از سایر گزینه‌ها نیز استفاده کنید.

شرایط مسکن موردنظر برای دریافت وام

 • کاربری ملک در سند و کاربری عمومی آن باید “مسکونی” باشد.
 • برای ملک مورد نظر باید برگه اجازه سکونت گرفته شود.
 • موسسات و اشخاص دیگری غیر از بانک‌ها نباید وام بدهند.
 • هیج تصمیمی برای تخریب ساختمان نباید گرفته شده باشد.
 • برای املاک دست‌اول، حداقل 80% پروژه باید کامل شده باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌‌های وام مسکن در ترکیه این است که نیازی به ضامن ندارد. بانک‌ها، تنها در صورتی ضامن خواهند خواست که محل کار مشتری جای قابل اعتمادی نباشد و یا امتیاز مشتری برای دریافت وام مسکن، کم باشد. در این شرایط ضامنی که معرفی می‌شود باید دارای درآمد و حقوق ثابت و مرتب بوده و شرایط لازم برای دریافت وام را نیز داشته باشد.

آیا اتباع خارجی امکان استفاده از وام در ترکیه را دارند؟

در جواب این سوال باید گفت که بله اتباع خارجی که به ترکیه مهاجرت کرده‌اند نیز می‌توانند از انواع وام‌های گوناگونی که در بانک‌های ترکیه وجود دارد، بهره‌مند شوند. البته این امکان در چند سال اخیر به وجود آمده و قبل‌تر بانک‌های ترکیه برای ارائه وام به مهاجران دچار تردید می‌شدند.

در سال‌های اخیر با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران و مهاجران خارجی به ترکیه، طرح حمایت از مهاجران و سرمایه‌گذاران ایجاد شده و امکان استفاده از وام‌های گوناگون برای مهاجران نیز فراهم شده است.

برای مهاجرانی که در ترکیه ساکن‌اند ارائه برگه اقامت و اجازه کار، کافی نبوده و وجود یک ضامن ترک الزامی است.

مدارک موردنیاز اتباع خارجی برای دریافت وام مسکن در ترکیه

برای این کار مشتری ابتدا باید حساب بانکی برای خود افتتاح کرده باشد؛ و سپس مدارک زیر را به بانک ارائه داده و درخواستی برای دریافت وام مسکن به بانک مربوطه ارائه دهد.

 • کپی پاسپورت
 • سند خانه‌ای که برای آن درخواست وام دارد.
 • ضمانت‌نامه
 • ضمانت‌ مالی و یا ضامن ترک
 • فیش حقوقی
 • برگه‌های اجازه اقامت و کاروام خرید مسکن در ترکیههمان‌طور که گفتیم، خریدن خانه در کشوری دیگر، راه پر پیچ و خمی است که برای اقدام به آن باید اطلاعات کافی و شرایط لازم را داشته باشید. با تغییراتی که سالانه در اقتصاد و وضعیت مهاجرین ترکیه به وجود می‌آید، بدیهی است که قوانین نیز در نوسان بوده و نکات ریز و تبصره‌هایی ممکن است به آن افزوده و یا از آن کاسته شود. برای اطلاع از آخرین قوانین دریافت وام مسکن در ترکیه بهتر است با کارشناسان این حیطه در مجموعه یرینو تماس حاصل کرده و از جزئیات این اقدام با خبر شوید.