خدمات دارویی و داروخانه‌های ترکیه، معمولا با خدماتی که در ایران دریافت می‌کنیم تفاوت‌هایی دارند. ما عادت داریم که هنگام خارج شدن از مطب دکتر یا نسخه کاغذی داشته‌باشیم و یا با دفترچه درمانی‌مان برای گرفتن داروها به داروخانه برویم. در ترکیه تمامی این کارها به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود. شما نیازی به در دست داشتن نسخه برای گرفتن داروها ندارید، نتیجه آزمایش و نسخه شما برای داروخانه مربوطه به‌صورت خودکار نشان ‌داده می‌شود.

خدمات درمانی و دارویی ترکیه

همان‌طور که می‌دانید، وضعیت درمانی و دارویی در ترکیه روز‌به‌روز درحال پیشرفت است؛ به‌عبارتی ترکیه را می‌توان از نظر مراکز درمانی و تجهیزات دارویی و پزشکی، ازجمله کشورهای پیشرفته جهان دانست. تمامی این امکانات تنها برای شهروندان ترکیه نیست و مهاجران و افراد بومی نیز می‌توانند از این امکانات فوق‌العاده بهرمند شوند.

در ترکیه معمولا هیچ‌کس به‌صورت آزاد به بیمارستان یا مراکز درمانی مراجعه نمی‌کند. مساله بیمه درمانی در این کشور یکی از مواردی است که دولت و مردم اهمیت بسیار زیادی برای آن قائل شده‌اند. شما برای دریافت داروهایتان و یا مراجعه به پزشک حتما باید بیمه درمانی عمومی و یا شخصی داشته‌باشید.

فرقی نمی‌کند برای درمان، بیمارستان‌های خصوصی را انتخاب کنید یا به بیمارستان‌های دولتی و تعاونی مراجعه کنید؛ در هرصورت ضروری است که بیمه درمانی داشته‌باشید. ازجمله مزیت‌های بیمه‌های درمانی عمومی و شخصی این است که شما یا به‌طور کاملا رایگان از خدمات درمانی بهرمند می‌شوید و یا هزینه بسیار ناچیزی پرداخت خواهید کرد.

 

خدمات دارویی در ترکیهوقتی صحبت از خدمات دارویی در کشور ترکیه می‌شود؛ دوباره باید به موضوع مهم بیمه درمانی اشاره کنیم. بیمه‌های درمانی عمومی و شخصی ترکیه بسیاری از داروهایی که خریداری می‌شوند را نیز دربرمی‌گیرد. افرادی که از بیمه‌های درمانی در ترکیه استفاده می‌کنند نیازی به پرداخت هزینه‌های آنچنانی برای بسیاری از داروها ندارند.

البته بیمه‌ گفته شده اکثرا داروهای تخصصی را تحت‌پوشش قرار می‌دهد. برای داروهایی مانند مسکن‌ها و داروهای سرماخوردگی شما موظف به پرداخت هزینه هستید؛ هزینه داروهای روزمره و غیرتخصصی در ترکیه نیز مانند ایران بسیار اندک است.

بیشتر بخوانید: خدمات فوق‌العاده در بیمارستان‌های خصوصی ترکیه

نحوه فعالیت داروخانه‌ها در ترکیه

اول از همه بهتر است، نکته جالبی که برای ما ایرانیان شاید کمی عجیب باشد را با شما درمیان بگذاریم. ارائه برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک در ترکیه، به‌سادگی ممکن نیست. اگر برای یک سرماخوردگی ساده مجبور به دادن آزمایش خون شدید؛ تعجب نکنید. برای گرفتن آنتی‌بیوتیک‌ها شما حتما باید آزمایش خون بدهید.

در کشور ترکیه برخلاف آمریکا، اروپا و بسیاری از دیگر کشورها، خدمات دارویی تنها در داروخانه‌ها ارائه می‌شود. نکته دیگری که باید گفت این است که تمامی داروخانه‌های کشور ترکیه، دولتی نیستند و به دلیل افزایش جمعیت داروخانه‌های خصوصی و شخصی نیز در این کشور مشغول ارائه خدمات‌اند.

البته خیالتان راحت باشد در این کشور مانند ایران تنها افرادی که فارغ‌التحصیل رشته داروسازی هستند، مجاز به تاسیس داروخانه می‌باشند. داروخانه‌های شخصی نیز به اندازه داروخانه‌های دولتی معتبر و قابل‌اعتماداند. تعداد زیاد داروخانه‌ها و جای‌گیری درست آن‌ها، ازجمله ویژگی‌های داروخانه‌های ترکیه است که شما می‌توانید در هرزمان و هرجایی داروخانه‌ای پیدا کرده و داروهایتان را تهیه کنید.

ساعات کاری داروخانه‌ها در ترکیه

داروخانه‌های عادی ترکیه معمولا در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا 19 عصر اماده خدمت‌رسانی به مشتریان می‌باشند. همچنین در روزهای شنبه، تایم کاری این مراکز معمولا از 10:30 صبح تا 18:30 عصر بوده و در روزهای یک‌شنبه کاملا تعطیل هستند.

داروخانه‌های شبانه‌روزی ترکیه روزهای یک‌شنبه فعال هستند و در طول هفته نیز شب‌ها به‌صورت شیفتی فعالیت می‌کنند. یعنی اگر شما شب هنگام به یکی از داروخانه‌های شبانه‌روزی مراجعه کردید و بسته بود، روی درب آن حتما نوشته‌ای را مشاهده خواهیدکرد که آدرس داروخانه شیفت فعال را نوشته‌است؛ بدون معطلی می‌توانید به آن‌جا بروید.

افراد بیگانه‌ای که در ترکیه هستند چگونه می‌توانند از خدمات داروخانه‌های این کشور استفاده کنند؟

افراد بیگانه نیز مانند شهروندان ترکیه، می‌توانند بااستفاده از بیمه‌های درمانی خصوصی یا عمومی بدون پرداخت هزینه از خدمات دارویی و درمانی در ترکیه استفاده کنند. همه  یا بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمانی افرادی را که بیمه دارند، دولت ترکیه و یا شرکت‌های بیمه پرداخت می‌کنند.

بیمه خدمات درمانی در ترکیه

چگونه می‌توان از بیمه درمانی در ترکیه استفاده کرد؟

افراد خارجی که به ترکیه مهاجرت کرده‌اند با داشتن شرایط زیر می‌توانند از بیمه‌درمانی و خدمات دارویی استفاده کنند:

  • مهاجرانی که اجازه اقامت در ترکیه را دارند.
  • افراد بیگانه‌ای که به جز ترکیه در هیچ کشور دیگری بیمه درمانی ندارند.
  • افراد خارجی که بیش از 1 سال است در ترکیه اقامت دارند می‌توانند اقدام به دریافت بیمه درمانی ترکیه کنند.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با سازوکار داروخانه‌های ترکیه و نحوه ارائه خدمات به مردم بومی ترکیه و بیگانگان آشنا کنیم. اگر تجربه رفتن به داروخانه و مراکز درمانی ترکیه را دارید در قسمت دیدگاه‌ها تجارب‌تان را با ما و همراهان یرینو به اشتراک بگذارید.

در پیج اینستاگرامی یرینو تی‌وی می‌توانید بحث خدمات دارویی در ترکیه را دنبال کرده و همراه گروه یرینو باشید.