همه ما تا کنون بارها و بارها به فکر مهاجرت و شروعی دوباره در یک کشور دیگر افتاده‏ایم. اگر به دقت به دوستان و اطرافیان خود نگاه کنید حداقل یکی از آن‌ها برای کار یا تحصیل زندگی در ترکیه را انتخاب کرده است. آیا تا به حال به دلیل این موضوع فکر کرده اید که چرا عده زیادی از مردم دنیا و مخصوصاً شهروندان ایرانی برای ادامه زندگی و کار به کشور ترکیه مهاجرت میکنند؟

بدون شک مهاجرت یکی از تصمیم‏های بسیار سخت در زندگی هر فرد است. اگر تصمیم به تغییر محل زندگی خود دارید، باید بدانید که زندگی شما دستخوش تغییراتی خواهد شد که نمی‏توانید از تاثیر آن‏ها روی کیفیت زندگیتان چشم‏پوشی کنید. بنابراین قبل از انتخاب هر شهر و کشوری برای مهاجرت، باید بسیاری از پارمترهای اساسی را در مقصد مورد نظرتان بررسی کنید.

در هنگام مهاجرت به یک کشور دیگر، عوامل مهمی ازجمله موقعیت جغرافیایی، اقلیم و آب و هوا، سطح دانش، شرایط سرمایه‏گذاری، شرایط کار، امنیت، سطح سلامت مردم، فرهنگ و مذهب، هزینه‏های زندگی و امکانات و تسهیلات موجود برای مهاجران باید مورد بررسی قرار بگیرند.

مهاجرت به ترکیه

‎ در این مطلب سعی داریم نگاه مختصری به چگونگی زندگی در ترکیه، هزینه‏های زندگی در این کشور زیبا و دلایل انتخاب آن به عنوان مقصدی برای مهاجرت داشته باشیم..

موقعیت جغرافیایی و اقلیم ترکیه

یکی از نکات جذاب درمورد کشور ترکیه موقعیت جغرافیایی این کشور است. این کشور دقیقاً بین دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و به همین دلیل ترکیه را کشوری اوراسیایی (اروپا-آسیا) می‏شناسیم. از این موضوع به سادگی می‏توان نتیجه گرفت که فرهنگ ترکیه متشکل از چندین فرهنگ مختلف است.

آب و هوای ترکیه را مثل ایران میتوان چهار فصل دانست. شرایط اقلیمی در ترکیه بسیار نزدیک به استانهای شمال غربی کشور ،مانند آذربایجان غربی و شرقی است. آب و هوای این کشور در روزهای تابستان اغلب آفتابی و در بهار و پاییز به شدت بارانی است. یکی از جاذبه‎‏های ترکیه در فصل زمستان برف بسیار سنگین آن است.

طبیعت ترکیه به قدری زیبا و آرامشبخش است که نمیتوان به سادگی و با کلمات آن را توصیف کرد. تصاویری که از طبیعت زیبای ترکیه وجود دارد، اثباتی بر این حرف است. بدیهی است که کشوری که از سه طرف با دریا محاط شده است، طبیعتی بینظیر خواهد داشت.شرایط زندگی در ترکیه

یکی از عوامل مهم در زیبایی این طبیعت، فرهنگ مردم و نگهداری صحیح از منابع طبیعی است. بسیاری از شهرها و روستاهای ترکیه طبیعتهای بکر و بهشت‏گونهای دارند که مردم آن منطقه در حفاظت از آن نهایت دقت را به کار بردهاند.

کشور ترکیه را تنها طبیعت آن زیبا نمی‏کند. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در زیبایی بصری این کشور، معماری و شهرسازی بینظیر آن، مخصوصاً در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنتالیا و… است. معماران معاصر ترکیه به سادگی توانستهاند بین بافت تاریخی موجود و معماری مدرن، تعادل بصری ایجاد کنند.

 بسیاری از روستاهای قدیمی ترکیه بافت تاریخی خود را حفظ کردهاند. با سفر به این روستاها و دیدن هر کدام از بناهای آن، میتوانید به تاریخ و فرهنگ عثمانی در ترکیه پی ببرید. مردم ترکیه از آنجایی که به تاریخ و فرهنگ گذشته خود ارزش زیادی قائلاند، با شروع شهرنشینی و زندگی مدرن نیز بناهای تاریخی را حفظ کردهاند. یکی از جاذبههای شهرهای بزرگ همسایگی بناهای قدیمی و مدرن در کنار یکدیگر و ایجاد منظره‎ه‏ای چشم‎‏نواز است.

فرهنگ مردم ترکیه

همان‌طور که اشاره کردیم، ترکیه بین دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. از این رو میتوان نتیجه گرفت که فرهنگ ترکیه از فرهنگ این دو قاره تشکیل شده است. مورخان این کشور بر این عقیدهاند که مردم ترکیه از مناطق گوناگونی مهاجرت کردهاند. با تجمع عده زیادی در منطقه “آناتولی” تمدن ترکیه شکل گرفته است. همسایگی این منطقه با فرهنگ اسلامی، یونانی و فرهنگ پارسی و ایرانی، فرهنگ کلی حاکم بر این کشور را تشکیل داده است.

از گفتهها میتوان نتیجه گرفت که فرهنگ کشور ترکیه بسیار نزدیک به سبک زندگی ایرانی و اسلامی است. مردم ساکن در ترکیه اغلب مسلمان و سنی هستند. در این کشور عده کمی مسلمانان شیعه هستند که به احترام آنها مراسم دینی خاص تشیّع نیز برگزار می‏شود.تحصیل در ترکیه

اقتصاد در ترکیه

از پارامترهای مهم برای مهاجرت به هر کشوری بررسی اقتصاد حاکم بر آن و پیشبینی پیشرفت اقتصاد در آن کشور است. این موضوع برای مهاجرت و زندگی در ترکیه نیز صدق می‌کند. خوشبختانه کشور ترکیه در سال‏های اخیر توانسته است نام خود را در لیست کشورهای توسعه یافته و اقتصادهای پیشرفته و رو به رشد به ثبت برساند. بنابراین با خیال راحت می‏توانید برای سرمایه‎‏گذاری در ترکیه اقدام کنید.

سیاست‏مداران و اقتصاددان‏‎ها جایگاه اقتصادی ترکیه را بین 20 کشور اول صنعتی جهان دانسته‎‏اند. شرایط اقتصادی رو به رشد ترکیه یکی از عواملی است که مردم دنیا را برای سرمایه‏‎گذاری در این کشور ترغیب می‏‎کند. مهاجران اروپایی ترکیه را کشوری با هزینههای کم و سودهای زیاد میشناسند.اقتصاد در ترکیه

طبق گزارشات آماری 62% کارگزاران در ترکیه از وضعیت کاری و زندگی خود رضایت کامل داشته و بر این عقیدهاند که در کشور خود نمیتوانستند به این سطح از رضایت دست یابند. 60% از مهاجران، اقتصاد ترکیه را متعادل دانسته و به عبارت دیگر دخل و خرج در ترکیه را متناسب‏‎تر از کشور خود می‎‏دانند.

هزینههای زندگی در ترکیه

طبق تحقیقات انجام گرفته در سال 2019، حداقل درآمد لازم (خط فقر) برای یک خانواده 4 نفری در ماه 6٬760 لیر است. براساس این تحقیقات هزینه زندگی یک فرد مجرد و بدون فرزند ماهانه حداقل 2٬565 لیر برآورد شده‎است. با توجه به اینکه بیش از 50٪ از مهاجران معتقدند هزینههای زندگی و درآمد در ترکیه در تعادل کامل قرار دارند؛ میتوان نتیجه گرفت ترکیه کشور مناسبی برای سرمایه‎‏گذاری و زندگی است. برخی هزینههای زندگی در ترکیه مانند هزینه اجاره و خرید مسکن یا هزینه خرید پوشاک، بسیار کمتر از ایران است.هزینه های زندگی در ترکیه

تجزیه و تحلیل و مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه کار دشواری نیست. اقتصاد قدرتمند ترکیه این امکان را به مهاجران ایرانی میدهد که با حقوق کارمندی و سرمایهگذاریهای اندک، در مدت زمان کوتاه، یک زندگی متناسب ایجاد کنند.

تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه

در سالهای اخیر دانشگاههای بزرگ دولتی و غیردولتی ترکیه با هجوم عده زیادی دانشجویان غیر بومی از کشورهای مختلف روبهرو شدهاند. دو دهه اخیر که سالهای پیشرفت کشور ترکیه به شمار میآید؛ تنها در زمینه اقتصاد و کارآفرینی نبوده و در کیفیت دانش و تحصیلات نیز نمود پیدا کرده است. دولت ترکیه با تسهیلات و امکاناتی که برای دانشجوها و دانشآموزان بومی و غیربومی در نظر گرفته، توانسته است در سالهای اخیر نام دانشگاههای خود را در لیست با کیفیتترین دانشگاههای جهان جای دهد.هزینه تحصیل در ترکیه

در ترکیه 207 دانشگاه دولتی و آزاد وجود دارد که در مجموع پذیرای بیش از 8 میلیون دانشجو در این از سراسر جهان هستند.

شرایط کاری و سرمایه گذاری در ترکیه

 کشور ترکیه برای کاهش نرخ بیکاری، با ارائه تسهیلات ویژه، سرمایهگذاران را برای سرمایه‏‎گذاری در این کشور ترغیب می‎‏کند. از طرف دیگر، اقتصاد رو به رشد ترکیه و هزینه‎‏های معقول زندگی در آنجا، عامل دیگر جذب سرمایهگذاران خارجی است.سرمایه گذاری در ترکیه

از جمله طرحهای تشویقی در نظر گرفته شده برای سرمایهگذاران خارجی، امکان درخواست اقامت، تخفیف در مالیات، بیمه، املاک و امکان حقوق برابر برای سرمایهگذران داخلی و خارجی است.

وضعیت مسکن در ترکیه

یکی از راههای اخذ اقامت و شهروندی در ترکیه، خرید مسکن است. قیمت خرید خانه در استانبول و سایر شهرهای ترکیه نسبت به شهر موردنظر و مناطق آن بسیار متفاوت است. طبق اطلاعیه رسمی در روزنامههای ترکیه از سال 2018 مهاجران خارجی میتوانند تنها با خریدن خانهای به ارزش 250٬000 دلار،اخذ اقامت در ترکیه را برای تمام افراد خانواده (خریدار-همسر و فرزندان زیر 18 سال یا فرزندانی که نیاز به مراقبت دارند) دریافت کنند. این مبلغ پیش از سال ۲۰۱۸ به رقم 1٬000٬000 دلار می‌رسید که با توجه به سیاست‌های جدید ترکیه برای جذب سرمایه‌گذار، کاهش یافته است.

هزینه خرید مسکن و زندگی در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه نیز قوانین و شرایط خاصی دارد. بنابراین باید هنگام اجاره بسیار دقت داشته و با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. یکی از قوانین متفاوت اجاره ملک برای زندگی در ترکیه این است که مبلغ رهن یا پیشپرداخت در این کشور معنایی ندارد. فرد مستأجر تنها با پرداخت دوبرابر اجاره ماهیانه به عنوان تضمین، می‏تواند برای اجاره ملک اقدام کند.

زندگی اجتماعی و مراکز تفریحی در ترکیه

از دیگر جذابیتهای کشور ترکیه، مراکز تفریحی آن در شهرهای بزرگ است. بیشتر کافه رستورانهای این شهرها با فضای باز و موسیقی زنده تا پاسی از شب پذیرای مردم هستند. کشور ترکیه در زمینه هنر نیز توجه عده زیادی را به خود جلب میکند. دولت ترکیه با افزایش تعداد سینماها، سالنهای تئاتر و سالنهای کنسرت، فضایی برای سرگرمی و گسترش فرهنگ ایجاد می‏‎کند.

مزایای زندگی در ترکیه

در کنار تمام موارد گفته شده، یکی از نقاط قوت ترکیه مراکز خرید استانبول در قسمت اروپایی و سایر قسمت ها و شهرهای آن است. مراکز خرید ترکیه با مساحت زیاد و معماری خاص میتواند یکی از انگیزههای مردم برای سفر به ترکیه به شمار آید.

بهترین مناطق ترکیه برای زندگی

اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه دارید بیشک تا کنون به مقایسه شهرهای بزرگ و کوچک آن پرداخته‏‎اید. کدام شهر از نظر آب و هوایی و معیشتی مناسب زندگی برای ایرانیان است؟ اگر معیارها و سلایق شخصی را کنار گذاشته و به بررسی کلی شهرها بپردازیم، میتوانیم به محبوبیت شهر استانبول بین مهاجران و مردم ترکیه پیببریم. با وجود اینکه پایتخت و مرکز سیاسی ترکیه شهر آنکارا است، اما شهر استانبول قلب اقتصادی ترکیه نام گرفته‌است.

معایب زندگی در ترکیه

در صورتی ‎که علاقمند به زندگی در شهر شلوغی مانند استانبول نیستید شهرهای “اسکی شهیر”، “ترابزون”، “ازمیر” و “آنتالیا” نیز میتوانند گزینههای مناسبی برای سکونت شما باشند.

معایب و مشکلات زندگی در ترکیه

زندگی در هر کشوری فارغ از تمام مزایا و محاسن، معایب و سختیهایی نیز دارد. یکی از مشکلات زندگی در کشور ترکیه که ممکن است هر مهاجری با آن روبهرو شود، مسأله زبان است. با وجود اینکه در دانشگاهها و مراکز علمی بر آموزش زبان انگلیسی تاکید میشود، اما توده مردم با این زبان آشنایی بسیار کمی دارند. بنابراین برای زندگی روزمرهتان در ترکیه باید زبان ترکی را بیاموزید.

زندگی رویایی خود را بسازید

در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلفی از زندگی در ترکیه پرداختیم. توصیه می‌کنیم تا قبل از هرگونه تصمیمگیری برای مهاجرت به ترکیه، با مشاوران حرفهای مشورت کنید. دانستن اطلاعات دقیق و به روز درباره سیاست و اقتصاد ترکیه، کمک بزرگی برای تصمیمگیری نهایی شما خواهد کرد.

دیدگاه شما درمورد زندگی در ترکیه چه میباشد؟ به نظر شما مزیتهای زندگی در ترکیه نسبت به ایران چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مقاله با اقتباس از:

borsazamani

atakurumsal