کاخ‌هایی که در شهر استانبول بنا شده‌اند، علاوه بر مراکز بسیار جذاب توریستی نشانگر تاریخ و فرهنگ این شهر نیز می‌باشند. کاخ‌هایی که عظمت و هیبت‌شان شما را به یاد امپراطوری‌ها و زندگی سلاطینی می‌اندازد که دستور ساختشان را داده‌اند. در این مطلب می‌خواهیم گشت‌وگذاری درکاخ سلطنتی کوچوکسو داشته باشیم. همراه ما باشید تا با این کاخ جذاب بیشتر آشنا شوید.

کاخ کوچوکسو را می‌توان عنصر جدا نشدنی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی در منطقه آناتولی دانست. در کنار معماری مجلل، وجود مبلمان و دکوراسیون داخلی زیبا، هنر و تاریخ امپراطوری عثمانی را بار دیگر برای ما به نمایش می‌گذارند.

کاخ کوچوک سو استانبول

وقتی از امکان دیدنی دوره عثمانی در ترکیه صحبت می‌کنیم، بیشتر جاذبه‌های توریستی موجود در قسمت اروپایی این شهر به ذهن می‌رسد. اما باید بگوییم کاخ کوچوکسو استانبول در منطقه آناتولی نیز یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین بناهای تاریخی قرن 19 است. این بنا در تاریخ امپراطوری عثمانی نقش مهمی را ایفا می‌کند که چشمپوشی از اهمیت آن در استانبول ناحقی به تاریخ و جذابیت این بنا است.

اطلاعاتی کوتاه درباره قصر کوچوکسو استانبول

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، این قصر مربوط به امپراطوری عثمانی و کاخی برای استراحت پادشاهان عثمانی بود. پس از اعلام جمهوریت در ترکیه، توجه آتاتورک نیز به این بنای شگفت‌انگیز جلب شد. این بنا در دوران حکومت آتاتورک تبدیل به محل اقامت، کار و استراحت او در استانبول شده بود.

به صراحت می‌توان گفت، منظره‌ای که از داخل قصر دیده می‌شود بسیار بیشتر از خود قصر توجه گردشگران را جلب می‌کند. امروزه این قصر به محلی برای گشت‌وگذار توریست‌ها و برگزاری مراسمی خاص مانند عروسی و عقد تبدیل شده‌است.

کاخ کوچوک سو

کافه و رستوران‌های زیبایی که در این مکان تاسیس شده‌اند با منظره بی‌نظیرشان شما را به صرف یک صبحانه جانانه در آخر هفته‌ها دعوت می‌کند. در کافه کنار قصر می‌توانید خودتان را به صرف یک نوشیدنی، مانند قهوه ترک، دعوت کرده و از منظره بی‌همتای تنگه بسفر استانبول لذت ببرید. در کنار کافه محل مخصوصی ایجاد شده‌است که در آن می‌توانید از منظره بی‌نظیر اطراف لذت برده و عکس‌های جذابی از خودتان بگیرید.

کاخ در زمینی به ابعاد 15*27 متر و در 3 طبقه ساخته شده است. یکی از مواردی که این کاخ را از دیگر قصرهای استانبول متمایز می‌کند این است که دیوارهای اطراف محوطه برخلاف سایر کاخ‌ها کوتاه‌اند.

کاخ کوچوکسو طرحی مانند تمام خانه‌ها و قصرهای سلطنتی ترکیه دارد. به همین خاطر، این کاخ محلی برای استراحت و شکار پادشاهان بود. مدت‌ها پس از دوران عثمانی چندین بار در محوطه این قصر غرفه‌های محلی ایجاد شده و غذاها و نان‌های محلی و سنتی به گردشگران فروخته شده است.

بیشتر بخوانید: قبل از دیدن کاخ سلطان احمد استانبول را ترک نکنید!

این کاخ در سال 1994، مورد مرمت‌های حرفه‌ای و جذابی قرار گرفت که استحکام و زیبایی امروزش را مدیون ترمیمی است که 26 سال قبل انجام شد. در این قصر هم می‌توانید بگردید و با فرهنگ و تاریخ استانبول و پادشاهان عثمانی آشنا شوید، هم می‌توانید از صبحانه بی‌نظیر آن با ویو جذاب لذت ببرید، هم می‌توانید مراسم عروسی‌تان را در این مکان تاریخی برگزار کنید و هم می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری بگیرید.

کاخ های استانبول

تاریخچه کاخ کوچوکسو استانبول

طبق یافته‌های تاریخی ترکیه، در زمان سلطنت سلطان مراد چهارم، باغچه‌ای در این مکان ساخته شد. پس از سال‌ها با شروع سلطنت سلطان محمود اول یک قصر چوبی در این محل به دستور پادشاه ساخته شد. این قصر چوبی تا سالیان سال، تا زمان حکومت عبدالمجید مورد استفاده پادشاهان عثمانی قرار می‌گرفت.

گفته می‌شود، کاخ کوچوکسو چهره امروزی‌اش را مدیون سلطان عبدالمجید است. سلطان عبدالمجید با تخریب بنای چوبی، قصر امروزی را در این محل بنا کرد. در سال 1857، بنای قصر برای زیارت عموم مردم باز شد. تا این زمان بنا دستخوش تغییرات و مرمت‌هایی شده و به شکل امروزی‌اش درآمده.

یکی از اصلی‌ترین مرمت‌هایی که انجام گرفت در دوران حکومت عبدالعزیز (1861-1876)، در محوطه کاخ بود. پس از اعلام جمهوریت در ترکیه، این کاخ مدتی به عنوان خانه دولت استفاده شد. امروزه کاربری کاخ از خانه‌های سلطنتی و استراحتگاه به قصر موزه تغییر کرده است.

کاخ معروف استانبول

سبک خاص معماری دوران امپراطوری عثمانی باعث شده، ظاهر کاخ‌ دولما باغچه، کاخ بیلربیی و کاخ کوچوکسو بسیار شبیه به هم باشد. شباهت سه کاخ عظیم و مجلل یکی از مواردی است که در ابتدا توجه افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند.

مراسم عروسی در قصر کوچوکسو

عده‌ای از زوج‌های جوان دوست دارند مراسم عروسی‌شان را در قصرهای تاریخی با منظره‌های فوق‌العاده جذاب برگزار کنند. این در حالی است که عده‌ای دیگر، سواحل لوکس و مدرن ترکیه را برای برگزاری مراسم و عکاسی ترجیح می‌دهند.

کاخ استانبول

وجود جزیره، دریا، تنگه بسفر و منظره بی‌نظیر قلعه، قصر کوچوکسو را به یکی از تالارهای برگزاری مراسم عروسی جذاب تبدیل کرده است. این کاخ با ظرفیت 1000 نفری‌اش میزبان مراسم‌های عروسی و نامزدی زوج‌های جوان قرار می‌گیرد.

کاخ های عثمانی در استانبول

کاخ کوچوکسو کجاست و راه‌های دسترسی به آن کدامند؟

قصر کوچوکسو با جای‌گیری در منطقه بیکوز آناتولی دسترسی آسانی برای گردشگران از هر نقطه استانبول فراهم می‌کند. اگر شما در منطه اروپایی استانبول قرار دارید، ابتدا باید از منطقه امین‌اونو، کادی‌کوی و یا اسکودار گذشته و به قصر برسید.

با سوار شدن به اتوبوس‌های 15F که از کادی‌کوی حرکت می‌کنند، خیلی زود به ایستگاه کوچوکسو خواهید رسید. با کمی قدم زدن قصر در مقابل چشمان‌تان ظاهر خواهدشد. اگر از منطقه اسکودار قصد دسترسی به کاخ کوچوکسو را دارید می‌توانید سوار اتوبوس‌هاس 15KÇ، 15M، 15N،15P،15T شوید.

اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی به این قصر بروید؛ می‌توانید با گذر از قاتح و پل سلطان احمد به حصار آناتولی برسید.

عکاسی در قصر کوچوکسو استانبول

یکی از مکان‌هایی که مردم برای عکاسی ترجیح می‌دهند، کاخ کوچوکسو در استانبول است. منظره بی‌همتای بوغاز و بنایی با تاریخ بسیار غنی بی‌شک عکس‌های شما را بسیار خاص و جذاب خواهد کرد. اگر به دنبال عکس‌های منحصربفرد هستید می‌توانید به محوطه قصر رفته و در کادرهای جذابی قرار بگیرید.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که، موزه داخلی قصر به دلیل وجود اشیاء بسیار قیمتی و هنرهای بی‌نظیر اجازه عکاسی را به شما نخواهد داد.

بیشتر بخوانید: موزه‌های استانبول، معرفی 5 موزه فوق‌العاده برای علاقمندان به تاریخ و هنر

کاخ های دیدنی استانبول

هزینه و ساعات بازدید از قصر

هزینه ورود به این قصر برای افراد عادی مبلغی حدود 30 لیر و برای دانشجویان، نصف آن است.

ساعات و روزهای ورود به قصر ، از دوشنبه تا پنج‌شنبه بین ساعات 09:00 تا 16:30 می‌باشد.

در این مقاله سعی کردیم نکات جذاب کاخ سلطنتی و لاکچری استانبول را با شما عزیزان در میان بگذاریم. امیدواریم شما نیز به اندازه ما از گشت‌وگذار در کاخ کوچوکسو استانبول لذت برده باشید. برای دنبال کردن این بحث می‌توانید در صفحه اینستاگرام یرینو تی‌وی همراه ما باشید و نظرات دوستان را درباره این قصر عظیم‌الجسه بخوانید.

آیا تا به حال به کاخ کوچوکسو استانبول رفته‌اید؟ از بین کاخ‌های استانبول کدام کاخ را بیشتر دوست دارید؟