کشور ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیک خاصی که دارد یکی از کشورهای مهاجرپذیر است. از سال 2016 که اقتصاد ترکیه رو به پیشرفت نهاد و این پیشرفت از دید هیچ سرمایه‌گذاری پنهان نماند، عده زیادی از مردم جهان اقدام به سرمایه‌گذاری در ترکیه کردند. مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه مزایای فراوانی برای سرمایه‌گذران دارد که در این مقاله به بررسی نحوه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و مزایای این نوع از مهاجرت خواهیم پرداخت.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که تاجران سراسر جهان ترکیه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، تسهیلات ویژه برای سرمایه‌گذاران خارجی و سادگی روند اخذ اقامت و ویزای سرمایه‌گذاری در این کشور است. کشور ترکیه با وجود اینکه توانسته اقتصاد خود را بهبود ببخشد اما نرخ بیکاری و نوسانات اقتصادی در این کشور هنوز پابرجاست. دولت ترکیه برای کاهش هر چه بیشتر نرخ بیکاری جوانان کشور، زمینه را برای سرمایه‌گذاری تاجران از سرتاسر دنیا فراهم می‌کند. شرایط ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران بیگانه در ترکیه وجود دارد که مهم‌ترین آن، استخدام شهروندان ترکیه و پرداخت حق بیمه برای آنهاست.

سرمایه‌گذاران در ازای آوردن سرمایه به ترکیه و استخدام چندین نیروی ترک، می‌توانند از مزایای فراوان و سودهای تضمینی در ترکیه بهرمند شوند.

انواع مهاجرت به ترکیه

مهاجرت انواع گوناگونی دارد که شما می‌توانید براساس نیاز و شرایط‌تان اقدام به مهاجرت و دریافت اقامت کنید. می‌دانید که براساس روش های مهاجرت به ترکیه منتخب شما، انواع اقامت ترکیه نیز متفاوت است که پیش‌تر مفصلا درمورد آن‌ها صحبت کرده‌ایم. مهاجرت سرمایه گذاری یا اقامت از طریق سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های پرطرفدار اقامت است که توجه سرمایه‌گذاران و متقاضیان مهاجرت را به خود جلب می‌کند.

می‌دانیم که انواع اقامت در ترکیه شامل اقامت کوتاه‌مدت، بلندمدت، اقامت دانشجویی، اقامت خانوادگی و اقامت‌های شرایط خاص است. اقامت از طریق سرمایه‌گذاری بسته به مقدار سرمایه‌ای که وارد کشور ترکیه می‌کنید در دو دسته اقامت کوتاه‌مدت و یا اقامت بلندمدت قرار می‌گیرد.

نحوه مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه مانند تمامی کشورها انواع گوناگونی دارد. عده‌ای صرفا به دلیل حفظ ارزش سرمایه‌شان و یا مهارتی که در حوزه املاک دارند، اقدام به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک می‌کنند. عده دیگری از سرمایه‌گذاران، به قصد شروع یک کار جدید و زندگی در ترکیه مهاجرت می‌کنند.

افرادی که سرمایه‌گذاری در ترکیه را از طریق خرید ملک انجام می‌دهند، می‌توانند از اقامت کوتاه‌مدت این کشور استفاده کنند. البته اگر ارزش ملک خریداری شده، 250٬000 دلار باشد، شخص می‌تواند اقدام به دریافت اقامت بلندمدت در این کشور نماید.

سرمایه‌گذاری در ترکیه

اگر شما قصد مهاجرت سرمایه‌ گذاری به ترکیه را دارید و به دنبال راه‌هایی برای این نوع مهاجرت می‌گردید توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدام قانونی با مشاوران متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه

افرادی که با خرید ملک و سرمایه‌گذاری در زمینه املاک قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می‌توانند با خرید ملک موردنظرشان اقدام به دریافت اقامت کوتاه‌مدت (درصورتی که ارزش ملک کمتر از 250٬000 دلار باشد) نمایند. در این شرایط خانواده شخص سرمایه‌گذار نیز می‌توانند اقدام به دریافت اقامت موقت ترکیه کنند.

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری تجاری در ترکیه را دارند باید در طول سه ماه پس از وارد شدن به خاک ترکیه، اقدامات لازم جهت مهاجرت سرمایه گذاری را انجام دهند. اولین کاری که باید کرد، دریافت برگه‌ توافق یا شراکت با شخص حقیقی یا حقوقی ساکن در ترکیه است. اگر شما قصد ثبت شرکت در ترکیه به صورت مستقل را دارید، بهتر است در طی سه ماهی که بدون ویزا حق اقامت در ترکیه را دارید، کارهای اولیه را انجام داده و در اولین فرصت اقدام به دریافت ویزای سرمایه‌گذاری این کشور کنید.

توجه داشته باشید که ویزای تجاری ترکیه با ویزای کاری این کشور متفاوت است. ویزای کاری به افرادی که برای شروع کار در شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌های ترکیه مهاجرت می‌کنند؛ تعلق می‌گیرد. ویزای تجاری همان‌طور که از نام آن پیداست برای تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور جذاب ترکیه است. برای اخذ هر نوع ویزا از کشور ترکیه، کافیست از طریق سیستم‌های آنلاین (E-Viza) اقدام نمایید.

کدام شهرهای ترکیه برای سرمایه‌گذاری مناسب‌اند؟

سرمایه‌گذاری در شهرهای بزرگ بی‌شک سود بیشتری نسبت به شهرهای کوچک دارد. در کنار سود بیشتر باید رقابت سنگین‌تر در شهرها بزرگ را نیز قبول کنید. بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی، شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، ترابزون و آنتالیا را ترجیح می‌دهند. وقتی دلیل این کار را از سرمایه‌گذاران پرسیدیم؛ در جواب به سود بیشتر و توریستی‌تر بودن این شهرها اشاره کردند. سرمایه‌گذاری در حوزه توریسم و گردشگری، یکی از بهترین راه‌های تجارت در ترکیه است. برای شروع فعالیت در این رشته شغلی بهتر است یکی از شهرهای گردشگرپذیر و توریستی ترکیه را انتخاب کنید.

 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ترکیه

مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه، مستلزم خرید ملک یا ثبت شرکت در این کشور است. در مقاله‌های قبلی، نحوه ثبت شرکت در ترکیه را قدم به قدم بررسی کرده و تمام نکات لازم را بیان کرده‌ایم. در این بخش خلاصه‌ای از مراحلی که برای ثبت شرکت باید پشت سر بگذارید، بیان می‌کنیم.

 • تعیین محل شرکت
 • تنظیم اساسنامه
 • فرم‌های مربوط به ثبت شرکت
 • گرفتن شناسه مالیاتی
 • گرفتن تاییدیه از دفتر ثبت اسناد رسمی
 • ثبت شرکت در اتاق بازرگانی
 • چاپ در روزنامه رسمی ترکیه
 • فرم‌های مخصوص مالیات و دارایی
 • افتتاح حساب برای شرکت
 • تعیین مشاور مالی شرکت

5 دلیل برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

اگر درباره مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه مردد هستید، ما برای کمک به شما، نظر افرادی که در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند را پرسیدیم و 5 مزیت بزرگ مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه از نظر ایرانیان را برای شما عزیزان گردآوری کردیم.

 1. اقتصاد رو به رشد ترکیه

عده زیادی از سرمایه‌گذاران ایرانی که در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ اقتصاد رو به رشد این کشور را مهم‌ترین مزیت آن برای تجارت می‌دانند. روابط خوب سیاسی و اقتصادی ترکیه با کشورهاب اتحادیه اروپا کمک بسیاری به اقتصاد این کشور کرده‌است. با وجود نوساناتی که در سال‌های اخیر مردم ترکیه از آن‌ها ناراضی بوده‌اند؛ اقتصاد ترکیه و آینده یک سرمایه‌گذار در این کشور در مقایسه با ایران بسیار خوب و سودآور است.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

 1. وجود نیروی کار جوان

یکی از مواردی که سرمایه‌گذاران ایرانی بسیار به آن اهمیت می‌دهند، وجود نیروی کار جوان و زمینه‌سازی مناسب برای کسب‌وکارهای تازه است. به طور کلی می‌توان گفت نصف جمعیت 82 میلیون نفری ترکیه، شامل افراد زیر 32 سال و آماده کار و فعالیت‌ هستند. به همین دلیل ترکیه از نظر پیدا کردن نیروی کار و زمینه لازم برای سرمایه‌گذاری کشوری، غنی به شمار می‌آید.

اقامت سرمایه گذاری ترکیه

 1. وجود نیروهای کار ماهر و رقابت مثبت

در شهرهای بزرگ ترکیه به دلیل جمعیت فراوان، در همه شاخه‌های تجاری رقابت گسترده‌ای وجود دارد. از طرف دیگر، وجود 183 دانشگاه و بیش از 800٬000 دانشجوی مقطع لیسانس باعث شده ترکیه به کشوری غنی از نیروی جوان و ماهر در هر زمینه تبدیل شود.

 1. موقعیت خاص جغرافیایی

شاید کمتر شهر و حتی کمتر کشوری در جهان موقعیت استراتژیکی مانند ترکیه را داشته باشد. ترکیه را به دلیل دو قاره‌ای بودن شهر استانبول، کشوری اروسیایی می‌دانند. تصور کنید ارتباط مستقیم و وجود مرز آسیا و اروپا در مرکز شهر استانبول، چقدر می‌تواند به اقتصاد این کشور کمک کند. سرمایه‌گذاری در انرژی یکی از پردرآمدترین سرمایه‌گذاری‌ها، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ترکیه، است.

مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه

 1. مالیات کم و امتیازات زیاد

برای سرمایه‌گذاران خارجی که قصد سرمایه‌گذار در مناطق آزاد، مناطق صنعتی و در حوزه فناوری را دارند، تسهیلات ویژه‌ای مانند معافیت مالیات بردرآمد، کمک هزینه سهام اجتماعی، اختصاص دادن زمین به سرمایه‌داران و …. تدارک دیده شده است. علاوه بر آن، فرصت‌های تشویقی بسیار جذابی نیز برای سرمایه‌گذاری‌های کلان در قانون تحقیق و توسعه و نوآوری به تصویب رسیده است.

در این مقاله شما را با مهاجرت سرمایه‌ گذاری کشور ترکیه و نحوه مهاجرت از این طریق آشنا کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری یکی موارد پرریسک و حساس در زندگی است که بهتر است درباره آن بی‌گدار به آب نزنید. اگر قصد سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه را دارید؛ یا می‌خواهید با بهترین زمینه‌های شغلی در ترکیه نسبت به بودجه‌تان آشنا شوید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با متخصصان سرمایه‌گذاری در ترکیه در یرینو تماس بگیرید.

به نظر شما بزرگ‌ترین مزیت مهاجرت سرمایه‌ گذاری به ترکیه چیست؟