در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات اقتصادی که در ایران اتفاق می‌افتد، عده زیادی از مردم ایران مشتاق سرمایه‌گذاری در کشورهایی مانند ترکیه شده‌اند. سرمایه‌گذاری در ترکیه انواع گوناگونی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سرمایه گذاری در فرانچایز می‌باشد. این نوع از سرمایه‌گذاری برای افرادی که قصد دارند با کمترین سرمایه، امن‌ترین راه را انتخاب کنند بسیار مناسب است.

سرمایه‌ گذاری در فرانچایز در واقع فعالیت در یک شغل، با یک برند تجاری معتبر است. این برند تجاری می‌تواند یک رستوران زنجیره‌ای معروف، کافه و حتی فروشگاه زنجیره‌ای باشد. دریافت نمایندگی از یک برند معتبر کار ساده‌ای نیست و باید با تحقیق و آگاهی جلو بروید.

فرانچایز چیست؟

فرانچایز یا فرانشیز، مجوز فعالیت تجاری و استفاده از علائم تجاری یک برند معتبر است. به عبارتی می‌توان گفت با سرمایه‌ گذاری در فرانچایز شما می‌توانید مطابق با استانداردهای خاصی نمایندگی یک برند معروف را دریافت کنید. می‌دانیم که در امر سرمایه‌گذاری، میزان سرمایه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترهاست. برای این که بتوانید در فرانچایز سرمایه‌گذاری کنید حداقل سرمایه شما باید 150 تا 250 هزار یورو باشد.

در نظر داشته باشید که تنها با داشتن سرمایه، نمی‌توانید فرانچایز یک برند معتبر را دریافت کنید. دومین فاکتور مهمی که در اعطای فرانچایز بررسی می‌شود، تسلط به زبان کشور مقصد است. به عبارت دیگر، اگر قصد سرمایه گذاری در فرانچایز برندهای ترک را دارید، حتما باید به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی داشته باشید.

از طرفی سرمایه گذاری در فرانچایز نیز مانند انواع زمینه‌های شغلی و سرمایه‌گذاری، نیازمند مهارت تجاری و مدیریتی است. سابقه کاری شما در زمینه تجارت قدم بسیار مهمی برای دریافت فرانچایز از برندهای معتبر است. طبیعی است که هیچ برندی نمی‌خواهد به اعتبار و شهرتش لطمه‌ای وارد شود؛ پس فرانچایز برندهای معتبر تنها به افرادی که سرمایه، مهارت و سابقه کاری مرتبط قوی دارند تعلق خواهد گرفت.

سرمایه گذاری فرانچایز

برای مثال اگر شما بخواهید فرانچایز یک رستوران معروف در ترکیه را دریافت کنید، علاوه‌بر سرمایه، تسلط بر زبان ترکی و سابقه کاری در زمینه مدیریت رستوران‌ها، باید در کلاس‌های آموزشی برند نیز شرکت کنید. پس از اتمام دوره‌های آموزشی، آزمونی برگزار می‌شود که در صورت قبولی در آن، شما امتیاز فرانچایز را به دست خواهید آورد.

اطلاعاتی کلی درباره سرمایه گذاری در فرانچایز

سرمایه گذاری در فرانچایز همان‌طور که از ابتدای مقاله سعی داریم بر آن تاکید کنیم، راهی پرپیچ‌وخم و البته پرسود و مطمئن برای سرمایه‌گذاران است. فرانچایز در واقع به دو نوع قابل تقسیم است: فرمت کسب‌وکار و تجاری و فرانچایز سنتی.

در فرمت تجاری فرانچایز، صاحب برند اصلی، علاوه بر نام تجاری معتبر، محصولا و خدمات، یک سیستم کامل برای فعالیت در فروش را نیز در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. می‌توان گفت سرمایه‌گذار در این نوع از فرانچایز یک پک کامل از : پشتیبانی سایت، دفترچه راهنما، کارآموزی، استانداردهای برند، کنترل کیفیت، استراتژی بازاریای و مشاوره را از طرف صاحب اصلی برند دریافت می‌کند. نوع دوم از فرانچایز، همان توزیع سنتی و فروش محصولات است. از جمله معروف‌ترین انواع توزیع سنتی می‌توان به برندهای بطری، بنزین و خودرو اشاره کرد.

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که هنگام سرمایه گذاری در فرانچایز باید به آن توجه داشته باشید، مدت‌ زمان توافقنامه و اجاره نامه است. این مدت وابسته به صلاحدید صاحب برند، بین 5 تا 10 سال خواهد بود.

نحوه دریافت امتیاز فرانچایزها

قبل از هرچیزی شما هنگام سرمایه‌گذاری و خرید فرانچایز باید اطلاعاتی جامع و کامل درباره تمامی برندهایی که قصد اعطای فرانچایز دارند کسب کنید. مهم‌ترین قدم برای هر کاری بررسی تمامی جوانب و تصمیم درست برای شروع کار است. اول از همه باید بدانید به کدام حوزه شغلی علاقه دارید و کدام برندها در این حوزه امکان خرید فرانچایز دارند.

پس از انتخاب برند و حیطه فعالیت می‌توانید شروع به کسب مهارت در آن زمینه کنید. همه ساله در ترکیه، نمایشگاه‌های خاصی جهت خرید فرانچایز برگزار می‌شود. توصیه می‌کنیم اگر شما نیز قصد خرید فرانچایز از برندهای معروف ترکیه را دارید، حتما از این نمایشگاه‌ها بازدید کنید و اطلاعات مفیدی درباره برندهای مختلف کسب نمایید.

گزارش اختصاصی تیم یرینو از نمایشگاه فرانچایز استانبول می‌تواند شما را با محیط این نوع از نمایشگاه‌ها و مشاغل موجود در آن آشنا کند. تورهای نمایشگاهی یرینو که هر سال برای بازدید از نمایشگاه‌های فرانچایز انجام می‌گیرد، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار کارآمد و مفید باشد. برای اطلاع از زمان برگزاری نمایشگاه و تورهای نمایشگاهی می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت یرینو با ما در تماس باشید.

برای کسب اطلاعات جامع در زمینه سرمایه‌گذاری و خرید فرانچایز می‌توانید از مشاورین متخصصی که به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند کمک بگیرید. مطمئن باشدی تعداد برندهای پولساز در ترکیه به قدری است که شاید ما تنها چند درصد از آنها را می‌شناسیم. با شناخت برندهای معتبر و پولسازی که رقابت کمتری دارند، می‌توانید قدم به قدم به درآمد و زندگی رویایی‌تان در ترکیه نزدیک شوید.

بیشتر بخوانید: شرایط کار در ترکیه و دانستنی‌هایی درباره زندگی کاری این کشور

گفتیم که برندهای معتبر دوره آموزشی برای متقاضیان فرانچایز فراهم می‌کند که پس از اتمام این دوره آزمونی جهت سنجش متقاضی برگزار خواهد شد. هر برندی وابسته به انتظاراتی که دارد، نمره قبولی در آزمون را مشخص می‌کند؛ اما به طور کلی می‌توان گفت، نمره 680 و بالاتر از آن نمره‌ای ایده‌آل و موردقبول برای بیشتر برندها است. برای خرید فرانچایز یا تامین هزینه‌های پیش‌پرداخت شما باید پول نقد کافی در اختیار داشته باشید. اگرچه تمامی فرانچایزها به تجربه و سابقه کاری مرتبط نیاز ندارند اما اگر شما در حوزه موردنظرتان تجربه کافی داشته باشید، برندها اعتماد بیشتری به شما داشته و امتیاز بالاتری برای دریافت فرانچایز کسب می‌کنید.

توجه داشته باشید که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار فرانچایز، به نوع مسئولیت هدایت تیم و مدیریت آن را بر عهده خواهید داشت. بنابراین داشتن مهارت مدیریت برای هدایت هرچه بهتر تیم الزامی است.

شرایط فرانچایز

انجمن بین‌المللی فرانچایز (IFA) شرایطی را برای دریافت فرانچایز تعیین کرده است که با اطلاع از آنها به سادگی‌ می‌توانید متوجه شوید که توانایی سرمایه گذاری در فرانچایز را دارید یا نه؟

 1. رده سنی 35 تا 55 سال
 2. میانگین درآمد 60٬000 دلار یا بیشتر از آن
 3. سرمایه 250٬000 دلاری
 4. تجربه مدیریت شرکت
 5. برنامه مناسب بازنشستگی
 6. داشتن مهارت و علاقه
 7. نداشتن نمایندگی و فرانچایز از دیگر برندها

سرمایه‌ای که برای دریافت فرانچایز باید کنار بگذارید شامل هزینه‌هایی برای آموزش، بهبود اجاره‌نامه یا امور املاک و مستغلات، حقوق پرسنل، موجودی اولیه، هزینه بازاریابی و تبلیغات محلی، خرید مبلمان و تجهیزات می‌باشد.

مهم‌ترین نکته‌ای که پس از پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی و دریافت فرانچایز باید به آن توجه کنید، انتخاب موقعیت مکانی است. اول از همه بدانید فرانچایزهای مرتبط دیگر^، چقدر به شما نزدیک‌اند و بازار رقابتی را به خوبی بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه برای دستیابی به سود تضمینی!

سرمایه گذاری در فرانشیز

مراحل دریافت فرانچایز

اول از همه همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، حوزه کاری و علاقه‌تان را پیدا کنید. پس از آن درباره برندها تحقیقات لازم را انجام دهید. برای اطلاع از برنامه‌های اولیه و FDD با صاحبان برند تماس بگیرید.

شما می‌توانید بعد از انجام تحقیقات لازم یک یا دو برند را برای دریافت فرانچایز بررسی کنید. مرحله بعدی، پر کردن پرسشنامه‌ها و فرم‌های اولیه برای درخواست فرانچایز از برند موردنظر است. پس از انجام این مراحل سندی با 50 صفحه محتوای کارآمد در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در آن، تمامی هزینه‌ها و وظایف شما به عنوان نمایندگی برند مربوطه مشخص شده است. در قسمتی از این سند، می‌توانید اطلاعاتی مربوط به برند، تاریخچه و اطلاعات مفید مالی آن به دست آورید. پس از مطالعه دفترچه می‌توانید تصمیم بگیرید که این برند برای سرمایه‌گذاری مفید است و به درد شما می‌خورد یا نه؟!

مهم‌ترین اطلاعاتی که در FDD می‌توانید ببینید شامل موارد زیر است:

 • مقیاس سیستم تجارت برند و روندهای رشد سه ساله
 • وضعیت اعتبار برند از نظر مشتریان
 • تیم رهبری فرانچایز و تجربه آنها در زمینه کاری‌شان
 • سرمایه اولیه و هزینه‌های جاری
 • پشتیبانی که به فرانچایز ارائه خواهدشد
 • عملکرد مالی فرانچایز

خرید فرانچایز در ترکیه

برای سرمایه گذاری در فرانچایز ترکیه شما ابتدا باید شرکتی ایجاد کرده و مراحل ثبت شرکت در ترکیه را به انجام برسانید. پس از آن می‌توانید به سراغ شرکت‌هایی که فرانچایز می‌فروشند بروید و از آنها بخواهید که خدمات و کالاهایشان را برای ایجاد نمایندگی در ترکیه و یا سایر کشورها به شما بفروشند.

از آنجایی برندهای سرشناس و بسیار معتبری در ترکیه رشد کرده‌اند، این کشور مانند سایر کشورهای اروپایی دارای یک انجمن ملی فرانچایز است. انجمن ملی فرانچایز ترکیه در واقع بخش از فدراسیون فرانچایز اروپاست که دستور‌العمل‌های خاصی را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

برای سرمایه‌گذار در فرانچایز ترکیه ابتدا بهتر است با مشاوران سرمایه‌گذار در این کشور مشورت کنید. سرمایه‌گذاری یکی از کارهای بسیار پرریسک و پیچیده است که اگر اطلاعات کافی درباره راه‌های کلاهبرداری و بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری ندارید، توصیه می‌کنیم بی‌گدار به آب نزنید.

برای دریافت مشاوره و اطلاع از شرایط سرمایه‌گذاری در ترکیه و خرید فرانچایز از برندهای معتبر این کشور می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با ما در تماس باشید.