زندگی در ترکیه در کنار مزایا و معایبی که دارد، برای عده زیادی از مردم ایران، بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است. همین امر سبب شده‌است که بسیاری از ایرانیان اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند. املاکی که توسط ایرانیان خریداری می‌شود اغلب املاک مسکونی به منظور تشکیل زندگی جدید در ترکیه و یا مغازه‌هایی به منظور سرمایه گذاری در ترکیه است. قوانین کشور ترکیه امکان اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک را برای بیگانگانی که در این کشور قصد خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه دارند، فراهم می‌کند.

براساس قوانین صادر شده در سال 2012، شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک برای بیگانگان بسیار آسان‌تر شده‌است. این قانون جدید به بیگانگان امکان خرید آزادنه املاک در ترکیه را می‌دهد. به‌طوری که خرید بسیاری از ملک‌ها، برای افراد خارجی ممنوع نیست و فرد بیگانه می‌تواند برای اغلب کاربری‌های تجاری، مسکونی و اداری اقدام به خرید ملک در ترکیه نماید.

قانون‌گذاران ترکیه با این تدبیر کاربردی، سعی در افزدون تعداد سرمایه‌گذاران خارجی و به دست آوردن سود و مالیات از این افراد کرده‌اند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت خرید ملک در ترکیه معامله دو سر برد است؛ هم فرد خریدار می‌تواند اقامت ترکیه را دریافت کرده و توسط آن از بسیاری از امکانات زندگی بهرمند شود و هم دولت ترکیه زمینه را برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع اقامت ترکیه: نحوه دریافت اجازه برای زندگی در کشوری بی‌نظیر

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه همان‌طور که گفتیم یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی است که قصد مهاجرت به ترکیه و حفظ ارزش پول خود را دارند. از جمله مهم‌ترین مزایای این کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قیمت املاک مسکونی در ترکیه بسیار مناسب‌تر از ایران است.
 2. هزینه اجاره ملک در ترکیه بالاتر از اجاره ملک در ایران است؛ به همین دلیل، خرید ملک گزینه مناسبی است.
 3. همان‌طور که گفتیم، شما از طریق خرید ملک در ترکیه می‌توانید پول خود را از ریال به لیر تبدیل کنید؛ که در این صورت ارزش پول‌تان به خوبی حفظ خواهد شد. (البته همان‌طور که می‌دانید در سال‌های اخیر، لیر هم نوساناتی داشته‌است؛ اما این نوسانات بسیار کم‌تر از نوسانات ریال است.)
 4. شما با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت دائم یا موقت ترکیه را دریافت کنید و سپس از طریق اقامت می‌توانید اقدام به تاسیس شرکت کرده و مجوز کار دریافت کنید.
 5. خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت این کشور امکان تجارت بین‌المللی را برای بازرگانان فراهم خواهد کرد.
 6. پس از دریافت اقامت دائم می‌توانید پاشپورت کشور ترکیه را که یکی از 30 پاسپورت برتر جهان است، دریافت کنید.
 7. درصورتی که شما موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید، فرزندان‌تان می‌توانند از امکان تحصیل رایگان در این کشور بهرمند شوند.
 8. آخرین مزیت و می‌توان گفت، بهترین مزیت دریافت اقامت ترکیه، بهرمندی از خدمات بیمه و درمان تقریبا رایگان است.

محدودیت‌های خرید ملک برای بیگانگان

گفتیم که قوانین اخیر ترکیه، درجهت رفاه حال بیگانگان بوده و دولت ترکیه توانسته از طریق این قوانین جذب سرمایه‌گذاران خارجی را چندین برابر کند؛ اما محدودیت‌هایی نیز در کنار مزایای فراوان، برای بیگانگان به وجود آورده‌است.

برای مثال یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری افراد خارجی وجود دارد این است که؛ هر فرد خارجی حق خرید حداکثر 30 هکتار زمین در ترکیه را دارد. علاوه‌بر آن، زمین‌های اطراف مراکز نظامی و امنیتی قابل فروش به بیگانگان نیستند. املاک این محدوده تنها در صورت داشتن مجوز از مراکز مربوطه، امکان اجاره به بیگانگان را دارند.

قوانین خرید ملک در ترکیه

حداقل هزینه لازم برای خرید ملک در ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک، حتما نیاز به صرف هزینه‌های بسیار زیاد نیست. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، هزینه خرید ملک در ترکیه بسیار کم‌تر از هزینه خرید آن در ایران است. شما تنها با خرید یک ملک به ارزش 160.000 لیر، یعنی حدود 500-550 میلیون تومان، می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. البته این نوع اقامت، اقامت کوتاه‌مدت خواهد بود. در صورتی که می‌خواهید اقامت دائم ترکیه و پاسپورت این کشور را دریافت کنید، ارزش ملک خریداری شده باید حداقل 250.000 دلار باشد.

افرادی که موفق به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک هایی با ارزش کم‌تر از 250.000 دلار شده‌اند، باید در نظر داشته‌باشند که اقامت آن‌ها موقت و حداکثر یک ساله خواهد بود.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در استانبول: صفر تا صد دست یافتن به یک رویای شیرین!

چرا خرید ملک در ترکیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم؟

اگر قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، می‌توانید با خرید ملک برای خود و اعضای خانواده‌تان اقامت کشور ترکیه را دریافت کنید. البته اجازه اقامت اعضای خانواده حداکثر به اندازه اقامت خریدار ملک خواهد بود. نکته حائز اهمیت دیگری که در این مورد باید درنظر بگیرید این است که اعضای خانواده باید مراحل قانونی لازم برای دریافت اجازه اقامت خانواده را طی کنند.

مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

تهیه مدارک لازم برای دریافت اجازه اقامت هنگام خرید ملک، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مدنظر خریداران و متقاضیان دریافت اقامت قرار بگیرد.

 • کپی برابر اصل سند
 • شماره مخصوصی که باید از طرف شهرداری دریافت کنید
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 1 سال
 • 4 عکس با زمینه سفید

بیشنر بخوانید: مزایای اقامت در ترکیه: یک زندگی متفاوت در همسایگی ایران

اقداماتی که هنگام خرید ملک برای دریافت اقامت باید انجام پذیرد

اولین اقدام برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک، اقدام به صورت آنلاین است. در این بخش اطلاعات شخصی شما به صورت آنلاین باید وارد شود. بعد از اتمام فرم و ثبت اطلاعات مربوط به پاسپورت و شناسنامه و سایر اطلاعات شخصی، قرار ملاقات به آدرسی که شما ثبت کرده‌اید، ارسال خواهد شد.

در دوران پاندمی می‌توانید مدارک و اوراق لازم را بدون مراجعه حضوری، ارسال کنید. تنها درصورتی که مشاوران اداره مهاجرت، شما را دعوت به اداره کنند، نیاز به مراجعه حضوری خواهد بود؛ در غیراین‌صورت تمامی مراحل به طور آنلاین و پستی پیش‌ خواهدرفت.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

قوانین اقامت در ترکیه

قوانین برای افرادی که قصد زندگی در ترکیه را داشته و در تلاش‌اند پس از اقامت موقت، اقامت دائم را نیز دریافت کنند؛ با افرادی که تنها به دلیل حفظ ارزش پول خود و یا سرمایه‌گذاری و خرید خانه برای اقامت‌های کوتاه‌مدت در ترکیه ملکی خریده‌اند، بسیار متفاوت است. شما درصورتی که قصد دریافت پاسپورت ترکیه را نداشته باشید، الزامی برای حضور طولانی‌مدت‌تان در ترکیه نخواهد بود؛ تنها دو هفته حضور در خاک ترکیه، برای اقامت یک‌ساله کافی است.

این قانون برای افرادی که قصد اخذ اقامت دائم ترکیه را دارند، متفاوت است. برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت ترکیه، حداقل باید 5 سال متوالی در این کشور حضور داشته‌باشید.

روند اخذ اقامت در ترکیه با خرید ملک

در این مرحله ما با پیشنهادهایی کاربردی سعی در راهنمایی بهتر شما خواهیم داشت.

 • ابتدا شما باید بودجه خود را برای خرید ملک تعیین کنید.
 • مرحله دوم تعیین شهر موردنظرتان برای اقامت و خرید ملک است. بهترین شهرهای‌ ترکیه از نظر زندگی، کار و تحصیل شهرهای بزرگی همچون استانبول، آنکارا، ازمیر و… است.
 • کارشناسان ما در یرینو می‌توانند به شما در پیدا کردن ملک مناسب و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، برای خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه مشاوره داده و در تمام مراحل در کنار شما باشند.
 • پس از پیدا کردن ملک موردنظرتان، کارشناس شهرداری باید برای قیمت‌گذاری ملک به محل موردنظر شما مراجعه کرده و اقدام به ارزیابی ملک نماید.
 • پس از طی مراحل گفته‌شده، نوبت به خرید و مراحل مربوط به خرید ملک می‌رسد. در این مراحل شما باید از قوانین خرید خانه در ترکیه آگاهی کامل داشته‌باشد. البته کارشناسان یرینو آماده ارائه تمامی خدمات و مشاوره‌های لازم برای طی راحت‌تر این مراحل هستند.
 • پس از خرید ملک، با در دست داشتن سند مربوطه و کلیه مدارک لازم، باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و اقدام به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک نمایید.

پس از طی تمامی مراحل گفته شده، شما می‌توانید براساس شرایط خود، به طور دائم یا موقت در ترکیه اقامت داشته‌باشید. اطلاع از قوانین و تبصره‌های این پروسه یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در این مدت انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر از قوانین موجود برای خرید ملک و اخذ اقامت از این راه، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت یرینو، با ما در ارتباط باشید.