یکی از پارامترهای اساسی که هنگام مهاجرت به هر کشوری باید مد نظر داشت، هزینههای زندگی در آن کشور است. هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به سطح زندگی، کار و محل زندگی بسیار متفاوت است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور زیبا را دارید اولین قدم، کسب اطلاعات لازم درمورد هزینه‏‌های زندگی روزمره و هزینه‏‌های حقوقی برای مهاجران است.

بیشتر بخوانید: چرا دانستن قوانین و شرایط کاریابی در ترکیه برای ایرانیان مهم است؟

بررسی هزینه زندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

 اولین و مهمترین نکتهای که باید در نظر بگیرید این است که شما حداقل 3 الی 4 ماه برای شناختن محیط و اطرافیان خود به زمان نیاز خواهیدداشت. بنابراین باید هزینههای اولیه زندگی تا زمانی که بتوانید مشغول کار شده و به محیط جدید عادت کنید را به همراه داشته باشید.

 حداقل حقوق در ترکیه

حداقل حقوق کارمندان، در سال 2020، در ترکیه 2324 لیر تعیین شد. کارفرمایان موظفاند علاوه بر حقوق ماهانه، حق بیمه و بازنشستگی کارکنان را نیز پرداخت کنند. با یک محاسبه سر انگشتی میتوان نتیجه گرفت با زندگی کارمندی در ترکیه فقط به حداقلهای یک زندگی متوسط دست مییابید.

بیشتر بخوانید: اجازه کار در ترکیه: بررسی شرایط و مدارکی که به آن‌ها نیاز خواهید داشت

هزینه گرفتن اجازه اقامت در ترکیه

میدانید که یکی از قوانین زندگی طولانی مدت در ترکیه کسب اجازه اقامت است. اجازه اقامت در ترکیه به طور دائم یا موقت در اختیار مهاجران واجد شرایط قرار میگیرد. تا قبل از دریافت اقامت دائم شما نیاز به کارت اقامت موقت خواهیدداشت. این کارت تا زمانی که اقامت دائمتان را بگیرید به صورت سالانه نیاز به تمدید دارد.

هزینه اجازه اقامت برای هر فرد در ترکیه حدودا 1000 لیر بوده که این عدد براساس سن افراد متغیر است.

هزینه خرید خانه در ترکیه

یکی از مهم‌ترین موارد هزینه زندگی در ترکیه مربوط به خرید خانه در آن است. بر اساس آمار ارائه شده در سال 2020، ایرانیان رکورددار خرید خانه در ترکیه شدهاند. خرید خانه در ترکیه یکی از راههای رایج اخذ اقامت در این کشور است. در ترکیه نیز مانند سایر کشورها قیمت ملک و خانه نسبت به شهر و منطقه موردنظر بسیار متفاوت است. واضح است که شهرهای بزرگی مانند ازمیر یا استانبول که عده زیادی خواهان زندگی در آن‌ها هستند قیمت مسکن بالاتری نسبت به شهرهای کوچک دارند.

هزینه خرید خانه در ترکیه

در ترکیه علاوه بر هزینه اصلی خرید خانه، هزینههای جانبی نیز وجود دارد که به سه قسمت تقسیم میشوند. این سه قسمت عبارتند از هزینه سند، هزینه کمیسیون املاک و هزینه ارزیابی ملک. هزینه سند 4% ارزش ملک، هزینه کمیسیون املاک 2% ارزش ملک و هزینه ارزیابی ملک نیز تقریبا معادل 1500 لیر تعیین شده است. البته در نظر داشته باشید که هزینههای جانبی گفته شده را تنها در صورتی باید پرداخت کنید که ملک را به طور مستقل از شخص خریداری کردهاید و ملک مورد معامله، دستدوم است.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در استانبول: صفر تا صد دست یافتن به یک رویای شیرین!

هزینه اجاره خانه در ترکیه

بدیهی است که برای همه امکان خرید خانه در کشور ترکیه وجود ندارد. بنابراین ممکن است عدهای به فکر اجاره مسکن در این کشور بیفتند. اگر قصد اجاره خانه در ترکیه را دارید، با توجه به افزایش قیمت کرایه خانهها در این کشور، باید در نظر داشته باشید که قسمت اعظمی از درآمد ماهیانهتان را باید برای کرایه خانه کنار بگذارید.

مانند تمام کشورها، اجاره ملک در ترکیه نیز نسبت به منطقه، شهر مورد نظر و متراژ آن متفاوت است. برای اجاره کردن خانه در ترکیه چندین راه وجود دارد. رایجترین راه پیدا کردن مسکن در ترکیه، جستوجو در اینترنت و سایتهای معاملات املاک است. با نگاهی گذرا به این سایتها متوجه تفاوت فاحش قیمتها خواهید شد.

براساس اعلانهای کرایه خانه در سایت معتبر hurriyetemlak حداقل و حداکثر قیمت حدودی اجارهها در شهرهای مختلف در سال 2020 به شکل زیر است:

هزینه اجاره خانه در ترکیه

با وجود اختلاف قیمت فراوانی که برای اجاره منزل در شهرهای مختلف وجود دارد، می‏توان گفت حداقل قیمت اجاره یک خانه متوسط یک خوابه در شهر استانبول ماهانه 1200 لیر میباشد.علاوه بر هزینه کرایه خانه، هزینههای جانبی نیز هنگام اجاره منزل وجود دارد که عبارتند از هزینه کمیسیون املاک و هزینه ودعیه یا دپوزیت. هزینه کمیسیون املاک هنگام اجاره به این شکل است که یا 12% اجاره سالانه را باید پرداخت کنید، یا در صورتی که توانستید تخفیف بگیرید اندازه یک ماه اجاره را به عنوان حق کمیسیون میپردازید.

 هزینه دپوزیت یا به عبارتی پول پیش خانه، برای واحدهای مبله یا واحدهایی که دارای وسایل با ارزشی هستند معمولا به اندازه اجاره 2 ماه محاسبه میشود. برای واحدهای معمولی که مبله نیستند این مبلغ به اندازه کرایه یک ماه خانه است. پول دپوزیت هنگام تحویل خانه، به شما برگردانده خواهد شد.

هزینه خوراک در ترکیه

از مهمترین هزینههای روزمره در زندگی، هزینه خوراک است. شاید شما هم شنیده باشید که هزینه خوراک در ترکیه بسیار بالاتر از ایران است. در جدول زیر هزینه انواع خوراکیهایی که ممکن است شما روزانه به آنها نیاز داشته باشید گردآوری شده است.

هزینه خوراک در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

به طور کلی میتوان گفت متوسط هزینه زندگی در ترکیه براساس خوراک هر فرد، بدون محاسبه هزینه رستوران، در شهر استانبول مبلغ 1000 تا 1500 لیر برای هر ماه میباشد.

هزینه پوشاک در ترکیه

بیشک با برندها و کیفیت لباسهای ترک آشنا هستید. برندهای پوشاک در ترکیه سعی دارند با کمترین قیمت، بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. در ترکیه علاوه بر برندهای بینظیر ترک، نمایندگیهای سایر برندهای خارجی نیز وجود دارد که مردم ترکیه و ایرانیانی که به ترکیه سفر می‏کنند به دلیل کیفیت بسیار خوب و قیمت مناسب، طرفدار لباسهای ترکیهاند.

 برای هر نوع لباس در ترکیه میتوان صدها برند مختلف را نام برد که معروفترین آنها دفاکتو، کوتون، السی وایکیکی، کولینز، بامبی و … هستند که در شهرهای مختلف ایران نیز نمایندگیهای بسیاری دارند. از جمله جذابیتهای خرید پوشاک در ترکیه، تخفیفهای آخر فصل، تخفیف آخر سال و تخفیف بزرگ بلک فرایدی (جمعه سیاه) است. هزینه زندگی در ترکیه براساس خرید لباس به صورت زیر است:

هزینه خرید لباس در ترکیه

 البته باید در نظر داشته باشید که قیمت پوشاک، نسبت به برند و فصل بسیار متغیر است.

هزینه لوازم خانگی در ترکیه

برای شروع زندگی در ترکیه بعد از اجاره یا خرید خانه، نیاز به تهیه وسایل اولیه منزل دارید. اگر خانهای که برای اقامت انتخاب کردهاید مبله نیست، حداقل 6000-5000 لیر را برای استارت زندگی و خرید لوازم اولیه باید کنار بگذارید. میانگین بودجه لازم برای خرید لوازم خانگی در ترکیه به این صورت است:

هزینه خرید لوازم خانگی از ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

با پیشرفت اقتصاد در ترکیه و افزایش سطح دانش دانشگاههای این کشور، در سالهای اخیر دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در ترکیه شدهاند. در حال حاضر بیش از 65000 دانشجوی غیربومی در ترکیه مشغول تحصیل‌اند.

دولت ترکیه برای جذب بیشتر دانشجوهای بینالمللی سیاستهای ویژهای دارد. این دولت، با در نظر گرفتن قوانین خاص، به دانشجویان واجد شرایط بورسیه میدهد. به این ترتیب هزینه تحصیل در ترکیه بسیار کمتر از سایر کشورها شده و دانشجویان بیشتری جذب دانشگاههای ترکیه میشوند. با جذب دانشجویان بینالمللی، رنکینگ دانشگاههای ترکیه ارتقا مییابد.

آموزش در دانشگاههای ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی صورت میگیرد. شهریه هر دانشگاه نسبت به رشته و زبان آموزشی متفاوت است. دانشجویان در ترکیه علاوه بر هزینهها و شهریه دانشگاه، باید هزینه‏های خوراک و پوشاک روزانه، هزینه خوابگاه یا اجاره خانه و سایر هزینه‏های زندگی را نیز تامین کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه

همان طور که می‌دانید، شهریه هر رشته نسبت به دانشگاه و شهر متفاوت است. در سالهای اخیر شهریه رشتههای دندانپزشکی، معماری و پزشکی افزایش چشمگیری داشته است.

هزینه وسایل الکترونیک در ترکیه

امروزه وسایل الکترونیکی جزء جدا نشدنی در زندگی تمام مردم دنیا به شمار میآیند. زندگی همه ما به طور کامل با وسایل الکترونیکی از قبیل گوشی، لپتاپ، آیپد و … عجین شده است. همانطور که میدانید، قیمت گوشی و لپتاپ در تمام کشورها ارتباط مستقیمی با نرخ دلار در این کشورها دارد. با افزایش قیمت دلار در ترکیه قیمت گوشی و سایر وسایل الکترونیکی، افزایش چشمگیری داشته است.هزینه های اصلی زندگی در ترکیه

نکته قابل توجه این است که هزینه ریجستری در ترکیه 1.800 لیر است.

هزینههای حمل و نقل در ترکیه

یکی از نیازهای روزمره شما برای زندگی در هر کشوری نیاز به رفت و آمدهای داخل شهری یا بین شهری است و این موارد را نمی‌توان در میان هزینه زندگی در ترکیه نادیده گرفت. هزینههای حمل و نقل در شهرهای مختلف ترکیه، متفاوت است. به طور میانگین میتوان گفت هزینه رفت و آمد شما در شهر بزرگی مانند استانبول ماهیانه حدود 700-600 لیر خواهد شد؛ به شرطی که تنها از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس استفاده کنید زیرا هزینه تاکسی در ترکیه بسیار بالاست.

قیمت کافه رستورانها در ترکیه

کافه گردی و گشت و گذار در رستورانهای شهر، یکی از عادات زندگی مردم ترکیه است. در خیابانهای تمام شهرهای ترکیه میتوان قدم به قدم کافهها و رستورانهای شیک و جذابی دید که در نگاه اول مشتریان را برای ورود جذب میکنند. برخی از این رستورانها، لاکچری و مدرن با منو بینالمللی و برخی دیگر سنتی و کلاسیک با غذاهای بینظیر ترکیه هستند.

رستورانهای بزرگ و لاکچری در ترکیه مکانهای مناسبی برای قرارهای کاری و جلسات مهم به شمار میروند. علاوه بر این، نسل جوان در این کشور، بیشتر اوقات فراغت خود را در کافهها و رستورانها میگذرانند.

هزینه رستوران های ترکیه

هزینه مراکز تفریحی در ترکیه

مراکز تفریحی متنوع و منحصر به ‌فرد یکی از ویژگیهای جذاب زندگی در ترکیه است. این مراکز تفریحی شامل پارکها، سینما و تئاتر، کنسرتها، بار و دیسکوها هستند. زندگی شبانه در شهرهای بزرگی مانند ازمیر یا استانبول از جمله تفریحهای محبوب نسل جوان در ترکیه است.هزینه مراکز تفریحی ترکیه

هزینه خرید ماشین در ترکیه

با وجود این که بیشتر شهرهای ترکیه دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار گستردهای هستند، باز هم بسیاری از افراد مخصوصاً ایرانیان ساکن در آنجا ترجیح میدهند که خودروی شخصی داشته باشند. نکته جذاب برای ایرانیانی که قصد خرید خودرو در ترکیه را دارند، تنوع بسیار زیاد اتومبیلها نسبت به ایران و وجود نمایندگیهای فعال برندهای معروف در این کشور است.

در کشور ترکیه برخلاف ایران، استفاده از خودروهایی با سوخت گازوئیلی بسیار رایج است. دلیل این امر این است که ترکیه وارد کننده سوخت است و بدیهی است که قیمت خودروهای گازوئیلی به دلیل تقاضای زیاد، گرانتر از خودروهایی است که سوختشان بنزین است. نکته قابل توجه این است که ورود خودروهای دیزلی به پارکینگهای سرپوشیده به دلیل خطرات احتمالی ممنوع است. قیمت برخی از خودروها در کشور ترکیه در لیست زیر بیان شده‌است:قیمت خرید ماشین در ترکیه

در این مقاله سعی کردیم هزینههای تقریبی شروع یک زندگی متوسط در کشور ترکیه را در سال 2020 بررسی کنیم. اطلاع از جزئیات کامل هزین زندگی در ترکیه و مهاجرت به به آن، شما را در تصمیمگیری بهتر یاری خواهد کرد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر برای اطلاع از هزینههای زندگی در شهرهای مختلف ترکیه، کارشناسان یرینو در خدمت شما خواهند بود. تنها کافی است با کانالهای ارتباطی موجود در وبسایت با ما در تماس باشید.