یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌باشد. براساس آماری که روزبه‌روز درحال انتشار است؛ در سال‌های اخیر ایرانیان رکورددار خرید ملک در ترکیه شده‌اند. موقعیت جغرافیایی خاص کشور ترکیه، فرهنگ جذاب مردم این کشور و جاذبه‌های بسیار دیدنی آن، توجه بسیاری از مردم جهان، از جمله ایرانیان را به خود جلب کرده‌است.

از طرفی ارتباط گسترده و همه‌جانبه ترکیه با اروپا، و نزدیکی این کشور به اتحادیه اروپا یکی‌دیگر از جذابیت‌های بی‌شمار ترکیه برای سرمایه‌گذاری و زندگی است. برطبق گزارشات رسیده، در سال 2007 ، کشور ترکیه در ازنظر آینده سرمایه‌گذاری  و پیشرفت اقتصادی یکی از 5 کشور اول اتحادیه اروپا شناخته شد. با تمام این اوصاف به‌سادگی می‌توان نتیجه گرفت که ترکیه از نظر خرید املاک و مستغلات یکی از برجسته‌ترین کشورهای جهان می‌باشد.

مزایای خرید ملک در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید، خرید ملک در ترکیه درارای مزایای فراوانی است که یکی از مهم‌ترین مزایای آن، دریافت حق اقامت دائم و شهروندی می‌باشد. براساس قوانینی که در سال 2018 به تصویب رسید، حداقل ارزش ملکی که برای دریافت شهروندی ترکیه باید خرید، 250.000 دلار می‌باشد. افرادی که ملکی به ارزش حداقل 250.000 دلار در ترکیه خریده ‌باشند می‌توانند برای خود و اعضای خانواده‌شان پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنند.

لازم‌به‌ذکر است که در کشوری مانند ترکیه که صنعت عمران و معماری روز‌به‌روز درحال پیشرفت است؛ خرید ملک یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد. البته باید درنظر داشته‌باشید که تنها با خرید ملک 250.000 دلاری نمی‌توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. در کنار این ملک، باید تعهدی مبتنی بر این‌که سه سال ملک مذکور را نخواهید فروخت؛ امضا کرده‌باشید.

با خرید خانه‌ای با ارزش 650.000 لیر در ترکیه می‌توانید برای خود و اعضای خانواده‌تان اجازه اقامت 3 ساله دریافت کنید. البته شما می‌توانید با اقامت مداوم به مدت 5 سال در ترکیه، اقدام به دریافت اقامت دائم کنید.

خرید ملک در ترکیه

اطلاعاتی درباره فروش ملک به بیگانگان در ترکیه

 • شخص خارجی برای خرید املاک غیرمنقول در ترکیه؛ ابتدا باید به دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کند. در این مراحل برخی از مدارک آماده‌اند و نیازی به آماده‌سازی و صرف وقت و هزینه اضافی نیست.
 • – گزارش ارزیابی طی 3 ماه توسط شرکت های ارزیابی املاک و مستغلات دارای مجوز CMB، صادر خواهدشد.
 • شناسنامه یا پاسپورت شخص خریدار
 • سند ملک
 • هنگام ساخت ساختمان، یکی از ضروری‌ترین اقدامات، بیمه ساختمان در مقابل زلزله است.
 • برگه ارزش‌گذاری انجام‌گرفته توسط شهرداری و مراکز رسمی مربوطه
 • عکس جدید از فروشنده و خریدار
 • برای اشخاصی که مسلط به زبان ترکی نیستند، حضور یک مترجم رسمی و قسم‌خورده ضروری است.
 • درصورتی‌که وکالت‌نامه در خارج از ترکیه صادر شده باشد؛ وجود نسخه اصلی و یا تصویب‌ شده آن در ترکیه، برای به انجام رساندن سایر مراحل ضروری خواهد بود.

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

البته مانند تمام قوانین و مصوبات موجود در کشورها، خرید ملک در ترکیه برای بیگانگان، درکنار مزایای فراوانی که دارد محدودیت‌هایی را نیز برای افراد خارجی به ارمغان می‌آورد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که برای خرید املاک افراد خارجی در ترکیه وجود دارد، مجموع مساحت زمین‌ است. مجموع املاک و زمین‌های یک فرد خارجی در تمامی شهرهای ترکیه نباید بیش‌تر از 30 هکتار باشد.

یکی‌دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید ملک در ترکیه درنظر بگیرید، منطقه‌ای است که قصد خرید در آن را دارید. توصیه می‌شود پیش‌از پرداخت هر وجهی برای ملک، ابتدا به مراکز نظامی و قانونی ترکیه مراجعه کرده و مجوز لازم را دریافت کنید. لازم به‌ ذکر است که خرید ملک برای بیگانگان در مناطق امنیتی ترکیه ممنوع می‌باشد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید در ترکیه صاحب‌خانه شوید، استفاده از وام مسکن است. برای کسب اطلاعات بیشتر از این روش خرید ملک، می‌توانید شرایط و قوانین دریافت وام مسکن در ترکیه را مطالعه کنید.

دریافت اجازه اقامت برای افرادی که در ترکیه ملکی می‌خرند بسیار ساده است

بیگانگانی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند می‌توانند به شرط تمدید در بازه‌های زمانی خاص، برای خود و اعضای خانواده‌شان اجازه اقامت دریافت کنند. به وسیله این اجازه اقامت، فرزندان افراد بیگانه می‌توانند در کشور ترکیه به تحصیل بپردازند. افرادی که اجازه اقامت ترکیه را دارند نسبت به سایر افراد خارجی راحت‌تر می‌توانند اجازه کار در این کشور را دریافت کنند.

 افرد بیگانه برای خرید ملک در ترکیه چه کارهایی باید انجام دهند؟

براساس قوانین مربوط به مهاجران ترکیه، افراد بیگانه می‌توانند در این کشور زمین‌هایی با کاربری زراعی، اداری- تجاری، زمین بایر و مسکونی خریداری نمایند. درصورتی که شخص خارجی در ترکیه زمین بایری خریده‌ باشد؛ حداکثر تا 2 سال باید کاربری آن را در مراکز قضایی مربوطه تعیین کند.

خرید ملک در ترکیه

محدودیت‌های خرید ملک برای بیگانگان چیست؟

 • مجموع مساحت زمین‌ها و املاکی که افراد خارجی می‌توانند در ترکیه خریداری کنند، نباید بیش‌تر از 30 هکتار باشد.
 • افراد بیگانه اجازه خرید ملک در مناطق امنیتی و نظامی ترکیه را که توسط مراجع قضایی ممنوع اعلام شده‌اند؛ را ندارند.
 • اشخاص حقیقی خارجی تنها می‌توانند تا 10٪ مساحت یک منطقه خصوصی را خریداری کنند.
 • قوانین ذکر‌شده تنها برای اشخاص حقیقی اجرا خواهند‌شد و برای اشخاص حقوقی و شرکت‌هایی که مطابق با قوانین خودشان تاسیس شده‌اند؛ اعمال نمی‌شوند.

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

علاوه‌بر تمامی مباحث گفته‌شده، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید ملک در ترکیه انتخاب شهر مناسب برای شماست. براساس شهر و محله‌ای که انتخاب می‌کنید، قیمت ملک بسیار متفاوت خواهد بود. مانند تمام کشورهای دنیا، املاک در شهرهای بزرگ و پرجمعیت ترکیه نیز قیمت بالاتری نسبت به سایر شهرها دارد.

استانبول

شهر استانبول که پایتخت توریستی و اقتصادی ترکیه نام‌گرفته‌است؛ یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری می‌باشد. این شهر خواه با وسعت خود، خواه با موقعیت خاص جغرافیایی و خواه با مراکز دیدنی بی‌نظیر و مردم خونگرم خود توانسته توجه عده زیادی از ایرانیان و مردم جهان را به خود جلب کند.

مزایای خرید ملک در ترکیه

استانبول علاوه‌بر تمامی ویژگی‌هایی که گفته‌شد، یکی از مهم‌ترین شهرهای اقتصادی ترکیه است. سرمایه‌گذاری در شهر استانبول را به‌نوعی می‌توان تضمینی برای آینده اقتصادی دانست.

آنکارا

شهر بزرگ آنکارا، همان‌طور که می‌دانید پایتخت کشور ترکیه و فرصتی برای سرمایه‌گذاری‌ است. زندگی در شهر شلوغ آنکارا چه از نظر تحصیل و چه از نظر کار، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. ازجمله مهم‌ترین مزایای شهرهای بزرگ که فاکتور مهمی هنگام مهاجرت است؛ وسایل نقلیه عمومی است. به‌دلیل کمبود بنزین در ترکیه، هزینه رفت‌وآمد با تاکسی بسیار بالاست به همین دلیل مردم شهرهای بزرگ برای خلاص شدن از شر این هزینه‌ها و ترافیک‌های بسیار شدید شهرهای بزرگ از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند.

مراحل خرید ملک در ترکیه

شهر آنکارا بعد از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه و پایتخت سیاسی این کشور است. زندگی در آنکارا به شما امکان زندگی در یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه و مشاهده برابری سنت و مدرنیته را فراهم خواهدکرد.

ازمیر

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای ترکیه، شهر ازمیر است. عده زیادی از گردشگران با مشاهده زیبایی‌های ازمیر تصمیم به زندگی در این شهر زیبا گرفته‌اند. شرایط زندگی در شهر سواخل ماسه‌ای، مزایای فراوانی دارد؛ که یکی از مهم‌ترین مزایای آن زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های فراوان است.

مراحل خرید ملک در ترکیه

آب‌وهوای ازمیر دومین دلیل جذب مهاجران برای خرید ملک و زندگی در این شهر است. همان‌طور که می‌دانید شرایط اقتصادی ترکیه روزبه‌روز درحال پیشرفت می‌باشد که نمود این پیشرفت در شهرهای بزرگ و رو به رشدی مانند ازمیر بسیار بیشتر است.

آنتالیا

ازجمله شهرهای بزرگ دیگری که ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه ترجیح می‌دهند؛ شهر آنتالیاست. البته آنتالیا به‌دلیل توریستی بودن ممکن است در چند ماه سال بسیار شلوغ باشد که برای ساکنین این شهر خوشایند نباشد.

خرید ملک در آنتالیا

در این مقاله سعی بر این بود که قوانین و محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه را بررسی کنیم. زندگی در کشور رویایی و جذاب ترکیه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سرمایه‌گذاری و شروع زندگی باشد. برای اطلاع از جزئیات زندگی در ترکیه و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران یرینو تماس حاصل کرده و از تجارب آن‌ها بهرمند شوید.