بدون شک استانبول یکی از زیباترین شهرهای دنیا است! این شهر اروپایی آسیایی چه از لحاظ امکانات زندگی شهری و چه از بابت دانشگاه‌های عالی و فرصت‌های شغلی مناسب خود، یک شهر رویایی برای سکونت به شمار می‌رود. از این رو در این مقاله صفر تا صد مراحل خرید خانه در استانبول را بررسی خواهیم نمود.

خرید خانه در قلب زیبایی‌های استانبول از هر جهت مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت. اگر به دنبال بهره‌مندی از مزایایی چون دریافت اقامت بلند مدت ترکیه و یا حتی یک سرمایه‌گذاری مطمئن در کشوری رو به پیشرفت هستید، خرید خانه در شهر زیبای استانبول می‌تواند شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کند. پس بدون هیچ درنگی به سراغ مراحل، شرایط و نکات خرید خانه در استانبول می‌رویم. با ما همراه باشید.

صفر تا صد خرید خانه در استانبول

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از بهترین روش‌های برای دریافت اقامت در کشور ترکیه، خرید خانه در یکی از شهرهای این کشور است و برای این منظور چه شهری بهتر و زیباتر از شهر استانبول! از طرفی قیمت خانه در ترکیه نسبت به ایران بسیار ارزان‌تر است. به عبارت دیگر اگر قیمت خرید آپارتمان در تهران را با آپارتمان مشابهی در استانبول مقایسه کنید، در کمال شگفتی متوجه قیمت‌های معقولانه و متناسب مسکن در استانبول خواهید شد.

شرایط خرید خانه در استانبول

هم مرزی ایران و ترکیه باعث شده تا هر شهروند ایرانی بتواند به مدت 90 روز بدون ویزا در کشور ترکیه اقامت داشته باشد. یعنی تنها با یک پاسپورت قادر به سفر به این کشور و لذت بردن از زیبایی‌های آن خواهید بود. اما در همین مدت زمان چند ماهه نیز اجاره یا خرید خانه در این کشور بسیار مقرون ‌بهصرفه‌تر از اقامت در هتل‌های آن خواهد بود.

همچنین در صورتی که قصد تحصیل و یا کار در شهر استانبول را دارید، خرید خانه در این شهر از جهات بسیاری باعث آسودگی خاطر شما خواهد شد. از همین رو در ادامه به مراحل خرید خانه در استانبول پرداخته و نکات و موارد مهم در این مسیر را برای شما بازگو خواهیم کرد. با یرینو همراه باشید.

تأمین مبلغ خرید خانه در استانبول

اولین قدم برای خرید خانه در هر گوشه و کنار دنیا، تأمین مبلغ مورد نیاز آن است. با این حال به هیچ وجه نگران نباشد؛ چرا که برخلاف اغلب کشورهای دنیا، قیمت خرید ملک در ترکیه بسیار ارزان خواهد بود. از لحاظ مالی، برای خرید ملک در استانبول لازم است تا در یکی از دسته‌های زیر قرار بگیرید:

 1. افرادی که تمکن مالی داشته و می‌توانند به‌ راحتی خانه مورد نظر خود را خریداری کنند.
 2. افرادی که در ترکیه ازلحاظ کاری به ثبات رسیده‌اند. شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت در کشور ترکیه و یا از طریق کار در شرکت‌های این کشور، با داشتن درآمدی مناسب در این گروه قرار بگیرید.
 3. افرادی که می‌توانند از تسهیلات بانک‌ها استفاده کنند. در این شرایط 20 الی 30 درصد کل مبلغ خانه را واریز کرده و مابقی در اقساطی 10 ساله پرداخت می‌شود.

مطالعه قوانین کشور ترکیه

وزارت کشور و وزارت امور خارجه ترکیه قوانینی برای خرید ملک توسط اتباع خارجی تنظیم کرده‌اند. در صورتی که به زبان انگلیسی و یا ترکی آشنایی دارید، به سادگی قادر به مطالعه و آگاهی قوانین این کشور خواهید بود. همچنین برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید با کنسولگری و یا سفارت ترکیه تماس بگیرید. در ادامه برخی از مهم‌ترین قوانین خرید ملک در ترکیه را به شما ارائه می‌کنیم:

 1. خریدار خارجی باید تابعیت یک کشور مجاز را داشته باشد. البته ایران کشور مجازی بوده و برای اتباع ایرانی ممنوعیتی در این رابطه وجود ندارد.
 2. اتباع خارجی می‌توانند هر نوع ملک تجاری، مسکونی و یا ویلایی را از مراجع مربوطه مانند سازمان ثبت و نقشه‌برداری اراضی ترکیه استعلام کنند.
 3. هر فرد خارجی فقط می‌تواند تا مرز 30 هکتار از اراضی کشور ترکیه و 10 درصد از اراضی و املاک هر ناحیه یا شهر را خریداری کند.
 4. امکان خرید یا اجاره ملک در مناطق نظامی یا امنیتی ترکیه برای اتباع خارجی وجود ندارد.
 5. با خرید خانه در شهر استانبول امکان اخذ اقامت 5 ساله ترکیه میسر خواهد بود. با این حال اگر مبلغ خانه ارزشی برابر با 250 هزار دلار آمریکا داشته باشد، شخص صاحب خانه می‌تواند اقامت دائم ترکیه را در مدت کوتاهی دریافت کند.
 6. خرید خانه با هدف اجاره دادن آن در شهر استانبول،می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود؛ اما باید در نظر داشت که اجاره دادن خانه منجر به دریافت اقامت دائم ترکیه و یا دریافت پاسپورت آن کشور نخواهد شد.
 7. شهروندان و اتباع خارجی می‌توانند از موسسات مالی و بانک‌های معتبر، درخواست خرید اعتباری کنند.مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در استانبول
 8. اقدامات اولیه برای خرید ملک در استانبول

  با آگاهی از قوانین خرید ملک در استانبول و در اختیار داشتن هزینه کافی برای این کار، نوبت به مراحل عملی خواهد رسید! مراحل خرید ملک در کشور ترکیه و شهر استانبول به شرح زیر است:

  1.  انتخاب خانه با توجه به معیارهای موردنظر خریدار، اعم از قیمت خانه، دسترسی به سیستم حمل‌ونقل شهری، دسترسی به مراکز خرید و سوپرمارکت‌ها و یا نزدیکی به محله‌هایی که ایرانیان در آن‌جا سکونت دارند.
  2. اخذ کپی سند ملک از صاحب‌خانه
  3.  استعلام وضعیت ملک از اداره تاپو (یا همان اداره ثبت‌اسناد ترکیه) با در اختیار داشتن کپی سند
  4. استعلام از شهرداری با کپی سند

  پس از مشخص شدن وضعیت سند و ملک، می‌توانید با خیالی آسوده اقدام به خرید نمایید. البته مالک نیز باید خیلی سریع‌تر درخواست خود را نسبت به انتقال مالکیت به اداره ثبت‌اسناد این کشور اعلام نماید.

  در آغاز این فرآیند، یک قرارداد بین مالک و خریدار نوشته شده و مبلغی به‌ عنوان پیش‌پرداخت به مالک پرداخت می‌شود. سپس باید در روز تعیین شده، مالک و خریدار به اداره ثبت‌اسناد مراجعه نمایند.

  مدارک موردنیاز برای انتقال سند در اداره ثبت‌اسناد

  اداره ثبت و اسناد برای تغییر مالکیت سند، مدارکی را از خریدار و فروشنده دریافت خواهد کرد. این مدارک شامل موارد زیر است:

  1. سند ملک موردنظر و تأییدیه سازمان ثبت‌اسناد برای احراز مالکیت ملک
  2. مدارک شناسایی خریدار مانند کارت ملی، پاسپورت و شناسنامه با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
  3. بیمه اجباری زلزله
  4. گواهی ارزش‌گذاری ملک که توسط شهرداری استانبول صادر می‌شود
  5. پرداخت عوارض شهرداری برای خرید ملک
  6. 2 قطعه عکس  6*4 از فروشنده و مالک
  7. گرفتن شماره مالیات (Vergi Kimlik Numarasi) از اداره مالیات ترکیه

  با ارائه این مدارک از طرف خریدار و مالک به اداره ثبت‌اسناد، مراحل انتقال سند انجام می‌شود. دقت کنید که در صورت عدم تسلط خریدار به زبان ترکی، حضور یک مترجم در این مرحله اجباری خواهد بود.

  مواردی که منجر به ابطال معامله می‌شوند

  در موارد خاصی ممکن است قرارداد خرید ملک باطل شود. برای جلوگیری از این شرایط، تمامی خریداران باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

  1. خرید ملک نباید باعث نقض قوانین کشور ترکیه شود.
  2. عدم تأیید ملک از طرف وزارتخانه یا ارگان‌های امنیتی، باعث ابطال قرارداد خرید ملک خواهد شد.
  3. شروع پروژه‌های ساخت‌وساز باید در مهلت قانونی صورت بگیرد؛ در غیر این ‌صورت قرارداد لغو می‌شود.
  4. پایان ‌کار پروژه نیز باید طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه باشد.

  مناسب‌ترین محله‌های استانبول برای خرید خانه

  آمار و ارقام خرید ملک در استانبول نشان می‌دهد که اغلب ایرانیان زندگی در قسمت اروپایی استانبول را ترجیح می‌دهند. با این حال اغلب قسمت آسیایی استانبول برای یک زندگی آرام و شهری بسیار مناسب‌تر هستند. محله‌ها و خانه‌های موجود در این قسمت استانبول نیز از لحاظ زیبایی و لوکس بودن دست کمی از قسمت اروپایی آن ندارند.

  از مهم‌ترین منطقه‌های بخش آسیایی می‌توان عمرانیه، اسکودار و کارتال را نام برد. همچنین محله‌های سوادیه و آجارکند از لوکس‌ترنی محله‌های استانبول آسیایی به شمار می‌روند.

  محله ببک، گران‌ترین و لوکس‌ترین محله استانبول اروپایی

  اما اگر به هر دلیلی به قسمت اروپایی استانبول علاقه داشته و به دنبال محله‌های لوکس این منطقه هستید، موضوع کمی متفاوت‌تر خواهد بود. محله ببک در منطقه بشیکتاش و در قسمت اروپایی استانبول قرارگرفته‌ است. این محله به علت هم‌جواری با خلیج و همچنین آب‌وهوای مطلوب و قدمت تاریخی خود، یکی از دیدنی‌ترین مناطق استانبول به حساب می‌آید. با این حال می‌توان به سادگی حدس زد که قیمت خانه در این منطقه نیز بسیار گران‌تر از سایر مناطق استانبول است.

  آپارتمان‌های نوساز باقیمت‌های ارزان و شرایط استثنایی

  اگر به دنبال آپارتمان‌های نوساز با قیمت مناسب در استانبول هستید، نگاهی به منطقه‌های بیلیکدوزو، اسنیورت و یا اطراف فرودگاه آتاتورک داشته باشید. قیمت خانه‌ها در این مناطق بسیار ارزان بوده و آپارتمان‌های نوساز با شرایط اقساطی فوق‌العاده‌ای در این مناطق به فروش می‌رسند.

  املاک دست‌ دوم استانبول باقیمت‌هایی مناسب

  خانه‌های دست‌دوم استانبول به تمام خانه‌هایی اطلاق می‌شوند که از طریق صاحب‌ملک که یک شخص حقیقی می‌باشد، به فروش می‌رسند. مشخصاً این خانه‌ها نسبت به سایر خانه‌ها ارزان‌تر هستند. همچنین در اغلب موارد امکانات این خانه‌ها نسبت به املاک نوساز تکمیل ‌شده‌تر هستند.

  اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است این املاک دست دوم در واقع نوساز بوده و شما اولین کسی باشید که در آن ساکن می‌شوید؛ چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران آپارتمان‌هایی را از پروژه‌های در حال ساخت خریداری می‌کنند و بعد از پایان پروژه به قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسانند.

  البته این آپارتمان‌های دست‌دوم نسبت به آپارتمان‌های دیگر معایبی نیز دارند. از جمله مهم‌ترین این معایب عبارتند از:

  • شرایط پرداخت مبلغ خانه دست‌دوم فقط به‌صورت نقدی است.
  • قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد شده و شرکت سازنده در میان نخواهد بود.
  • شرایط پیش‌خرید وجود ندارد.
  • معمولاَ وسایل برقی در این خانه‌ها گارانتی نخواهند داشت. این در حالی است که در شرایط خرید از شرکت‌های ساختمانی، وسایل برقی موجود در خانه گارانتی دارند.

  خرید خانه به‌صورت اقساطی در استانبول

  در استانبول تعداد زیادی از شرکت‌های ساختمانی و پروژه‌های مسکونی به‌صورت فعال و مستمر اقدام به فروش خانه‌های اقساطی می‌کنند. این شرکت‌ها یا با فروش واحدها به سرمایه‌گذاران و یا با ایجاد کمپین‌های ویژه فروش در ایام خاصی، املاک خود را به فروش می‌رسانند.

  برای بهره‌مندی از این شرایط ویژه تنها کافی است که از زمان کمپین‌ها مطلع باشید. درصورتی‌ که قرار است خانه را به‌صورت اقساطی خریداری کنید، باید یک حساب بانکی در استانبول داشته باشید؛ زیرا مبالغ اقساط را باید از حساب بانکی خود به حساب رسمی شرکت ساختمانی حواله نمایید.

  توجه داشته باشید که در خرید خانه اقساطی در شهر استانبول، حداقل باید یک سوم مبلغ خانه را در شروع کار پرداخت کنید. درصورتی‌ که مبلغ پیش‌پرداخت شما زیاد باشد، اقساط با بهره کمتری پرداخت خواهد شد. پس از پایان اقساط می‌توانید سند قانونی خود خانه را دریافت کنید.

  دریافت وام بانکی برای خرید خانه در استانبول

  کشور ترکیه قوانین سفت و سختی در خصوص اعطای وام بانکی برای خرید مسکن دارد. به عنوان مثال بسیاری از بانک‌های این کشور به اتباع خارجی وام نمی‌دهند. همچنین درصورت موافقت با اعطاء وام، تا تسویه کامل اقساط مربوطه سند خانه تحت توقیف بانک خواهد بود.

  همچنین درصد بالای بهره وام‌های بانکی این کشور نیز یک مشکل دیگر در مسیر خریداران خانه است. البته در صورتی که دارای یک شغل با درآمد ثابت و مناسب هستید، استفاده از وام بانکی یک گزینه مناسب و ایده‌آل برای شما خواهد بود.

  مراقب کلاهبرداران باشید!

  کلاه‌برداران در هر شرایطی در کمین شما هستند؛ به ویژه اگر این شرایط مربوط به یک معامله گران‌قیمت مانند خرید خانه در استانبول باشد! در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که با حواسی جمع وارد عمل شده و تنها به شرکت‌های معتبر و فعال در این زمینه اعتماد کنید.

  یرینو با سال‌ها تجربه در زمینه فروش املاک در استانبول، یک پل ارتباطی امن و مطمئن میان هموطنان ایرانی و کشور زیبای ترکیه ایجاد کرده است. برای اطلاع از آپارتمان‌های زیبا در بهترین نقاط استانبول، می‌توانید به قسمت برترین املاک و سرمایه‌گذاری در ترکیه در وب‌سایت ما مراجعه کنید.

  آیا در مورد شرایط خرید خانه و سرمایه‌گذاری در استانبول سوالی دارید؟ متخصصان ما همواره آماده پاسخگویی به شما هستند.