آیا تا به حال طعم خوش غذاهای ترک را چشیدهاید؟ اگر تا کنون شانس خوردن غذاهای ترک نصیبتان نشده است، نگران نباشید. در این مقاله لیستی از بهترین غذاهای ترکیه و پرطرفدارترین نمونههای آنها را تهیه کردهایم تا در سفرهای آتیتان به این کشور زیبا بتوانید از طعم خوش این غذاها لذت ببرید.

معرفی انواع بهترین غذاهای ترکیه

اولین موضوع مهم درمورد غذاهای ترک، تنوع بسیار بالای آنهاست. غذاهای ترکیهای را میتوان به چند دسته کلی تقسیم کرد. این دسته ها عبارتند از: مزهها، سوپها، غذاهای گوشتی، غذاهای گیاهی، غذاهای خمیری، غذاهای دریایی، نوشیدنیها و دسرها.

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیاییاش از فرهنگ عمومی و فرهنگ غذایی آسیا و اروپا بسیار تاثیر گرفتهاست. دلیل این تنوع غذایی نیز تاثیرپذیری فراوان آشپزهای ترک از آشپزهای آسیا و اروپا است. تنوع غذایی در هر دسته به قدری زیاد است که شما به سادگی میتوانید صدها دستور پخت مختلف برای هرکدام پیدا کنید. البته نمیتوان تاثیرگذاری بینالمللی فرهنگ غذایی ترکیه را نیز انکار کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران های استانبول: لذت چشیدن غذایی اصیل در شهری زیبا

کشور ترکیه مانند ایران در هر منطقه و استانش فرهنگ غذایی خاصی دارد. بنابراین میتوان گفت فرهنگ غذایی غنی ترک از فرهنگهای حاکم در مناطق کوچکتر این کشور تشکیل شده است. ترکیه محبوبیت بینالمللی غذاهای خود را مدیون مهارت آشپزهایی است که با ترکیب استادانه انواع ادویهجات، طعم منحصر به فردی به غذاهای خود بخشیدهاند.

بهترین غذاهای ترکیه

اگر دوست دارید بیشتر با بهترین غذاهای ترکیه آشنا شوید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 بهترین مزهها در ترکیه

اگر به عکس سفرههای ترک دقت کرده باشید مطمئنا متوجه خوراکیهای رنگارنگی شدهاید که، داخل ظروف کوچک و در انواع گوناگون، در سفره جای گرفتهاند. به عقیده مردم ترکیه، مزهها برای سیر شدن و به عنوان غذا در سفره قرار نمیگیرند. هدف اصلی این خوراکیهای خوشرنگ و لعاب، دور هم جمع کردن افراد خانواده و ایجاد صمیمیت و صحبت است.

طرفداران مزهها فقط مردم ترکیه نیستند. در بسیاری از کشورهای دنیا انواع گوناگون مزه سرو میشود. نکته مهمی که درمورد مزهها باید به یاد داشته باشیم این است که مزه در هر فرهنگی و به هر منظوری که سر سفره قرار بگیرد آداب مشخصی دارد:

  • مزهها را به هیچ عنوان نباید به مقدار زیاد یا در ظروف بزرگ سرو کرد. زیرا همانطور که گفتیم هدف از خوردن مزه سیر شدن نیست.
  • مزه را نباید سریع خورد. یکی از آداب مزه این است که به مدت طولانی سر سفره قرار بگیرد. به همین دلیل اغلب مزهها سرد سرو میشوند.
  • مزهها بر اساس فصول مختلف از سبزیهای تازه فصل تهیه میشوند.
  • مزه باید سبک باشد و معده را برای غذای اصلی آماده کند. هیچ خوراکی سنگینی در دستهبندی مزهها قرار نمیگیرد.

اصلیترین ماده غذایی که در مزههای ترک استفاده میشود «سیر» است. از بین تعداد بسیار زیادی مزه که در ترکیه وجود دارد «حایداری» و «بابا قنوش» معروفترین و پرطرفدارترین آنها هستند.

حایداری

معروفترین و محبوبترین مزه در ترکیه حایداری (Haydari) است. ترکیهای ها از این مزه به عنوان «تاج سفره» یاد میکنند. حایداری اغلب پیشغذایی است که در کنار غذاهای گوشتی سرو میشود. این خوراکی خوشمزه طعم خوبش را از ترکیب ماست چکیده، نعنا، روغن زیتون و سیر به دست میآورد. سیر استفاده شده در این پیشغذا نسبت به ذائقه و سلیقه افراد میتواند کم یا زیاد شود. استفاده از انواع ادویههای خشک، لذت و زیبایی منحصربفردی به حایداری میبخشد. برای تزیین این خوراکی اغلب از جعفری و شوید استفاده میشود.

حایداری ترکیه

باباگانوش

مردم ترکیه را میتوان رکورددار استفاده از بادمجان در غذاها و پیشغذاها شناخت. باباگانوش (Babaganuş) از جمله مزهای خوشمزه و محبوبی است که اصلیترین ماده استفاده شده در آن بادمجان است. این خوراکی خوشمزه از ترکیب گوجهفرنگی و بادمجان دودی، انواع فلفل، روغن زیتون، سیر و رب انار تهیه میشود. عدهای به مواد اولیه آن ارده نیز اضافه میکنند. این کار باعث میشود باباگانوش به مزهای لبنانی به نام متبّل تبدیل شود.

این پیشغذا معمولا در سفرههای مهمانی ترکیه جایگاه ویژهای دارد. عدهای این خوراکی را جزو سالادهای ترک میدانند.

غذاهای اصیل ترک

خوشمزهترین سوپهای ترکیه

بسیاری از مردم معتقدند برای شناختن فرهنگ غذایی هر کشور ابتدا باید به سوپهای موجود در منابع آشپزی آن توجه کرد. براساس این گفته میتوانیم بار دیگر به غنای فرهنگ غذایی ترکیه پی ببریم، زیرا صدها نوع سوپ را میتوان در میان پیشغذاهای ترک دید. سوپها از جمله بهترین غذاهای ترکیه به شمار رفته و در فصلهای پاییز و زمستان عضو جدانشدنی سفرههای این کشور هستند. در گذشته به دلیل وجود گوشت و مرغ در دستورپخت سوپها، آنها را به عنوان غذاهایی مستقل میشناختند. امروزه با حذف شدن این اقلام از دستور پخت، سوپها را اغلب به عنوان پیشغذا میشناسیم. ازجمله پرطرفدارترین سوپها در ترکیه میتوان به سوپ عدس، سوپ ازوگلین، سوپ ماست و سوپ ترهانا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به استانبول: صفر تا صد سفر به شهر رویایی دوقاره‌ای

سوپ عدس

وقتی صحبت از سوپ ترک میشود اولین سوپی که به ذهن مردم این کشور راه پیدا میکند سوپ عدس ( Mercimek Çorbası است.  این پیش غذا در روز جهانی سوپ به عنوان خوشمزهترین و محبوبترین سوپ در ترکیه شناخته شد.

محبوبیت این سوپ تنها به دلیل طعم خوبش نیست؛ وجود عدس و ترکیب آن با آرد، اشکنه گوشت، پیاز و فلفل ارزش غذایی این پیش‌غذا را بسیار بالا بردهاست. این سوپ را به عنوان منبع پروتئین و آهن میشناسند. برخی از مردم ترکیه نسبت به سلیقه خود داخل این سوپ علاوه بر پیاز، سیبزمینی، هویج و کرفس نیز میریزند. با صرف کمترین هزینه میتوانید در اکثر رستورانهای ترکیه از طعم خوب سوپ عدس لذت ببرید.

سوپ عدس ترکیه

سوپ ازوگلین

رقیب سرسخت سوپ عدس در طعم، محبوبیت و ارزش غذایی، سوپ ازوگلین (Ezogelin Çorbasıاست. ازوگلین از جمله خوراکی‏های خوشطعم شهر گازیآنتپ (Gaziantep) بوده و امروزه در تمام نقاط ترکیه طرفداران بسیاری پیداکردهاست. ترکیب ماهرانه برنج، عدس قرمز وگوجهفرنگی آن را تبدیل به پیشغذایی فوقالعاده کردهاست. این سوپ برای مقاومت بدن در مقابل بیماریها، یک خوراکی بیبدیل محسوب میشود. تمام این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر، سوپ ازوگلین را به یکی از بهترین غذاهای ترکیه تبدیل کرده است.سوپ های ترکیه

بهترین خوراکیهای گوشتی در ترکیه

وقتی صحبت از غذاهای گوشتی به میان میآید، اولین تصویر ذهنی برای هر فرد کباب و کوفته خواهدبود. ترکیه را میتوانیم به عنوان پرتنوعترین منبع کباب و کوفته در دنیا بشناسیم. با وجود فرهنگسازیهای اخیر درمورد ترویج گیاهخواری، در ترکیه نیز مانند ایران حذف کردن گوشت از وعدههای غذایی بسیار سخت و حتی غیرممکن است. علاقه به گوشت در بین مردم ترکیه به قدری زیاد است که حتی عدهای از مردم در غذاهای گیاهیشان نیز از آن استفاده میکنند.

میتوان گفت ۹۰% مردم ترکیه، در طول روز حداقل در یک وعده غذایی از گوشت قرمز استفاده میکنند. علاقهمندی آشپزهای ترک به پختن انواع غذاهای گوشتی باعث شده است که در منابع آشپزی این کشور، دستورپخت بیش از ۲۹۰ نوع کوفته وجود داشته باشد.

علاوه بر کوفته و کباب، یکی از معروفترین خوراکیهای گوشتی در ترکیه دونر نام دارد. این خوراکی خوشطعم امروزه به شهرت جهانی رسیده و در بسیاری از کشورهای دیگر مانند ایران به عنوان یک غذای کامل و محبوب شناخته میشود. ترکیه با درست کردن بزرگترین دونر نام خود را در گینس به ثبت رساندهاست.

بیشتر بخوانید: لیست هتل های استانبول: بهترین مقصد خود در استانبول را انتخاب کنید!

دؤنر ترکیه

با وجود این که امروزه در بیشتر شهرها و کشورها دؤنر (Döner) توجه عده زیادی را به خود جلب کردهاست، اما میتوان گفت مردم ترکیه طرفداران پروپا قرص این غذا در دنیا به حساب میآیند. براساس آمار موجود، روزانه ۹۰۰ تن دؤنر در ترکیه مصرف می‏شود و در بیش از ۳۰هزار رستوران در سراسر ترکیه دؤنر سرو می شود. این غذای محبوب گوشتی که از ترکیب گوشت قرمز یا مرغ به همراه دنبه تهیه میشود در دنیا با برند ترکیه شناخته شدهاست. یکی از دلایل محبوبیت دؤنر، ظاهر و نحوه سرو آن است.

بزرگترین دؤنر دنیا در سال ۲۰۰۵ درکتاب گینس به ثبت رسیده است. این دؤنر با وزن ۲ تن و ۶۹۸ کیلوگرم توسط “ایوب سولماز” پخته شدهبود.

دونر کباب ترکیه

اسکندر کباب

از جمله معروف‏ترین کبابها در ترکیه، کباب شهر بورسا، اسکندر کباب (Iskende kebap) است. این کباب به دلیل شباهت بسیار زیادی که به دونر دارد به نام دونر کباب (Döner kebap) یا اسکندر دونر ( Iskender Döner ) نیز شناخته میشود. تنها تفاوت عمده این کباب با دونر، نحوه سرو و مقدار چربی گوشت آن است.

اسکندر کباب از گوشت قوچ‏هایی که با گیاهان خاص مراتع اولوداغ پرورش یافتهاند تهیه میشود. بنابراین چربی گوشت آن بسیار کمتر از دونر است. برای سرو اسکندر کباب، پیدههای چرب را زیر گوشت قرارداده و سس داغ مخصوص را روی آن میریزند. یکی از مرسومترین دورچین‌های که در کنار اسکندر کباب قرارمیگیرد، ماست است.

دستور پخت بهترین غذاهای ترکیه

بهترین غذاهای گیاهی در ترکیه

پیشتر گفتیم مردم ترکیه علاقه فراوانی به گوشت و خوراکیهای گوشتی دارند. با این وجود نمیتوان منکر تنوع غذاهای گیاهی در رستورانها و آشپزخانههای ترک شد. غذاهای گیاهی در ترکیه انواع گوناگونی دارند. دلمهها و سارماها پرطرفدارترین نوع این دستهبندی محسوب میشوند. علاوهبرآن مردم ترکیه از سرخ کردن انواع صیفیجات و سبزیجات و ترکیب غذاهای گیاهی و گوشتی، خوراکیهای بسیار خوشمزهای به منو غذاییشان اضافهکرده‌اند.

دلمه و سارما را میتوان به عنوان اولویتی مهم، هم برای افراد گوشتخوار و هم برای افراد گیاهخوار، شناخت. دستور پخت سارما به نوعی است که هم میتوان به آن گوشت اضافه کرد و هم میتوان کاملا گیاهی و بدون گوشت (با نام یالانجی دلما) آن را پخت.

از دیگر خوراکیهای موردپسند مردم ترکیه، سبزیجات و صیفیجات سرخ شدهاست. مردم ترکیه در کنار بادمجان از دیگر صیفیجات نیز خوراکیهای خوشمزهای به وجود آوردهاند. از جمله این صیفیجات می‏توان به کدو، فلفل، هویج و گوجه اشاره کرد. سرخکردن صیفیجات گفتهشده با روغن زیتون طعم بینظیری به سفرههای ترک اضافه میکند.

غذاهایی که از ترکیب گوشت و سبزیجات پخته میشوند نیز در ترکیه از تنوع فراوانی برخوردارند. برای تهیه این خوراکیهای لذیذ، اغلب انواع سبزیجات را به همراه گوشتچرخکرده یا گوشت تکهای میپزند. به این ترتیب میتوانید طعم خوش سبزیجات را روی گوشت احساس کنید. دو نمونه از محبوبترین این خوراکیهای ترکیبی، خوراک شکمپاره (karniyarik) و خوراک گوشت به همراه لوبیا سبز (Etli fasulye) است.

یاپراک سارما

بدون اغراق میتوان یاپراک سارما (Yaprak sarma) را به عنوان اولین اولویت مردم ترکیه در انتخاب غذا دانست. یاپراک سارما همان دلمه برگ ایرانی است که به شکل باریک پیچیده شدهاست. این غذای خوشمزه علاوه بر طعم خوب، بیشتر محبوبیت خود را مدیون فایده و ارزش غذاییاش میباشد.

همانطور که میدانید، ماده اصلی سارما برگ مو است. برگ مو علاوه بر طعم خوشی که برای ما به ارمغان میآورد، ارزش غذایی بالایی نیز دارد. از جمله فواید بیشمار خوردن برگ مو میتوان به جلوگیری آن از بیماری آلزایمر و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

سارما در هر وعده غذایی میتواند به آسانی توجه همه افراد کوچک و بزرگ را به خود جلب کند. نوع مقبول سارما آن است که با روغن زیتون فراوان پخته و با لیمو سرو شود.

دلمه ترکیه ای

شکمپاره

شکمپاره” (Karnıyarık) یکیدیگر از غذاهایی است که دوباره نقش اصلی را در آن بادمجان به عهده میگیرد. این غذای ترکیهای در استانهای ترک‎نشین ایران نیز خواهان زیادی دارد. شکمپاره غذایی سبک است که میتوان آن را به عنوان پیشغذا یا شام میل کرد. این خوراکی خوشمزه را با بادمجان، گوشت چرخ کرده، سس مخصوص و انواع ادویه تهیه میکنند. طعم و ظاهر عالی این خوراکی در سفره توجه همه را به خود جلب میکند.

عدهای “شکمپاره” را با “ایمام بایلدی” یکی میدانند. درحالیکه “ایمام بایلدی” غذای محبوب گیاهخواران ترکیه است که در آن به هیچ عنوان از گوشت استفاده نمیشود.

آشپزهای ترک برای سرو این غذا برنج، سبزی و نان تازه را پیشنهاد میکنند.

بهترین غذاهای خمیری ترکیه

حالا که بحث بهترین غذاهای ترکیه داغ است نباید از طعم و تنوع بینظیر غذاهای خمیری در این کشور غافل شد. یکی از مهارتهای منحصربفرد آشپزهای ترک نحوه باز کردن خمیر است. خمیرهای نازک و کاغذ مانندی که از آنها غذاهای خوشطعم و بسیار متنوعی درست میکنند، در گذشته با دست باز میشدند.

انتخاب چند نمونه از بین صدها نوع غذای خمیری به عنوان بهترین خوراکی خمیری در ترکیه انتخاب بسیار سختی است. اولویت مردم ترکیه همیشه پیدهها، بورکها و لاهمجون بوده است. اهمیت و محبوبیت این غذا در ترکیه به قدری است که در رستورانهای ترک اغلب سالنهای مخصوص سرو پیده و لاهمجون و بورک ایجاد میشود.

پیدهها

پیدهها” (Pideler) از دیگر خوراکیهای خوشطعم، زیبا و متنوعاند که موردتوجه اکثر مردم ترکیه قرار گرفتهاند. از آنجایی که قدمت این خوراکی بسیار زیاد است میتوان نتیجه گرفت که دستور پخت پیدهها نسل به نسل با کمال امانتداری تا امروز حفظ شدهاست. برای پخت این غذاهای خوشمزه تنورهای مخصوصی ایجاد میشود. علیرغم اینکه مردم ترکیه پیده را به عنوان “عروس سفره” میشناسند، این خوراکی در سفرههای ترک ارزانترین غذا به شمار میآید.

اگر در خیابانها و کوچههای ترکیه قدم بزنید، با تعداد زیادی کانتر فروش پیده مواجه خواهید شد که اغلب با دیدن انبوه مردم که آنجا جمع شدهاند قابل شناسایی‌اند.

بورک ترکیه

بورکها

وقتی صحبت از “بورک” (Börek) به میان میآید در واقع طعمی لذیذ و متفاوت و بینظیر مورد بحث قرارمیگیرد. بورکها نوعی از غذاهای خمیریاند که با خمیرهای نازک و خمیر یوفکا تهیه میشوند. مواد داخل بورک نیز مانند پیدهها بستگی به ذائقه و سلیقه شخصی دارد.

بورکها علاوهبر تنوع در مواد تشکیل دهنده در شکل ظاهریشان نیز از تنوع بالایی برخوردارند. معروفترین بورکها در ترکیه عبارتند از: بورکهای سیگارتی، بورکهایی که در سینیهای بزرگ پخته میشوند و سو بورک که مشهورترین و پرطرفدارترین بورک ترکیهای است.قدمت بورکها نیز مانند سایرغذاها به امپراطوری عثمانی میرسد. سوبورک از معروفترین و محبوبترین غذاهای خمیری عثمانی بودهاست.

بورک از جمله غذاهای سبکی است که در هر وعده غذایی به همراه یک چای خوشرنگ، مورد استقبال قرارمیگیرد.بهترین غذاهای ترکیه بورک

لاهماجون

بدون اغراق میتوان گفت “لاهماجون” (Lahmacun) یکی از پرطرفدارترین و بهترین غذاهای ترکیه است. این غذای خوشمزه از خمیر نرم و نازکی تهیه میشود که روی آن را با گوشت چرخ کرده، جعفری، پیاز، سیر و انواع ادویهها و فلفلها میپوشانند.

پزشکان ترکیه بر این عقیدهاند که لاهماجون بیخطرترین غذای فستفودی این کشور است. گفته میشود روزانه ۳ میلیون نفر در ترکیه، حداقل در یکی از وعدههای غذایی خود لاهماجون را جای میدهند. این غذا را به عنوان پیتزای ترکی نیز میشناسند که طرفدار آن در ترکیه بسیار بیشتر از پیتزا است.

در کنار لاهماجون اغلب مخلوط  پیاز رنده شده با سماق و دوغ محلی سرو میشود.

لاهمجون ترکیه

بهترین غذاهای دریایی در ترکیه

فرهنگ غذایی هر کشوری از فرهنگ عمومی، دین و منطقه جغرافیایی حاکم بر آن شکل میگیرد. میدانیم که کشور ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی از سه طرف با دریا احاطه شدهاست. همسایگی این کشور با “آک دنیز” (Akdeniz) ، کارادنیز”( Karadeniz) و “اِگه دنیز” (Egedeniz) راه را برای ورود انواع غذاهای دریایی به آشپزخانه ترک باز کرد.

با رسمی شدن دین اسلام در ترکیه حساسیت مردم نسبت به حلال و مقبول بودن غذاهای موجود از نظر اسلام، بسیار زیاد شد. غذاهای دریایی از جمله غذاهایی بودند که به اعتقاد عده زیادی از مردم خوردن آنها جایز نبود. در این زمان مراجع دینی، بسیاری از محصولات دریایی را حلال اعلام کردند. امروزه تنها با محصولات دریایی که در اسلام حلال اعلام شده‌است، غذاهای گوناگونی در ترکیه پخته میشود.

گفتیم که عرف، عادات و فرهنگ هر جامعهای در فرهنگ غذایی آن نیز موثر است. از جمله غذاهایی که تهیه و سرو آنها پایبند آداب و رسوم خاصیاند، غذاهای دریایی ترکیهاند. مردم ترکیه در تهیه غذاهای ترک با حفظ سنت و فرهنگ خود، موارد شرعی را نیز رعایت می‌کند.

یکی از رسوم بسیار جالب در زمان امپراطوری‌های ترکیه این بود که ماهیگیری که برای گرفتن ماهی به مناطق مختلف میرفت، باید یک سوم از صیدش را به مردم آن منطقه می‌بخشید. از دیگر آداب مرسوم در ترکیه این است که شخصی که به ماهیگیری میرود یا ماهیهای صید شده را میخرد باید در نظر داشته باشد که بزرگترین ماهی برای بزرگترین فرد خانواده سرو شود. اگر این عمل انجام نگیرد به منزله بیاحترامی به بزرگ خانواده است.

علاوه بر آداب خاصی که هنگام صید کردن و خریدن ماهی باید رعایت کرد، سرو کردن ماهی نیز از رسوم منحصر به فردی پیروی میکند. از جمله آداب سرو ماهی و غذاهای دریایی این است که در مقابل هر فرد بشقابی کوچک برای جدا کردن استخوانها و کاسهای پر از آب برای خیس کردن انگشتها قرار میگیرد.

با وجود تنوع بسیار زیاد محصولات دریایی از جمله پرطرفدارترین آنها میتوان به “میدیه” و “هامسی” اشاره کرد.

میدیه دُلما

خیابانها و ساحلهای ترکیه معمولا محلهایی برای انواع خوراکیهای خاص و خوشمزهای هستند که طعم خوب آنها را در هیچ رستورانی نمیتوانید پیدا کنید. یکی از خوراکیهای پرطرفداری که در ساحلها به فروش میرسد “میدیه دلما” (Midye Dolma) است. میدیه دلما نوعی صدف دریایی با پوستهای سیاه و سخت است که غذای موردعلاقه افرادی است که به مدت طولانی در ساحل قدم میزنند.

میدیه دلما معمولا با پوست سرو میشود ولی بهتر است فقط داخل صدف خورده شود. این خوراکی خوشمزه منبع پروتئین بوده و به تنظیم قندخون و جوانسازی پوست بسیار کمک میکند. باید توجه داشت که میدیه دلما را در ماههای خاصی که تخمریزی آن متوقف شدهاست، تهیه کرد. یکی از آداب سرو این صدف دریایی این است که روی میدیه پخته شده آب لیمو ترش میریزند.بهترین غذاهای ترکیه

هامسی

هامسی (Hamsi)” نوعی ماهی کوچکی است که به مقدار زیادی در دریاهای ترکیه مخصوصا در “کارادنیز” (Karadeniz) وجوددارد. سه نوع هامسی توسط ماهیگیران صید میشود که پرمصرفترین آنها هامسیهای “مارمارا” (Marmara) و “کارادنیز” (Karadeniz) میباشند. براساس آمار رستورانهای ترکیه، در سال ۲۰۱۹ هامسی پرمصرفترین خوراکی دریایی در استانبول شناخته شدهاست. در آشپزخانههای ترک با ماهی کوچک هامسی صدها نوع غذا و پیشغذا و حتی ترشی نیز پخته میشود. مهمترین و رایجترین غذایی که با هامسی پخته میشود “هامسی پلو” (Hamsi Pilav) نام دارد.

نحوه پخت و سرو این غذا مهارت خاصی دارد که مردم ترک به خوبی از عهده آن برآمدهاند.

هامسی ترکیه

در این مطلب سعی کردیم بهطور خلاصه تعدادی از بهترین غذاهای ترکیه را معرفی کنیم تا در سفرهای آتیتان به این کشور زیبا ازخوردن آنها لذت ببرید. غذاهای محبوب ترکیه را میتوانید در بیشتر رستورانهای این کشور پیدا کنید. مهم نیست رستورانی که انتخاب کردهاید سنتی، مدرن، ارزان یا لاکچری باشد، مهم این است که رستوران آشپزهای ماهر را انتخاب کنید. اگر یکی از مقصدهایتان در کشور ترکیه، شهر زیبای استانبول است میتوانید بهترین رستورانهای استانبول را در قسمت رستوران یابی یرینو، برترین رستورانهای استانبول را ببینید.